Zarobki

Ile zarabia operator koparki i jakich uprawnień potrzebuje? Jaka jest pensja operatora koparko-ładowarki?

2 minut(y) czytania

Praca operatora koparki lub innych maszyn budowlanych to zawód rozchwytywany i poszukiwany na rynku pracy. W tym artykule podpowiemy, jakie kursy trzeba ukończyć oraz pokażemy, ile zarabia operator koparki. Sprawdź!

Koparki oraz koparko-ładowarki to uniwersalne maszyny do robót ziemnych. Operator koparki posiadający odpowiednie uprawnienia może liczyć na stałe i pewne zatrudnienie oraz wysokie zarobki zarówno w kraju, jak i za granicą.

Jakie są obowiązki operatora koparki i koparko-ładowarki?

Do podstawowych obowiązków operatora koparki należy wykonywanie prac we współpracy z innymi pracownikami budowy i realizacja poleceń wydawanych przez kierownika. Praca na koparce wiąże się także z odpowiedzialnością za powierzony sprzęt. Pracownik musi na bieżąco kontrolować stan techniczny maszyny, a wszelkie nieprawidłowości zgłaszać przełożonemu. Do najczęściej przeprowadzanych przez operatora prac należy:

  • przeprowadzanie prac ziemnych;
  • wykopywanie i zakopywanie dołów;
  • pomoc w transporcie materiałów;
  • przygotowanie terenu;
  • załadunek i rozładunek towaru.

Jak zostać operatorem koparki?

Praca na stanowisku operatora koparki lub koparko-ładowarki wymaga dużej odporności na stres oraz wysoko rozwiniętych zdolności manualnych. Dużą rolę odgrywa staranność i spostrzegawczość. Przyda się także cierpliwość, bo wykonywanie prac ziemnych wiąże się z wielogodzinnym wykonywaniem takich samych lub podobnych czynności. Operator koparki to zawód wymagający posiadania odpowiednich uprawnień, które uzyskuje się w drodze kursów.

Jak zdobyć uprawnienia?

Obecnie zawód operatora koparki jest regulowany prawnie zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Oznacza to, że aby go wykonywać, należy posiadać stosowne uprawnienia. Jak je zdobyć? Przede wszystkim przyszły operator maszyn budowlanych musi być osobą pełnoletnią, posiadać prawo jazdy kategorii B oraz uzyskać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu. Po skompletowaniu wszystkich dokumentów można udać się do ośrodka szkoleniowego w celu odbycia kursu. Do wyboru jest szeroka oferta szkoleń dających uprawnienia na różnego typu koparki. Na zajęciach teoretycznych i praktycznych uczestnicy otrzymują niezbędną wiedzę pozwalającą na bezpieczną obsługę maszyny oraz dokonywanie drobnych napraw. Kurs kończy się egzaminem państwowym.

Kliknij!
Ile zarabia astronauta? Jak zostać astronautą NASA? Czy kosmonautą pracującym dla NASA może zostać każdy?

Ile kosztuje kurs operatora koparki?

Oprócz tego, ile zarabia operator koparki, ważne jest rownież pytanie o niezbędne kursy specjalistyczne. Ukończenie kursu wiąże się z wydatkiem wynoszącym około 2000 złotych. Cena ta zawiera koszt organizacji zajęć oraz wydania dokumentów potwierdzających posiadanie uprawnień. Zważywszy na to, ile zarabia operator koparki, nie jest to duża kwota, a dodatkowym plusem jest fakt, że uprawnienia wydawane są bezterminowo. O dofinansowanie szkolenia mogą ubiegać się osoby zarejestrowane w urzędach pracy.

Ile zarabia operator koparki w Polsce?

Przeglądając wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, możemy dowiedzieć się, ile zarabia operator koparki jednonaczyniowej lub ładowarki. Mediana, czyli przeciętne wynagrodzenie na tym stanowisku, to 4800 złotych brutto, co daje 3530 złotych netto w przypadku umowy o pracę. Około 25% operatorów zarabia powyżej tej kwoty, a ich wynagrodzenia przekraczają 4000 złotych na rękę. Na wysokość zarobków wpływa między innymi doświadczenie zawodowe oraz staż pracy w danej firmie. Na bardzo dobrą pensję operator koparki może liczyć także w pracy za granicą. Stawka godzinowa u naszych zachodnich sąsiadów wynosi ok. 18 euro za godzinę.

Jeśli interesuje cię taki zawód, sprawdź aktualne dane co do tego, ile zarabia operator koparki i jak uzyskać stosowne uprawnienia. Jeśli dopełnisz niezbędnych formalności, z powodzeniem znajdziesz zatrudnienie w Polsce i za granicą.

Zobacz też:
Kliknij!
Ile zarabia kierownik w markecie Dino? Stawka i zakres obowiązków
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia organista, skąd wywodzi się ta profesja i czy ma przyszłość?

2 minut(y) czytania
Organista to profesja. Jedna z podstawowych w każdym kościele katolickim i protestanckim. Organy w kościele zaczęły być używane w średniowieczu. Ich dźwięk…
Zarobki

Na czym polega praca aktora? Ile zarabia aktor w teatrze i czy płaca rekompensuje wysiłek?

1 minut(y) czytania
Zawód aktora jest bardzo stary i sięga czasów antycznych. Kojarzony jest ze sławą, wolnością i artyzmem. Pomijana jest jego zakulisowa część, czyli…
Zarobki

Ile zarabia kapral w wojsku i jakie są jego obowiązki wynikające z otrzymanej rangi?

1 minut(y) czytania
Kapral to najniższy stopień w randze podoficerskiej. Wyżej w hierarchii stoi starszy kapral, niżej starszy szeregowy. Ile zarabia kapral w wojsku jako…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.