Zarobki

Ile zarabia lekarz rezydent w 2022 roku? Sprawdź miesięczne wynagrodzenie lekarzy rezydentów w Polsce!

2 minut(y) czytania

Ile zarabiają lekarze poszczególnych specjalizacji w Polsce? Kim są lekarze rezydenci? Ile zarabia lekarz rezydent w Polsce? Czy warto zostać lekarzem i co trzeba zrobić? Dowiedz się z poniższego artykułu!

Wynagrodzenie lekarzy rezydentów jest określane na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile zarabia lekarz rezydent w Polsce, trafiłeś w dobre miejsce. Sprawdź, jak wygląda praca lekarza rezydenta i jego miesięczne wynagrodzenie! Wszystkiego dowiesz się z naszej publikacji!

Kim jest lekarz rezydent?

Zanim dowiesz się, ile zarabia lekarz rezydent, przeczytaj kto to taki. Lekarz rezydent jest w Polsce lekarzem, który ma pełne prawo do wykonywania zawodu. Wykonuje swoją pracę w określonej dziedzinie medycyny. Zatrudniony jest na umowę o pracę, która jest zawarta z jednostką prowadzącą określoną specjalizację. Wynagrodzenie rezydentów jest finansowane ze środków przeznaczonych na ten cel, którymi dysponuje Ministerstwo Zdrowia, a także Fundusz Pracy. Rezydenci są osobami, które po ukończeniu studiów i rocznego stażu rozpoczęły specjalistyczne szkolenie, które trwa 5–6 lat.

Jak zostać lekarzem rezydentem?

Przede wszystkim należy ukończyć studia wyższe na kierunku lekarskim. Trwają one 6 lat i obejmuje coroczne, miesięczne i wakacyjne praktyki. Jeśli idziesz na studia po szkole średniej, jako absolwent będziesz mieć 25 lat. Otrzymujesz wtedy tytuł lekarza, jednak to nie jest jeszcze moment na rozpoczęcie pracy w zawodzie. W tym celu musisz uzyskać pozytywny wynik Lekarskiego Egzaminu Końcowego oraz skończyć trzynastomiesięczny staż podyplomowy. W tym okresie osoba otrzymuje ograniczone prawo wykonywania zawodu, które ogranicza się do pracy w szpitalu, gdzie stażysta jest zatrudniony. Jednakże musi zmagać się z licznymi ograniczeniami, przez co jego uprawnienia są niewiele większe niż studenta. 

Kliknij!
Jak zostać spawaczem podwodnym? Ile zarabia się w tym zawodzie? Wynagrodzenie w Polsce

Wybór specjalizacji

Następnym etapem jest wybór specjalizacji, w której trakcie stażysta staje się rezydentem. Prowadzi on kompletny proces diagnostyki, leczenia, a także przeprowadza zabiegi i dyżuruje. Po zakończeniu rezydentury lekarz otrzymuje specjalizację i pełne prawo do wykonywania zawodu.

Ile zarabia lekarz rezydent w 2022 roku? Jakie zarobki dla danych specjalizacji?

Chcesz wiedzieć, ile zarabia lekarz rezydent? Na zarobki lekarzy rezydentów składa się kilka czynników. To suma wynagrodzenia zasadniczego, czyli podstawy, a także wynagrodzenia za odbyte dyżury obowiązkowe w ramach konkretnej specjalizacji. Do tego każdy lekarz rezydent jest w stanie pracować w publicznej placówce służby zdrowia. Jedynym warunkiem jest posiadanie dwuletniego doświadczenia po zakończeniu szkolenia. W efekcie otrzymuje tzw. bon patriotyczny.

Na jakiej podstawie ustalane jest wynagrodzenie lekarza rezydenta?

To, ile zarabia lekarz rezydent, jest ustalane na podstawie art. 16j ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2021 r. poz. 790). Zasadnicze miesięczne wynagrodzenie netto w tym przypadku wynosi 5752 zł w pierwszych dwóch latach rezydentury. Po tym okresie wypłata wzrasta do poziomu 5862 zł. 

Jakich specjalizacji dotyczą średnie zarobki rezydentów?

Powyższe kwoty obowiązują w przypadku rezydentury w konkretnych specjalizacjach. Należą do nich m.in.:

  • anestezjologia i intensywna terapia;
  • chirurgia;
  • geriatria;
  • hematologia;
  • kardiologia;
  • onkologia;
  • patomorfologia;
  • pediatria;
  • psychiatria;
  • stomatologia.

Wiesz już, ile zarabia lekarz rezydent w Polsce! Wynagrodzenie może być satysfakcjonujące, jednak ścieżka pracy lekarza jest długa i wymagająca. Z tego powodu pieniądze nie powinny być wyznacznikiem i celem samym w sobie. Jeśli chciałbyś zostać lekarzem, powinieneś być świadomy wszystkich wad i zalet związanych z tym zawodem.

Zobacz też:
Kliknij!
Ile zarabia spawacz? Od czego zależy jego pensja?
Avatar
154 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Na czym polega praca lektora filmowego? Ile zarabia lektor za użyczanie swojego głosu?

2 minut(y) czytania
Lektor kojarzy nam się z filmem, ale także ze szkołą językową. Która z tych profesji jest bardziej opłacalna? Ile zarabia lektor w…
Zarobki

To, ile zarabia Jeff Bezos, jest liczone w miliardach. Jak się zdobywa taki majątek?

1 minut(y) czytania
Ile zarabia Jeff Bezos – człowiek, który potrafi wykorzystać swoje wykształcenie, pasje i z odwagą realizuje swoje plany? Czy mogło mu się…
Zarobki

Wysokie standardy, prestiżowe miejsce pracy – ile zarabia stewardessa Emirates? Dlaczego tak trudno zdobyć tę pracę?

1 minut(y) czytania
Zawód stewardessy jest wyjątkowy, ale stanowisko w liniach lotniczych Emirates to coś znacznie więcej. Czy to styl życia i pracy, czy kwestia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.