Zarobki

Ile zarabia listonosz Poczty Polskiej? Sprawdź, jak zostać listonoszem oraz ile możesz zarabiać!

2 minut(y) czytania
Ocena

Praca listonosza wymaga odpowiednich predyspozycji oraz znajomości rejonu objętego zasięgiem danego urzędu pocztowego. Wiąże się także z odpowiedzialnością za korespondencję oraz przekazy pieniężne. Ile zarabia listonosz? Sprawdź nasz artykuł.

Zawód listonosza jest niezwykle potrzebny nawet w tak nowoczesnym i skomputeryzowanym świecie, w jakim żyjemy obecnie. Pracownik Poczty Polskiej w granatowym uniformie i wypchaną po brzegi torbą to wciąż najlepszy i niezawodny sposób na doręczenie listów, paczek i świadczeń pieniężnych. Sprawdź, ile zarabia listonosz!

Jakie są obowiązki listonosza?

Podstawowym obowiązkiem każdego listonosza jest oczywiście dostarczenie korespondencji pod wskazany adres, przekazanie świadczeń pieniężnych (takich jak emerytura czy renta, bezpośrednio na ręce adresata) oraz wystawianie awizo, gdy zajdzie taka potrzeba. Jednak zanim listonosz ruszy w trasę, musi się do tego odpowiednio przygotować.

Każdego dnia rozpoczyna pracę od pobrania listów i przesyłek oraz świadczeń, które musi doręczyć. Następnie odpowiednio je segreguje, według adresów. Dopiero teraz może ruszać w rejon pieszo, rowerem lub samochodem.

Na koniec dnia pracy listonosz rozlicza się z każdej doręczonej przesyłki oraz wypełnia odpowiednie raporty.

Ile zarabia listonosz?

Praca listonosza należy do zawodów, w których zarobki nie koniecznie pokrywają się z ilością obowiązków. Podobnie jak w wielu innych zawodach, także w tym przypadku ostateczna pensja jest uzależniona od stażu pracy. Mediana zarobków na marzec 2022 roku wynosi 3150 złotych brutto, co oznacza, że listonosza zarabia około 2470 złotych „na rękę”. W niektórych rejonach listonosz może liczyć na drobne napiwki od osób, którym dostarcza przekazy pieniężne, jednak w dobie rosnącej popularności przelewów internetowych takie przypadki należą do rzadkości.

Ile zarabia listonosz, który wykorzystuje w pracy swój prywatny samochód? Taki pracownik dostaje odpowiednie wsparcie finansowe lub zwrot kosztów związanych z eksploatacją pojazdu.

Kliknij!
Ile zarabia programista i czy musisz mieć doświadczenie w IT? Sprawdzamy!

Jak zostać listonoszem?

Po przejrzeniu portali z ogłoszeniami można stwierdzić, że ofert pracy jako listonosz nie brakuje. Aby zostać listonoszem i doręczać korespondencję, należy spełniać kilka wymogów.

Jest to zajęcie przede wszystkim dla osób lubiących kontakt z ludźmi oraz pracę na świeżym powietrzu. Idealny kandydat powinien być odpowiedzialny, sumienny i staranny. Dodatkowym atutem będzie dobra kondycja fizyczna oraz znajomość terenu. Osoby chcące podjąć pracę listonosza muszą się nastawić na dużą elastyczność dotyczącą godzin pracy, bo wielu przedstawicieli tego zawodu wykonuje swoją pracę dłużej niż ustalony w umowie o pracę wymiar etatu.

Ile zarabia listonosz – podsumowanie

Zważywszy na dużą odpowiedzialność, jaką listonosz ponosi za listy i paczki, które codziennie musi dostarczyć, jego zarobki w Polsce nie należą do najwyższych – szczególnie wtedy, gdy weźmiemy pod uwagę, ile zarabia listonosz w innych krajach. Przykładowo u naszych zachodnich sąsiadów średnie zarobki listonosza to 2330 euro brutto, czyli ponad 1600 euro na rękę.

Zobacz też:
Avatar
232 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Od czego zależy wysokość diet radnych?

1 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Nie są to małe kwoty, zważywszy na to, że sesje rady…
Zarobki

Ile zarabia bibliotekarz? Czy jest to ciekawa praca?

2 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia bibliotekarz? Kwota jego wynagrodzenia nie budzi westchnień zazdrości. Z drugiej strony jest to stabilna i spokojna praca w „budżetówce”….
Zarobki

Ile zarabia Julia Wieniawa? Prześwietlamy zarobki młodej gwiazdy ekranu

1 minut(y) czytania
4.6/5 – (7 votes) Zarobki osobowości medialnych często pochodzą z wielu źródeł. Także na to, ile zarabia Julia Wieniawa, składa się kilka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.