Zarobki

Ile zarabia policjant? Jaki jest dodatek za stopień w policji? Sprawdź!

3 minut(y) czytania

Ile zarabia policjant? Inflacja sprawia, że wszystkie wypłaty powinny wzrastać. Dowiedz się, czy pensja policjanta jest warta takiego zaangażowania. Nim postanowisz założyć mundur, sprawdź, czy to się opłaca i jakie dodatki dostaje policjant.

Pensja policjanta musi być na tyle wysoka, aby zminimalizować ryzyko, że słabo opłacany pracownik nie będzie rzetelnie wykonywał swojej pracy. Czy na pewno taka jest? To niezwykle istotne, ponieważ zdarzały się sytuacje, w których służby porządkowe współpracowały ze światem przestępczym w celu dorobienia do wypłaty. Ile zarabia policjant obecnie? Poznaj średnie zarobki i dowiedz się, czy to odpowiednia praca dla ciebie!

Ile zarabia się w policji? Poznaj średnią!

Średnie zarobki w policji wynoszą pomiędzy 4400-6700 zł brutto. W tych widełkach mieści się ok. 50% wszystkich pracowników, a 25% osób zarabia więcej. Ile zarabia policjant na przeciętnym stanowisku? Mediana płac wynosi 5100 zł brutto, czyli 3 700 zł na rękę. Zarobki policjantów nie należą więc do najwyższych na rynku, ale nie da się ukryć, że to dość solidna wypłata, na dodatek gwarantowana co miesiąc.

Ile zarabia początkujący policjant po szkole?

Początkujący policjant nie może się aktualnie skarżyć, bo na samym początku kariery, w przypadku zatrudnienia na etacie, wypłata jest stosunkowo wysoka. Ile zarabiać policjant na początku swojej drogi zawodowej? Na rękę dostaje obecnie prawie 3900 zł. Ten zawód może się więc po prostu wydawać opłacalny. To, ile zarabia policjant w Polsce wynika jednak z wysokiego ryzyka podejmowanego przez niego w trakcie pracy.

Kliknij!
Ile zarabia osoba z orzeczeniem w Polsce? Jaką kwotę dofinansowania dostaje pracodawca za niepełnosprawnego pracownika?

Stopnie w policji i zarobki – to ma olbrzymie znaczenie!

Jest jedna rzecz, która wpływa na zarobki – stopnie w policji. Są one związane z dodatkami, które znacznie podwyższają wypłatę. 

To, ile zarabia policjant, jest bardzo mocno uzależnione od jego stażu i pełnionej funkcji. Młodzi adepci mogą więc być pewni, że po tym, jak awansują, będą zarabiać konkretną, zapisaną w prawie kwotę. Dzięki temu zawód jest znacznie bardziej klarowny i łatwo przewidzieć, ile będzie wynosiła wypłata po jakimś czasie. 

Jakie są zarobki w policji? Do podstawowej kwoty należy doliczyć poniższe kwoty:

  • posterunkowy – 335 zł;
  • sierżant – 430 zł;
  • aspirant – 560 zł;
  • komisarz – 717 zł;
  • inspektor – 944 zł.

Dodatek za stopień policjanta w służbie kandydackiej

Służba kandydacka oznacza, że pracownik wykonuje jedynie czynności administracyjno-biurowe. W związku z tym wiąże się to z obniżonymi dodatkami do pensji, wynikającymi ze stopnia. Osoby na tym stanowisku otrzymują uposażenie zasadnicze o wysokości 357 zł. 

Dodatek za stopień policjanta jest niższy i wynosi 40% tego, który został ustalony dla typowego pracownika pełniącego służbę również w terenie. Ostatecznie więc pensja takich osób jest zwykle trochę niższa. Warto jednak zauważyć, że często mają one mniejszą odpowiedzialność za wykonaną pracę.

Zarobki policjantów a ilość kobiet w zawodzie

Choć zarobki policjanta są kuszące, to liczba kobiet w zawodzie nie jest zbyt wysoka. Zaledwie 8% wszystkich zatrudnionych to panie, mimo że ich obecność jest przecież bardzo potrzebna. Gdy np. dochodzi do przeszukań, to kobietę powinna przeszukiwać właśnie kobieta, aby zminimalizować ryzyko nadużyć. Z tego powodu to, ile zarabia policjant, nie powinno różnić się w zależności od płci.

Praca w policji – zarobki poza Polską

Zarobki policjantów w różnych krajach mają różną wysokość. Ta może być zależna między innymi od obowiązków służb, wymagań względem pracowników czy kosztów utrzymania się. Warto pamiętać o tym, że nieco niższe zarobki nie muszą wiązać się z niższym kosztem życia, a np. niższymi cenami mieszkań. 

Kliknij!
Ile zarabia monter fotowoltaiki? Sprawdź, na czym polega ta praca i kto może zostać monterem paneli słonecznych!

Ile zarabia policjant w różnych krajach świata?

  • Bułgaria – ok. 50000 zł za rok;
  • USA – ok. 270000 zł za rok;
  • Niemcy – 255000 zł za rok;
  • Francja – 214000 zł za rok;
  • Japonia – 225000 zł za rok.

Policja – zarobki to nie wszystko!

Niech nie kusi cię jedynie dobry zarobek. Praca w policji jest naprawdę wymagająca oraz ryzykowna. Dlatego, na samym początku zastanów się, czy to odpowiedni zawód dla ciebie. Będziesz musiał nie tylko być w dobrej kondycji fizycznej, ale również troszczyć się o dobro innych ludzi. Mimo ciężkich dni i długich godzin pracy musisz realizować obowiązki rzetelnie, aby odpowiednio pilnować porządku. To, ile zarabia policjant, powinno być dużo mniej istotne, gdy wybierasz ten zawód. Tu kluczowy są odpowiedni charakter i nastawienie.

Zobacz też:
Nasze propozycje
Zarobki

Jak i komu pomaga pedagog? Ile zarabia pedagog w placówkach szkolnych i opiekuńczych?

1 minut(y) czytania
W placówkach oświatowych oprócz nauczycieli pracuje szereg pracowników podlegających ustawie o oświacie. Jednym z nich jest pedagog. Ile zarabia pedagog podlegający ustawie…
Zarobki

Ile zarabia manager? Czy zarządzanie zespołem to dobry pomysł na karierę zawodową?

2 minut(y) czytania
Zastanawiasz się, ile zarabia manager? Jak można scharakteryzować to stanowisko? Na czym polega jego praca i jakie ma obowiązki? Tego dowiesz się,…
Zarobki

Ile zarabia niania? Od czego zależy wysokość pensji opiekunki dziecięcej?

2 minut(y) czytania
Ile zarabia niania? Jej pensja zależy głównie od regionu kraju. Najwięcej zarabiają opiekunki w dużych miastach, a najmniej na terenach wiejskich. Dlaczego…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.