Ile zarabia piekarz? Zawód piekarza jest jednym z najstarszych na świecie. Pomimo to nie cieszy się dużą popularnością. Sprawdź, jaka jest mediana zarobków w tym zawodzie i na jakie benefity możesz liczyć, podejmując pracę w piekarni!
Przy wyborze miejsca pracy jednym z podstawowych kryteriów jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w danym zawodzie. W profesji piekarza aż połowa zatrudnionych zarabia poniżej wysokości przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Najgorzej wynagradzani piekarze to pracownicy małych piekarni. Na najwyższe zarobki mogą liczyć zatrudnieni w renomowanych przedsiębiorstwach o długim rynkowym stażu i wysokiej renomie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, ile zarabia piekarz i na jakie wynagrodzenie możesz liczyć, podejmując się tej profesji.
Zarobki piekarza rozkład wynagrodzenia
Zastanawiasz się, ile zarabia piekarz? Zgodnie z oficjalnie podawanymi danymi, średnie miesięczne wynagrodzenie całkowite na stanowisku piekarza wynosi około 3390 złotych brutto. Połowa zatrudnionych na tym stanowisku pracy otrzymuje pensję w wysokości oscylującej w granicach z przedziału do 2700 do 4210 złotych brutto. 25% najgorzej wynagradzanych piekarzy zarabia poniżej 2700 PLN brutto, a 25% najlepiej opłacanych piekarzy może liczyć na miesięczne dochody przekraczające 4210 PLN brutto. Pomocnik piekarza to osoba, która dopiero jest szkolona do wykonywania zawodu. Z tego względu płaca na tym stanowisku wynosi mniej niż w przypadku piekarza.
Ile zarabia piekarz? Przeciętne zarobki piekarza w Polsce
Analiza aktualnych ofert pracy pozwala stwierdzić, że przeciętne wynagrodzenie osoby pracującej na stanowisku piekarza wynosi około 3900 złotych brutto. Jest to kwota o 800 złotych niższa od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce ogółem.
Benefity w pracy piekarza
Osoba wypiekająca pieczywo może liczyć na różnorodne popularne benefity. Najczęstszym jest świadczenie socjalne. Jego dostępność w swoim miejscu pracy potwierdziło 16% piekarzy. Kolejno pracownicy mogą skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia na życie w prywatnych towarzystwach ubezpieczeniowych (12%). Nierzadko piekarze otrzymują bony towarowe oraz żywieniowe. Te ostatnie najczęściej przy okazji zbliżających się świąt.
Elementy wpływające na płacę w zawodzie piekarza
To, ile zarabia piekarz, uzależnione jest od wielu czynników. Wśród tych najistotniejszych można wymienić:
- długość stażu pracy;
- wielkość firmy;
- lokalizację przedsiębiorstwa.
W zawodzie piekarza obowiązuje zasada, że im dłuższy czas pracy, tym wyższe wynagrodzenie. Wiąże się to z poziomem posiadanego doświadczenia, wiedzy oraz zakresem samodzielności. Zazwyczaj większe firmy są w stanie zapewnić swoim pracownikom wyższe wynagrodzenie od niewielkich rodzinnych przedsiębiorstw. Najwyższe stawki proponują wielkie zagraniczne korporacje. Duże przedsiębiorstwa zapewniają też wiele świadczeń socjalnych.
Piekarz – zakres obowiązków
Osoba zatrudniona na omawianym stanowisku pracy nie musi posiadać wykształcenia wyższego i żadnych certyfikatów. Wystarczy odpowiednie przeszkolenie do wykonywania zawodu oraz pozytywnie zdany egzamin z tego zakresu. Piekarz powinien mieć umiejętności opiewające przede wszystkim o wytwarzanie wszelkiego rodzaju pieczywa, głównie chlebów i bułek. Dodatkowo powinien przestrzegać zaleceń i wymogów sanitarnych oraz zasad BHP.
Warunki pracy piekarza wymagają dobrej kondycji i zdrowia
Warto pamiętać, iż praca piekarza to głównie przepracowane noce. Świeże pieczywo najbardziej potrzebne jest nad ranem, kiedy ludzie idą do pracy lub szkoły. Piekarz będzie nosił ciężkie worki z mąką, a jego praca w głównej mierze będzie stojącą i przy wysokich temperaturach – pieczywo wypiekane jest w dużych, rozgrzanych do kilkuset stopni piecach.
Wiesz już, ile zarabia piekarz. Zarobki piekarzy nie należą do najwyższych, ale są w stanie zagwarantować spokojne przeżycie. Zaletą jest to, że w zawodzie nie brakuje miejsc pracy i nie istnieje wymóg posiadania wykształcenia wyższego, aby uzyskać zatrudnienie. Istotne jest to, że piekarze pracują głównie na nocne zmiany, ponieważ klienci oczekują świeżego pieczywa rano.
Zobacz też:- Ile zarabia kasjer? Poznaj pensje sprzedawców w sklepach
- Ile zarabia magazynier? Jaka jest pensja kierownika magazynu? Czy uprawnienia na wózek widłowy wpływają na miesięczny zarobek?
- Ile zarabia sprzedawca? Przeciętne wynagrodzenie na stanowisku kasjera i sprzedawcy
- Praca w bankowości – ile zarabia się w banku?
- Pensja inżyniera budownictwa. Ile zarabia inżynier budowy? Krótki opis profesji