Zarobki

Ile zarabia pisarz? Czy twórcy literatury w Polsce są milionerami, czy też nie mogą oni liczyć na atrakcyjne zarobki?

2 minut(y) czytania
Ocena

Niewątpliwie praca pisarza to coś wyjątkowego. Zapewne niejeden z nas pragnął zapisać się w annałach literatury jako następca S. Kinga czy H. Sienkiewicza. Zajmijmy się jednak kwestiami bardziej prozaicznymi, czyli tym, ile zarabia pisarz. Miłej lektury!

Odpowiedź na pytanie, „ile zarabia pisarz?”, jest w rzeczywistości niezwykle trudna. Taki stan rzeczy wynika stąd, że na palcach jednej ręki można policzyć pisarzy, którzy pracują na etacie. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej. Dochody w profesji pisarza są nieregularne, a z uwagi na specyfikę zawodu nie sposób przeliczyć zarobków na stawkę godzinową.

Ile zarabia pisarz i dlaczego jego faktyczne dochody są tak trudne do ustalenia?

Trudność w określeniu tego, ile zarabia pisarz, zależy od nietypowego charakteru jego pracy. Pisarz zajmuje się nie tylko tworzeniem historii i przelewaniem jej na karty powieści. Oprócz tego wykonuje on także takie aktywności, jak między innymi:

  • konsultacje z pracownikami wydawnictwa odpowiedzialnymi za redakcję i korektę tekstu;
  • wspieranie działań marketingowych — jest to niezwykle ważny element w XXI wieku, ponieważ konkurencja na rynku literatury jest wyjątkowo silna w ostatnich latach. Oznacza to, że nawet najlepsza powieść może pozostać niezauważona, jeśli pisarz nie jest silną osobowością, która potrafi sprzedać swój produkt (w tym przypadku książkę).

Jakie są zarobki pisarzy?

Niestety, dochody osiągane przez pisarzy ze sprzedaży książek nie należą do najwyższych. Przedstawiciele tej profesji mogą liczyć na zysk wynoszący nie więcej niż kilka-kilkanaście procent z tytułu sprzedaży pojedynczego egzemplarza. Łatwo można policzyć sobie zysk ze sprzedaży jednej książki, jeśli pojedyncze sztuki kosztują obecnie nie więcej niż kilkadziesiąt złotych (w przypadku powieści jest to zazwyczaj od trzydziestu do pięćdziesięciu złotych).

Kliknij!
Ile zarabia PewDiePie? Jak działa jeden z najpopularniejszych youtuberów na świecie?

Oprócz tego pisarze mogą jednak liczyć na inne źródła dochodów. Należą do nich między innymi dochody z tytułu udziału w spotkaniach autorskich czy dobre perspektywy zatrudnienia w charakterze doradcy, np. podczas opracowywania gier komputerowych itp. Ponadto, niektórzy pisarze pracują także jako redaktorzy czy profesjonalni copywriterzy. To znacznie poprawia prognozy odnośnie do tego, ile zarabia pisarz.

Pisarstwo to niełatwy fach i choć zawód ten cieszy się dużym prestiżem, samo pisanie książek nie wystarcza, by godnie się utrzymać. To, ile zarabia pisarz, będzie więc ostatecznie zależało także od jego innych aktywności.

Zobacz też:
Avatar
232 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Od czego zależy wysokość diet radnych?

1 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Nie są to małe kwoty, zważywszy na to, że sesje rady…
Zarobki

Ile zarabia bibliotekarz? Czy jest to ciekawa praca?

2 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia bibliotekarz? Kwota jego wynagrodzenia nie budzi westchnień zazdrości. Z drugiej strony jest to stabilna i spokojna praca w „budżetówce”….
Zarobki

Ile zarabia Julia Wieniawa? Prześwietlamy zarobki młodej gwiazdy ekranu

1 minut(y) czytania
4.6/5 – (7 votes) Zarobki osobowości medialnych często pochodzą z wielu źródeł. Także na to, ile zarabia Julia Wieniawa, składa się kilka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.