Zarobki

Ile zarabia nauczyciel wspomagający w Polsce?


Ocena

Płace w oświacie to częsty temat dyskusji polityczno-społecznych. Ile zarabia nauczyciel wspomagający w Polsce? Przeczytaj nasz tekst – dzięki temu poznasz aktualne informacje na ten temat. Miłej lektury!

Podczas gdy nauczyciele dyplomowani/mianowani pracują z dziećmi wymagającymi „standardowej” opieki, nieco inaczej wygląda sytuacja nauczyciela wspomagającego. Pedagodzy w tym zakresie zajmują się na co dzień współpracą z dziećmi, które mają np. orzeczony stopień niepełnosprawności. W związku z tym obecność dodatkowego opiekuna jest niezbędna w celu zapewnienia prawidłowego przebiegu zajęć lekcyjnych. Jednym z tematów dyskusji jest to, ile zarabia nauczyciel wspomagający.

Ile zarabia nauczyciel wspomagający zgodnie z obecnymi przepisami?

Pracę nauczyciela wspomagającego mogą wykonywać osoby, które ukończyły studia (magisterskie lub podyplomowe) o specjalności w obszarze pedagogiki specjalnej. Oprócz tego niezbędne są oczywiście takie atuty jak m.in. cierpliwość oraz odpowiednie podejście do dzieci.

Ile zarabia nauczyciel wspomagający? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w przepisach, w tym m.in. w ustawie z dn. 26.01.1982 r. Karta Nauczyciela oraz w rozporządzeniach wykonawczych. Generalnie, wynagrodzenie składa się z następujących części:

  • płaca zasadnicza, której wysokość jest ściśle określona w przepisach,
  • dodatki, w tym np. motywacyjny czy z tytułu wysługi lat,
  • dodatkowe wynagrodzenie z tytułu zastępstw oraz godzin ponadwymiarowych.

Przykładowo, ze statystyk prowadzonych przez portal Jobted.pl wynika, że pracownicy na tym stanowisku zarabiają średnio ok. trzech i pół tysiąca złotych brutto miesięcznie, co w przeliczeniu na netto oznacza ok. dwóch i pół tysiąca. Najbardziej doświadczeni przedstawiciele opisywanej profesji mogą liczyć na płacę na poziomie cztery tysiące złotych netto i więcej.

Ważne jest jednak nie tylko to, ile zarabia nauczyciel wspomagający, ale także dodatkowe atuty, w tym na przykład stabilność zatrudnienia. Z uwagi na dodatkowe elementy wynagrodzenia pensja osiągana przez nauczycieli jest nieco wyższa niż płaca zasadnicza; istotną rolę odgrywają takie benefity jak np. wspomniany dodatek motywacyjny. Dzięki temu realne zarobki są o kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt procent wyższe.


Zobacz też:
Subskrybuj MagazynPrzedsiebiorcy.pl
google news
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia się na YT? Poznaj zarobki youtuberów!

Zarobki

Ile zarabia się na Tik Toku? Sprawdź, ile zarabiają Tiktokerzy na platformie!

Zarobki

Ile zarabia się na paczkomacie? Sprawdź, ile płaci Inpost

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *