Zarobki

Ile zarabia kryminolog? Jak wygląda praca specjalisty ds. kryminologii?

2 minut(y) czytania

Kryminolog to osoba, która zawodowo zajmuje się badaniem zjawisk związanych z przestępczością. Praca w kryminologii może być nie tylko pasjonująca, ale także dobrze płatna. Ile zarabia kryminolog? Dowiesz się tego po przeczytaniu naszego tekstu.

Kryminolog to osoba, która w ramach swojej pracy zajmuje się prowadzeniem badań nad przyczynami popełniania przestępstw oraz motywacją przestępców. Jest to zawód interdyscyplinarny, który porusza m.in. zagadnienia z obszaru kryminologii oraz psychologii. Jeśli zastanawiasz się, ile zarabia kryminolog, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość: praca w obszarze kryminologii daje jednocześnie duże możliwości rozwoju i szansę na atrakcyjne zarobki. Sprawdź, jakie!

Jak zostać specjalistą ds. kryminologii?

Aby zostać kryminologiem, warto skończyć studia magisterskie, choć studia pierwszego stopnia (studia licencjackie) także powinny wystarczyć. Na uczelniach w Polsce można studiować kryminologię zarówno w trybie dziennym, jak i wybrać studia niestacjonarne.

Możliwe jest takie połączenie jak na przykład licencjat (studia I stopnia) z bezpieczeństwa wewnętrznego lub socjologii i magisterium z kryminologii. W takiej sytuacji należy porównać efekty kształcenia na poszczególnych kierunkach. Informacje na ten temat można sprawdzić na stronach uczelni. Dzięki temu zyskasz pewność, że program nauczania jest dostosowany do twoich potrzeb.

Ci, którzy zdecydują się na studia za granicą, mogą zdobyć, oprócz wiedzy teoretycznej, także umiejętność płynnego posługiwania się językiem obcym. Z kolei dla osób, które już zdobyły tytuł magistra w innej dziedzinie, dobrym rozwiązaniem będą podyplomowe studia na kierunku kryminologia.

Jaką wiedzę trzeba posiadać, by zostać kryminologiem?

Ukończenie nauki na uczelni to istotny, ale nie wystarczający warunek; konieczne jest również zgłębianie wiedzy na temat takich zagadnień jak na przykład:

  • funkcjonowanie systemów bezpieczeństwa w kraju;
  • prawo karne;
  • przestępczość w ujęciu socjologicznym.
Kliknij!
Ile zarabia mechanik samochodowy w Niemczech? To dla wielu polskich mechaników pensja marzeń!

Gdzie może pracować specjalista ds. kryminologii?

Po spełnieniu tych warunków możliwa jest rekrutacja w takich miejscach pracy jak na przykład służba więzienna w zakładzie karnym oraz wymiar sprawiedliwości. Oprócz tego, absolwenci kierunku kryminologia poszukują ofert pracy w instytucjach zajmujących się zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości (m.in. praca w policji).

Ile zarabia kryminolog? Od czego zależą zarobki absolwentów kryminologii?

Jak dotąd nie opracowano jednego zbiorczego raportu podsumowującego, ile zarabia kryminolog w Polsce. Można jednak wysnuć pewne wnioski na podstawie analizy ofert pracy oraz informacji z portali branżowych. Przyjmuje się, że średnie zarobki zawierają się w przedziale 3500–4500 złotych brutto. Nie są to wprawdzie wyjątkowo wysokie płace, należy jednak pamiętać, że instytucje publiczne (to tam zazwyczaj pracują przedstawiciele tego zawodu) zapewniają stabilne miejsca pracy.

Doświadczenie i miejsce zatrudnienia

To, ile zarabia kryminolog, zależy przede wszystkim od stażu pracy oraz miejsca zatrudnienia.

Generalnie, osoby wykonujące tę profesję mogą liczyć na większe płace w przypadku zatrudnienia w przedsiębiorstwach prywatnych. Ponadto im dłuższy jest staż pracy, tym większe szanse na wyższe zarobki.

Wiesz już, ile zarabia kryminolog w Polsce i od czego zależą jego zarobki. Warto pamiętać, że specjaliści zajmujący się kryminologią uzyskują często dochody z więcej niż jednego źródła. Oprócz pracy na etacie przeprowadzają oni również badania naukowe, pracują na uczelni lub przeprowadzają szkolenia dla służb mundurowych. W efekcie może się okazać, że łączne wynagrodzenie jest nawet dwa lub trzy razy wyższe.

Zobacz też:
Kliknij!
Ile zarabia model? Jak kształtują się widełki wynagrodzenia na rynku modelingu?
Nasze propozycje
Zarobki

Na czym polega praca lektora filmowego? Ile zarabia lektor za użyczanie swojego głosu?

2 minut(y) czytania
Lektor kojarzy nam się z filmem, ale także ze szkołą językową. Która z tych profesji jest bardziej opłacalna? Ile zarabia lektor w…
Zarobki

To, ile zarabia Jeff Bezos, jest liczone w miliardach. Jak się zdobywa taki majątek?

1 minut(y) czytania
Ile zarabia Jeff Bezos – człowiek, który potrafi wykorzystać swoje wykształcenie, pasje i z odwagą realizuje swoje plany? Czy mogło mu się…
Zarobki

Wysokie standardy, prestiżowe miejsce pracy – ile zarabia stewardessa Emirates? Dlaczego tak trudno zdobyć tę pracę?

1 minut(y) czytania
Zawód stewardessy jest wyjątkowy, ale stanowisko w liniach lotniczych Emirates to coś znacznie więcej. Czy to styl życia i pracy, czy kwestia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.