Zarobki

Ile zarabia podporucznik? Czym się zajmuje żołnierz na tym stanowisku? Jak zostać wojskowym w Polsce?

3 minut(y) czytania

Praca w wojsku to naprawdę wymagające zajęcie. Kariera w tym zawodzie wymaga samozaparcia, samokontroli i dobrej kondycji fizycznej. Sprawdź, ile zarabia podporucznik i czy warto zostać jednym z oficerów Wojska Polskiego.

Podporucznik to stopień oficerski, który jest najniższy, jeśli chodzi o Wojsko Polskie. Niższy stopniem jest od takiego żołnierza jest starszy chorąży sztabowy, natomiast wyżej w hierarchii stoi porucznik. Zanim zaczniesz marzyć o karierze podporucznika lub nawet generała, koniecznie zapamiętaj, że do pracy w wojsku potrzebujesz wykształcenia wyższego. Kiedy skończysz studia informatyczne, elektroniczne lub te związane z telekomunikacją, wystarczy, że przejdziesz szybkie szkolenie oficerskie. Wiadomo, że zarobki nie są jedyną kwestią, która interesuje osoby chętne do służby wojskowej, ale mają bardzo duże znaczenie. Ile zarabia podporucznik w polskiej armii? Zanim odpowiemy na to pytanie, przybliżymy ścieżkę, jaką trzeba pokonać, aby osiągnąć taką pozycję w wojsku. Czytaj nasz artykuł i sprawdź, jak wysokie są zarobki żołnierza w randze podporucznika i czy może liczyć na dodatki.

Jak rozpocząć karierę w wojsku?

Planujesz rozpocząć karierę w wojsku, ale nie wiesz, jak to zrobić? Czeka cię dość prosta droga, choć obarczona etapami nie do pominięcia. Zostaniesz wojskowym tylko wtedy, kiedy przejdziesz:

 • służbę kandydacką, która jest niczym innym jak szkołą podoficerską lub studiami o profilu wojskowym;
 • służbę przygotowawczą, po której zostaniesz szeregowym lub podoficerem.

Wymagania dla chętnych do służby w WOT

Po przejściu tych etapów bez problemu wstąpisz do Wojsk Obrony Terytorialnej. Pamiętaj, że na każdym etapie kariery wojskowej stawiane będą przed tobą zupełnie inne wymagania. Jeśli chcesz ubiegać się o służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej, musisz mieć:

 • obywatelstwo polskie;
 • minimum 18 lat;
 • dobrą kondycję fizyczną i psychiczną.
Kliknij!
Ile zarabiają striptizerki w USA? Ich wysokie wynagrodzenie to mit czy prawda?

Brak zwolnienia z obowiązku odbywania czynnej służby wojskowej, a także zaświadczenie o niekaralności także przemówi na twoją korzyść.

Ile zarabia podporucznik w Polsce? Na jakie dodatki pozapłacowe może liczyć?

Jeśli twoje ambicje sięgają wyżej, na pewno chcesz wiedzieć, ile zarabia podporucznik w polskim wojsku. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, że praca w armii to nie tylko świetne zarobki, lecz także szeroki wachlarz dodatków pozapłacowych.. Podporucznik w kraju zarobi średnio 6300 złotych brutto miesięcznie. Niezależnie od stopnia żołnierza jego pensję można uznać za atrakcyjną. Wpływ na poziom wynagrodzenia w wojsku ma jednak nie tylko miejsce w hierarchii, lecz także:

 • staż pracy;
 • poziom wykształcenia;
 • miejsce pełnienia służby.

Co jeszcze otrzymuje podporucznik oprócz bazowej kwoty?

Podporucznik może liczyć nie tylko na podstawowe wynagrodzenie. Bez wątpienia duży atut stanowią również dodatki pozapłacowe. Zaliczamy do nich przede wszystkim dodatek:

 • specjalny;
 • motywacyjny;
 • kompensacyjny;
 • wyrównawczy;
 • za wieloletnią służbę.

Żołnierze dostają też zasiłek na zagospodarowanie, liczne nagrody jubileuszowe oraz uposażenie roczne. Zarobki brutto żołnierzy na stanowisku podporucznika sięgają nawet kilku tysięcy złotych brutto miesięcznie. To, ile zarabia podporucznik, a także wachlarz dodatków to nie jedyna korzyść z jego pracy. Pamiętaj, że zawodowy żołnierz ma pełne prawo ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Jeśli nim zostaniesz, to w takim przypadku nie otrzymasz tak wysokiego wynagrodzenia, ale zyskasz sporo czasu wolnego w kwiecie wieku.

Czy to, ile zarabia podporucznik, jest motywujące do pełnienia służby?

Wiesz już, ile zarabia podporucznik. W porównaniu do zarobków osób, które zdobyły inne stopnie, to właśnie średnia pensja podporucznika jest szczególnie atrakcyjna. Zastanów się, czy masz predyspozycje i wykształcenie, aby piąć się po szczeblach wojskowej hierarchii, aż do stopnia podporucznika. Jeśli osiągniesz taką pozycję, otrzymasz naprawdę godziwe zarobki, które często mogą przekraczać 6000 złotych brutto miesięcznie. 

Kliknij!
Ile zarabia Bill Gates, jeden z najbogatszych ludzi na świecie?

Pensja wojskowego w randze podporucznika jest naprawdę godziwa. Trzeba wspomnieć, że dodatkowe uposażenie i benefity także działają na wyobraźnię tych, którzy marzą o wojskowej karierze.

Zobacz też:
Avatar
154 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Na czym polega praca lektora filmowego? Ile zarabia lektor za użyczanie swojego głosu?

2 minut(y) czytania
Lektor kojarzy nam się z filmem, ale także ze szkołą językową. Która z tych profesji jest bardziej opłacalna? Ile zarabia lektor w…
Zarobki

To, ile zarabia Jeff Bezos, jest liczone w miliardach. Jak się zdobywa taki majątek?

1 minut(y) czytania
Ile zarabia Jeff Bezos – człowiek, który potrafi wykorzystać swoje wykształcenie, pasje i z odwagą realizuje swoje plany? Czy mogło mu się…
Zarobki

Wysokie standardy, prestiżowe miejsce pracy – ile zarabia stewardessa Emirates? Dlaczego tak trudno zdobyć tę pracę?

1 minut(y) czytania
Zawód stewardessy jest wyjątkowy, ale stanowisko w liniach lotniczych Emirates to coś znacznie więcej. Czy to styl życia i pracy, czy kwestia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.