Porady

Ile zarabia prawnik? Jakie są średnie zarobki prawników w Polsce i innych krajach?

3 minut(y) czytania

Ile zarabia prawnik? Ten zawód obrósł prawdziwą legendą. Studia prawnicze uchodzą za najbardziej prestiżowe. Jednak, czy na pewno są opłacalne? Dowiedz się, jak wysokie są zarobki w kancelariach prawnych.

Studia prawnicze są marzeniem wielu humanistów. Jawią się jako gwarantujące stałą i dobrze płatną pracę. Czy jednak na pewno tak jest? Ile zarabia prawnik w Polsce? Nim wybierzesz się na studia, musisz to poważnie przemyśleć, ponieważ na pewno nie będą one proste. Nie ulega jednak wątpliwości, że średnie zarobki prawników mogą cię zaskoczyć! Warto zwrócić uwagę na to, że w tym zawodzie bardzo wiele zależy od konkretnej specjalizacji.

Zarobki prawników w Polsce – jakie są?

Zgodnie z wynikami Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń prawnicy zarabiają ok. 4400-7200 zł brutto. Jest to więc dość wysoka średnia. Zarobki prawników w Polsce nie są niskie! Na dodatek to zawód, który pozwala na dużą liczbę awansów, dlatego zaangażowane osoby bez wątpienia będą miały wyższe wypłaty. 

W podanych widełkach mieści się 50% wszystkich pracowników. 25% z nich zarabia więcej. Mediana, czyli średnia pensja, wynosi 5680 zł. Ile zarabia prawnik na rękę? W takiej sytuacji ok. 4100 zł.

Czy adwokat zarabia więcej niż prawnik?

Płaca adwokata to wyższa kwota niż średnie wynagrodzenie zwykłego prawnika. Nie ma się czemu dziwić! W końcu taki tytuł wymaga dodatkowej specjalizacji. Ten wyspecjalizowany prawnik zarobi pomiędzy 5200-10400 zł brutto, a mediana wynosi ponad 7100 zł, czyli ok. 5100 zł na rękę. To, ile zarabia prawnik a adwokat, znacznie się różni. To efekt tego, że w tym zawodzie naprawdę warto podwyższać swoje kwalifikacje.

Zobacz także:  Jak napisać odwołanie od decyzji ZUS?

Czy warto zostać adwokatem?

Zostanie adwokatem nie jest takie proste! Na początku musisz ukończyć studia. W następnej kolejności konieczne będzie odbycie aplikacji adwokackiej. Potem czeka cię trudny egzamin. Dopiero, jeśli go zdasz, zostaniesz wpisany na listę adwokatów. To długa i męcząca droga, która będzie kosztowała cię na pewno sporo wysiłku. Musisz więc przygotować się na to, że kolejne kilka lat będziesz musiał dalej się uczyć.

Radca – zarobki po zdaniu aplikacji

Radca niekiedy otrzymuje większą wypłatę niż adwokat! Mediana na tym stanowisku wynosi 8670 zł, co daje wynagrodzenie w wysokości ok. 6200 zł na rękę. Średnia pensja waha się zaś z kolei między 6400-12300 zł brutto. Takie kwoty zarabia 50% wszystkich pracowników. To kolejny dowód potwierdzający, że to, ile zarabia prawnik, zależy od specjalizacji.

Sprawdź, ile zarabia prawnik w firmie!

Właściciele dużych firm często zatrudniają prawników. Jednak w tym przypadku wypłaty mogą się od siebie skrajnie różnić. To, ile zarabia prawnik w firmie, zależy od konkretnego pracodawcy, stażu pracownika, jego umiejętności oraz obowiązków. Im bardziej odpowiedzialna jest praca w korporacji, tym wyższe będą wypłaty. 

Jakie są aplikacje prawnicze i ile ich jest?

Aplikacje prawnicze to specjalizacje, które pozwolą ci rozwinąć skrzydła w zawodzie. Jest ich w sumie 9. Większość z nich trwa 3 lata, co w sumie daje 8 lat nauki zawodu. Wpływają one na to, ile zarabia prawnik.

Najdłużej trwająca, ale bardzo popularna jest aplikacja notarialna – trwa 3,5 roku. Wśród 3-letnich specjalizacji można znaleźć:

  • adwokacką;
  • radcowską;
  • sędziowską;
  • rzecznikowską.

Przez 2 lata będą musieli uczyć się przyszli komornicy. Z kolei aplikacje legislacyjna oraz kuratorska oznaczają dodatkowy rok nauki.

Ile zarabia prawnik poza Polską?

Choć zarobki prawników w Polsce są wysokie, to w niektórych krajach specjaliści mogą zarobić jeszcze więcej. W USA ich roczne przychody to ponad 480 tys. zł! Z kolei w Niemczech prawnik zarabia około 390 tys. zł w ciągu jednego roku.

Zobacz także:  Benefity dla pracowników – w jaki sposób sprawić, że praca będzie efektywniejsza?

Prawnik – zarobki to coś, na co trzeba zapracować

Wysoka wypłata w zawodzie prawnika wiąże się z ogromem nauki we wcześniejszych latach. To, ile zarabia prawnik, jest wynikiem jego zaangażowania w rozwój. Jeśli dopiero szukasz swojej drogi zawodowej, musisz wziąć pod uwagę, że kolejne lata spędzisz przede wszystkim nad książkami, poznając wszystkie prawne zawiłości. Jednak ciężka praca popłaca nie tylko przez wysoką wypłatę, ale również możliwość pomagania innym ludziom.

Nasze propozycje
Porady

Fotowoltaika, czyli darmowa i czysta energia dla każdego

1 minut(y) czytania
Zgodnie z definicją fotowoltaika to technologia, która umożliwia przetwarzanie promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Zastosowanie krzemowych paneli pozwala wytwarzać prąd stały, który po przetworzeniu przez falownik może zostać wykorzystany do zasilania domowych urządzeń elektrycznych. Zastosowanie tej technologii jest opłacalne i korzystne dla środowiska naturalnego.
KsięgowośćPorady

Faktura uproszczona – co warto o niej wiedzieć? Przybliżamy najważniejsze informacje

4 minut(y) czytania
Faktura uproszczona to jeden z wielu rodzajów dokumentów występujących w obrocie profesjonalnym. O ile powszechność zwykłej faktury VAT jest niekwestionowana, o tyle nie dla każdego jest w pełni jasne, co to jest faktura uproszczona. Sprawdź to! Przeczytaj.
Porady

Ile zarabia ratownik medyczny? Sprawdź stawki i zakres obowiązków!

6 minut(y) czytania
Ile zarabia ratownik medyczny w twojej miejscowości? Zdecydowanie nie jest to wiedza powszechna. Sprawdź, jakie wynagrodzenie pobiera się na takim stanowisku i…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *