Zarobki

Ile zarabia kucharz, czyli wynagrodzenie za pracę z pasją

3 minut(y) czytania
Ocena

Ile zarabia kucharz? Większość ludzi kojarzy branżę gastronomiczną z wysokimi zarobkami. O ile specjaliści w tej dziedzinie rzeczywiście mogą liczyć na satysfakcjonujące pensje, to jednak średnie wynagrodzenie wygląda nieco inaczej. Jak wysokie mogą być zarobki kucharza?

Większość osób na co dzień gotuje w domu, jednak prawie połowa Polaków w wieku od 18. do 24. roku życia przynajmniej raz w tygodniu jada w restauracji. Jest to możliwe dzięki takim zawodom, jak kelner czy kucharz. Ile zarabia profesjonalista w tej dziedzinie? Czy może liczyć na godne stawki? Czy znacząco różni się wynagrodzenie kobiet i mężczyzn?

Co wpływa na zarobki kucharzy?

Zanim dowiesz się, ile zarabia kucharz, warto rozważyć czynniki, które wpływają na wysokość jego pensji. W każdym zawodzie wynagrodzenia uzależnione są od kompetencji. Zarobki kucharza mogą różnić się od innego specjalisty na podobnym stanowisku nawet o kilka tysięcy złotych. Bardzo duży wpływ na konkretną pensję ma samo miejsce pracy, a także jej wymiar. W tym wypadku na próżno szukać osób, które zatrudnione są w popularnych godzinach, takich jak 8–16 czy 9–17. Kuchmistrze bardzo często pracują do późnych godzin nocnych, a weekendy rzadko pozostają wolne. Co jeszcze wpływa na zarobki kucharzy?

Umiejętności, czyli najważniejszy wyznacznik dobrego kucharza!

Stopień wykwalifikowania w każdej dziedzinie jest bardzo ważny, a zawód kucharza jest tego najlepszym przykładem. Zarobki w tej branży są bardzo mocno uzależnione od umiejętności konkretnej osoby. Nie powinien zatem dziwić fakt, że pensja początkującego pracownika w gastronomii nie będzie przekraczała 2000 złotych brutto. Mowa jednak o pomocy kuchennej, czyli stanowisku, z którego szybko można awansować na asystenta kucharza lub samego kucharza. Jeśli do tego dojdzie, pensja takiej osoby znacząco wzrośnie.

Kliknij!
Ile zarabia informatyk? Poznaj średnie zarobki informatyków w Polsce!

Godzinowe zarobki kucharza

Odpowiadając na pytanie o to, ile zarabia kucharz, należy podkreślić kluczową rolę ilości przepracowanych godzin. Jest to wielka zaleta dla wszystkich pracowników, którzy w ciągu miesiąca spędzają więcej czasu w pracy niż przewiduje standardowy etat. Tym samym średnia stawka, która została podana przez GUS, to 15,82 złote brutto za godzinę. Kobiety na tym stanowisku zarabiają nieco mniej, jednak różnica w stosunku do mężczyzn jest nieznaczna i wynosi kilkadziesiąt groszy. Warto wspomnieć o tym, że to w sektorze publicznym zarobki kucharza w Polsce były większe o ok. 2 złote brutto za godzinę pracy. Nie można również zapomnieć o tym, że w branży gastronomicznej bardzo istotne są napiwki. To jednak kwoty mocno zróżnicowane, więc ich oszacowanie jest praktycznie niemożliwe.

Jak wygląda pensja kucharza?

Już wiesz, ile zarabia kucharz na godzinę, jednak miesięczna pensja na tym stanowisku wciąż pozostaje niewiadomą. Na początku należy zaznaczyć, że zarówno 2020, jak i 2021 rok był w gastronomii bardzo trudny. Miejsce miały liczne zwolnienia pracowników, a także zamknięcia poszczególnych lokali. Efektem tego było obniżenie pensji sporej ilości kucharzy. Aktualnie sytuacja z miesiąca na miesiąc ulega jednak poprawie. Wynagrodzenia rosną, co widać po ofertach pracy dostępnych w sieci. Ile zarabia kucharz na tę chwilę? Pensja w tej branży waha się od 3000 do 3500 złotych brutto, zależnie od umiejętności. Nie bez znaczenia jest także lokalizacja samej restauracji. Te, które działają w największych miastach, oferują najlepsze wynagrodzenia. Ile zarabia szef kuchni?

Szef kuchni – zarobki

Powszechnie uważa się, że ludzie działający w branży gastronomicznej nie mogą narzekać na brak godziwego wynagrodzenia. Na wysokie pensje mogą jednak liczyć osoby najlepsze w swoim fachu. Popularni szefowie kuchni w Polsce zarabiają nawet 20 000 złotych, jednak jest to najmniej liczna grupa zajmująca się kulinariami.

Kliknij!
Ile zarabia grafik komputerowy i co wpływa na jego pensję?

Kucharz na statku – jak wygląda jego pensja?

Warto sprawdzić także, ile zarabia kucharz pracujący na statku. Wynagrodzenie w takich wypadkach może sięgać nawet 25 000 złotych, jednak specyfika samej pracy nie jest łatwa. W końcu niezbyt komfortowe warunki czy opuszczenie domu na kilka dni, a nawet tygodni to coś, na co nie każdy się zdecyduje.

Branża gastronomiczna jest niezwykle interesująca, a praca w niej może dawać wiele radości i satysfakcji. Na wysokie zarobki mogą jednak liczyć tylko najlepsi. Średnie wynagrodzenie kucharzy zbliżone jest do podobnych stanowisk w innych dziedzinach.

Zobacz też:
Nasze propozycje
Zarobki

Co robi i ile zarabia rzeczoznawca majątkowy?

1 minut(y) czytania
Ocena Rzeczoznawca majątkowy to zawód publicznego zaufania, dlatego wymaga uzyskania przez pracowników szczególnych kwalifikacji. Osoby pracujące w tym zawodzie mogą liczyć na…
Zarobki

Tarcza antyinflacyjna 2022. Co to takiego? Kto może z niej skorzystać? Do kiedy obowiązuje?

4 minut(y) czytania
Ocena Chcesz wiedzieć, czym jest tarcza antyinflacyjna 2022? To projekt ustawy, który ma na celu pomóc kredytobiorcom, ale i wszystkim mieszkańcom Polski…
Zarobki

Ile zarabia technik reklamy? Czy jest to ciekawa i opłacalna praca?

1 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia technik reklamy? To zależy w dużej mierze od jego doświadczenia i umiejętności. Na czym polega praca w tym zawodzie?…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.