Zarobki

Ile zarabia neurochirurg? Czy jego pensja jest adekwatna do odpowiedzialności za zdrowie i życie pacjenta?


Ocena

Ile zarabia neurochirurg? Czym zajmuje się w swojej pracy i w jakich placówkach pracuje? Czy odpowiedzialność, jaką ponosi, jest odpowiednio wynagradzana? Odpowiedzi znajdziesz w naszym krótkim artykule.

Neurochirurgia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń układu nerwowego. W praktyce neurochirurg głównie wykonuje zabiegi operacyjne w obszarze mózgu i kręgosłupa. Takie operacje to często szansa dla osób niepełnosprawnych na odzyskanie zdrowia i sprawności. Z kolei źle przeprowadzony zabieg lub błędna diagnoza może mieć tragiczne skutki. Wiele zależy tu od wiedzy i ręki, trzymającej narzędzia chirurgiczne. Chcesz wiedzieć, ile zarabia neurochirurg? Czytaj dalej.

Kto może zostać neurochirurgiem? Jak długo trzeba się uczyć?

Neurochirurgiem może zostać absolwent studiów medycznych, który odbędzie staż w szpitalu i zda lekarski egzamin państwowy (LEP). Potem musi dostać się na wybraną specjalizację i pracować przez 6 lat jako rezydent na oddziale neurochirurgicznym. Rezydentura kończy się egzaminem ze specjalizacji. W sumie to około 13 lat żmudnej nauki i dwa trudne, stresujące egzaminy. Lekarz, który „zagląda” w ludzki mózg i układ ruchu, musi mieć ogromną wiedzę i pewną rękę. To wszystko ma wpływ na fakt, ile zarabia neurochirurg.

Czym konkretnie zajmuje się neurochirurg?

Ten specjalista medycyny wykonuje m.in. takie jak zabiegi, jak:

  • usuwanie tętniaków mózgu;
  • usuwanie guzów nowotworowych mózgu;
  • operacje złamań czaszki;
  • nastawianie przesuniętego dysku i kręgów w kręgosłupie;
  • operacyjne leczenie przepukliny kręgosłupa.

Zanim neurochirurg zakwalifikuje pacjenta do operacji, musi przejrzeć dokładnie jego dokumentację medyczną i zlecić dodatkowe badania. W zakres jego obowiązków wchodzi jeszcze leczenie pooperacyjne.

Ile zarabia neurochirurg?

To jedna z najlepiej opłacanych specjalizacji, więc zapewne jesteś ciekaw, ile zarabia neurochirurg. W państwowym szpitalu taki specjalista otrzymuje średnio 5 tys. złotych na rękę. Wielu lekarzy pracujących na oddziale przyjmuje pacjentów także w swoich gabinetach prywatnych. Wizyta kosztuje około 300 złotych. Najlepsi specjaliści, pracujący w dużych szpitalach i prywatnych klinikach, zarabiają średnio 10 tys. złotych na rękę.

Neurochirurgów nie ma wielu, w porównaniu do chirurgów ogólnych czy internistów. Tymczasem coraz więcej osób ma problemy z kręgosłupem. Wielu pacjentów to ranni w wypadkach komunikacyjnych. Pracy jest więc wiele, a wypłata adekwatna do wiedzy i odpowiedzialności.


Zobacz też:
Subskrybuj MagazynPrzedsiebiorcy.pl
google news
Avatar photo
417 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia się na Tik Toku? Sprawdź, ile zarabiają Tiktokerzy na platformie!

Zarobki

Ile zarabia się na paczkomacie? Sprawdź, ile płaci Inpost

Zarobki

Ile zarabia kierowca karetki w Polsce? Zarobki na stanowisku ratownika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *