Zarobki

Ile zarabia polityk najwyższego szczebla w Polsce? Jakie dochody osiągają posłowie i senatorowie w kraju?

3 minut(y) czytania

Praca polityka to jak najbardziej wymagające zajęcie. Ile zarabia polityk i jak nim zostać w Polsce? Nie ulega wątpliwości, że polityk wciąż jest narażony na stres i dużą odpowiedzialność za swoje działania. Sprawdź, jak jest to wynagradzane!

Obecnie średnie wynagrodzenie posła wynosi średnio nawet ponad 12 tys. złotych miesięcznie brutto. To duża kwota, biorąc pod uwagę, że stanowi tylko podstawę, do której doliczane są liczne premie oraz diety. Posłowie doliczają bowiem do swojej podstawy wynagrodzenia także diety w wysokości około 4 tys. złotych. Dla porównania średnia pensja prezydenta naszego kraju wynosi około 25 tys. złotych miesięcznie. Chcesz poznać szczegóły na temat tego, ile zarabia polityk w Polsce? Uposażenie i dieta to dwa podstawowe składniki, które tworzą wynagrodzenie dla polityków. Sprawdź, jakie są konkretne kwoty. 

Ile zarabia polityk? Średnie zarobki posłów i senatorów

Pensje posłów, senatorów oraz innych polityków w większości przypadków są naprawdę imponujące. Średnie wynagrodzenie w ramach uposażenia poselskiego wynosi obecnie 12 826, 64 zł brutto miesięcznie. To bardzo duża kwota, biorąc pod uwagę fakt, że przeciętne wynagrodzenie w Polsce na 2022 rok wynosi 6220,02 złotych brutto miesięcznie. Dodatkowo dieta parlamentarna wynosi aż 25% uposażenia podstawowego. Na tę chwilę jest to kwota na poziomie 4008,33 złotych brutto. Można więc łatwo policzyć, że suma tych składników wynagrodzenia to niemal 17 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Masz już więc w podstawową wiedzę, ile zarabia polityk w parlamencie.

Ile zarabia polityk? Kilka wyjątków

Pamiętaj, że z uposażenia polityk nie skorzysta, jeśli nie wyczerpie urlopu bezpłatnego lub prowadzi działalność gospodarczą jako poseł. Dokładne zasady odnoszące się do łączenia emerytury, renty oraz pracy w ramach działalności gospodarczej z uposażeniem poselskim określa art. 25 ust. 3 i 3a oraz 4 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

Kliknij!
Na czym polega praca przy obsłudze gości w gastronomii i ile zarabia kelner? Sprawdź wynagrodzenia w tej branży!

Zarobki premiera, posła, senatora i prezydenta – ile zarabia polityk w Polsce w 2022 roku?

To, ile zarabia polityk w Polsce, w dużej mierze zależy od tego, jakie zajmuje stanowisko. Oczywiście najwyższe zarobki ma prezydent, a te wynoszą aż 25 tys. złotych miesięcznie. Nieco niższe dochody, bo na poziomie 20 tys. złotych osiąga premier. Wiele zależy od tego, jakie uprawnienia posiada dany polityk. Pamiętaj, że na prowadzenie własnego biura poselskiego także oznacza dodatkowe środki (17 200 złotych). Parlamentarzysta ma również prawo do bezpłatnego poruszania się zbiorowym transportem publicznym. Wydatki związane z przejazdem samochodem pokrywane są poprzez ryczałt otrzymywany na potrzeby utrzymania biura poselskiego. Jak widzisz, to, ile zarabia polityk wysokiej rangi, nie jest jedyną korzyścią, jaką osiąga.

Wynagrodzenie polityka a piastowana funkcja

Ustawa budżetowa przewiduje, że stawka bazowa wynosi obecnie 1789,42 złote. Wynagrodzenie polityków na danym stanowisku obliczane jest na podstawie mnożnika stawki bazowej. Stopień mnożnika dla kilku popularnych stanowisk politycznych to:

  • 8,68 dla Marszałka Sejmu, Senatu i Prezesa Rady Ministrów;
  • 7,98 dla Wicemarszałka Sejmu, Senatu i Wiceprezesa Rady Ministrów;
  • 7,04 dla Sekretarza Stanu;
  • 5,60 dla Zastępcy Głównego Inspektora Pracy lub Wojewody.

Oczywiście kwoty, jakie zarabiają politycy, są w dużej mierze uzależnione od tego, jaką pracę zawodową wykonują poza sprawowaniem mandatu posła, senatora. Kiedy wiesz już, ile zarabia polityk, na pewno sądzisz, że to wysoce opłacalny zawód. Stres związany z działalnością w polityce, odpowiedzialność i nienormowane godziny pracy to jednak także aspekty funkcjonowania na tak wysokim szczeblu. Wysokie wynagrodzenie w większości przypadków niweluje wszelkie negatywne aspekty pracy polityka w Polsce. Na niższych szczeblach płaca też może być godna (np. na stanowisku wójta, gdzie maksymalna pensja to siedmiokrotność kwoty bazowej). Mimo to osoba, która chce zostać politykiem, musi się liczyć z dużą odpowiedzialnością, niezależnie od rangi, więc zarobki mogą to zrekompensować.

Kliknij!
Ile zarabia budowlaniec? Średnie wynagrodzenie brutto i zarobki w branży budowlanej. Ile może zarobić pracownik na budowie?
Zobacz też:
Nasze propozycje
Zarobki

Na czym polega praca lektora filmowego? Ile zarabia lektor za użyczanie swojego głosu?

2 minut(y) czytania
Lektor kojarzy nam się z filmem, ale także ze szkołą językową. Która z tych profesji jest bardziej opłacalna? Ile zarabia lektor w…
Zarobki

To, ile zarabia Jeff Bezos, jest liczone w miliardach. Jak się zdobywa taki majątek?

1 minut(y) czytania
Ile zarabia Jeff Bezos – człowiek, który potrafi wykorzystać swoje wykształcenie, pasje i z odwagą realizuje swoje plany? Czy mogło mu się…
Zarobki

Wysokie standardy, prestiżowe miejsce pracy – ile zarabia stewardessa Emirates? Dlaczego tak trudno zdobyć tę pracę?

1 minut(y) czytania
Zawód stewardessy jest wyjątkowy, ale stanowisko w liniach lotniczych Emirates to coś znacznie więcej. Czy to styl życia i pracy, czy kwestia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.