Zarobki

Ile zarabia kontroler lotów? Rekrutacja i praca w ruchu lotniczym w Polsce. Zadania kontrolera ruchu lotniczego

5 minut(y) czytania

Kontroler ruchu lotniczego to jedna z najbardziej odpowiedzialnych profesji. Presję mogą wynagrodzić jednak ciekawe wyzwania zawodowe oraz wysokie pensje. Sprawdź, ile zarabia kontroler lotów i jak wygląda jego praca.

Podróże samolotem stały się elementem codzienności. Nie zawsze jednak pasażerowie są świadomi, że za ich bezpieczeństwo odpowiada nie tylko załoga pokładu. Ważny jest też personel naziemny. Mamy na myśli kontrolerów ruchu lotniczego, którzy czuwają nad każdym momentem lotu. Ile zarabia kontroler lotów? Czy jest to godna pensja, gdy weźmiemy pod uwagę odpowiedzialność, jaką dźwiga na swoich barkach? Dla większości pracowników stawki nie są małe. Sprawdź!

Co robi kontroler ruchu lotniczego?

Każdy, kto myśli o tym, by robić karierę w tej branży, będzie miał styczność z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. Jest to bowiem jedyna w kraju instytucja, która zatrudnia cywilnych kontrolerów lotniczych i prowadzi dla nich szkolenia. Podczas kursów adepci dowiadują się, na czym dokładnie polega ta praca – a jak już wspomnieliśmy, jest niezwykle odpowiedzialna. Kontroler lotniczy odpowiada za ruch w przestrzeni powietrznej i na lotniskach. Sprawuje nadzór m.in. nad lotem, a jego zgody wymaga każda czynność pilota. W praktyce odpowiada więc za bezpieczną podróż setek tysięcy pasażerów, którzy codziennie podróżują samolotami.

Ile zarabia kontroler lotów – wynagrodzenie

Wśród osób o przeciętnych zarobkach fakt, ile zarabia kontroler lotów, może budzić zdziwienie. Według informacji PAŻP, które podawane są w mediach, zarobki kontrolerów ruchu lotniczego mogą wynieść do 45 tysięcy złotych brutto miesięcznie (około 29 200 złotych netto). Takie kwoty obowiązują od jesieni 2021 roku, kiedy agencja opracowała nowy regulamin wynagradzania. Wprowadzono wtedy obniżkę, na którą miały wpłynąć pandemia i ograniczenia dla podróżnych. Ostateczna stawka zależy między innymi od:

 • miejsca zatrudnienia (na najwyższe zarobki można liczyć w stolicy);
 • natężenia ruchu na lotnisku;
 • doświadczenia pracownika.
Kliknij!
Ile zarabia trycholog w Polsce? Sprawdź, na czym polega ta praca i jak zostać specjalistą od włosów i skóry głowy!

Wpływ na tę kwotę mają również dodatki, na jakie mogą liczyć kontrolerzy.

Dodatki do pensji dla kontrolerów

Jak przekazuje PAŻP, kontroler może zarobić średnio 30 tysięcy złotych miesięcznie (brutto). Na to, ile zarabia kontroler lotów, składają się też różnego rodzaju bonusy oraz premie. Są to na przykład:

 • dodatek stażowy, który może wynosić od 3 do 30% w zależności od długości zatrudnienia;
 • dodatek operacyjny, przyznawany za utrzymywanie uprawnień do wykonywania zawodu;
 • dodatek za pracę w nocy i dni świąteczne;
 • dodatek za pełnienie dodatkowych funkcji (na przykład pracy w charakterze instruktora) lub sprawowanie funkcji (kierownik, dyrektor, prezes).

Najwięcej zarabiają kontrolerzy ruchu lotniczego w Warszawie, a pensje kontrolerów pracujących na regionalnych lotniskach są niższe.

Jak zostać kontrolerem lotów?

Biorąc pod uwagę, jak odpowiedzialna jest to praca, fakt ile zarabia kontroler lotów, nie powinien dziwić. Poza tym, aby nim zostać, trzeba spełnić dość restrykcyjne wymagania i poświęcić prawie 2 lata na przygotowanie do zawodu. Obecnie w Polsce pracuje 600 kontrolerów. Jak już wspominaliśmy, konieczne jest przejście szkolenia. Regularnie organizuje je Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, jako jedyna instytucja, która ma do tego uprawnienia. Agencja zatrudnia kontrolerów ruchu lotniczego i odpowiada za zarządzanie polską przestrzenią powietrzną w naszym kraju oraz infrastrukturą lotniczą.

Wymagania dla zawodu kontrolera ruchu lotniczego

PAŻP dokładnie określa, jakie oczekiwania musi spełniać kandydat, by móc starać się o przyjęcie na kurs. Od takiej osoby wymaga się odpowiednich predyspozycji – umiejętności pracy pod presją i radzenia sobie ze stresem. Oprócz tego od przyszłego kontrolera ruchu lotniczego wymagane są również:

 • dobry stan zdrowia;
 • przynajmniej średnie wykształcenie i zdana matura;
 • bardzo dobra znajomość języka angielskiego i biegła znajomość języka polskiego (w mowie i piśmie);
 • poprawna wymowa i dobra dykcja;
 • pełnia praw publicznych.
Kliknij!
Kim jest operator żurawia? Na czym polega praca budowlana na wysokościach? Ile zarabia operator żurawia?

Średnio o jedno miejsce ubiega się 100 osób, a licencję zdobywa tylko kilkanaście!

Proces rekrutacji kandydatów na kontrolerów ruchu lotniczego

Tylko po spełnieniu powyższych wymagań można składać aplikację o przyjęcie na kurs. Skoro wiesz już również, ile zarabia kontroler lotów więc czas na garść informacji o procesie rekrutacyjnym.

 1. Podczas pierwszego etapu kandydatura jest analizowana i od tego zależy, czy kandydat przejdzie dalej.
 2. Kolejnym krokiem są elektroniczne testy FEAST, które badają predyspozycje do zawodu, takie jak logiczne myślenie, spostrzegawczość czy zdolność do szybkiego reagowania.
 3. Jeżeli kandydat przejdzie je pomyślnie, jest zapraszany na Assessment Centre. Tę metodę wykorzystuje wiele branż, a jej główną zaletę stanowi możliwość sprawdzenia zachowań podczas sytuacji, które przypominają warunki codziennej pracy.
 4. Proces rekrutacji kończy się rozmową kwalifikacyjna oraz badaniami lotniczo-lekarskimi klasy trzeciej. Sprawdzają one zarówno zdolność fizyczną, jak i psychiczną do wykonywania powierzonych zadań.

Jak widać, już samo dostanie się na kurs stanowi wyzwanie, a później wcale nie jest łatwiej.

Szkolenie na kontrolera ruchu lotniczego

Szkolenie trwa maksymalnie 2022 miesiące i składa się z trzech kursów. Trzeba się więc przygotować na bardzo intensywną pracę i przyswojenie wielu umiejętności, które są regularnie sprawdzane. Podczas szkolenia teoretycznego organizowane są testy cząstkowe. Każdy kurs także kończy się testem sprawdzającym wiedzę oraz ustnym egzaminem. Umiejętności praktyczne zdobywane są na symulatorach i również podlegają ocenie. W trakcie nauki kursanci zdobywają uprawnienia praktykanta-kontrolera ruchu lotniczego, a później kontrolera ruchu lotniczego. Wyszkolenie jednej osoby jest bardzo kosztowne. Agencja szacuje, że pochłania od 600 tysięcy do nawet miliona złotych.

Jak wygląda praca kontrolera?

Praca jest bardzo wymagająca, co ma wpływ na to, ile zarabia kontroler lotów. Taki specjalista musi być nie tylko odporny na stres, spostrzegawczy i skoncentrowany na zadaniu, które ma wykonać. Powinien także umieć współpracować z innymi. W końcu w jego zakres obowiązków wchodzi stały kontakt z kapitanem samolotu i udzielanie mu instrukcji dotyczących przebiegu lotu.

Kliknij!
Ile zarabia florysta? Dowiedz się, na jakie wynagrodzenie miesięczne może liczyć pracownik kwiaciarni!

Dyżur kontrolera

Specyfika tego zawodu jest inna niż praca na etacie. Nie mówimy wyłącznie o stresie, ale także formie, w jakiej odbywają się dyżury. Każdy trwa 7,5 godziny, ale nie jest to czas, jaki pracownicy spędzają przy swoich stanowiskach. Co 2 godziny mają obowiązkową godzinną przerwę, podczas której mogą odpocząć i odzyskać siły. Jak informuje PAŻP, do wyboru są miejsca na różne aktywności (sauna, basen, siłownia czy kort tenisowy). To znakomity sposób, na skuteczne zredukowanie napięcia. Ci, którzy tego potrzebują, korzystają z pokoi wypoczynkowych, które są przygotowane do tego, by można było uciąć sobie drzemkę czy zrelaksować się w inny sposób.

Miejsce pracy kontrolera lotów

Wiesz już, ile zarabia kontroler lotów. A gdzie pracuje? Miejscem pracy jest Wieża Kontroli Lotniska lub Centrum Kontroli Lotów, które są wyposażone w nowoczesne systemy radowe i komputerowe. Dzięki aparaturze kontrolerzy mogą na bieżąco koordynować ruch statków. Pracownicy odpowiadają za:

 • bezpieczny przelot nad terytorium kraju;
 • zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy samolotami;
 • pomoc w lądowaniu;
 • minimalizowanie ryzyka opóźnień.

Każdy kontroler musi być maksymalnie skupiony – stale obserwuje urządzenia i analizuje dostępne dane. Na pewno jednym z największych wyzwań jest sytuacja zagrożenia, gdy pilot zgłasza trudności. Wtedy kontroler zapewnia przepływ informacji pomiędzy załogą samolotu a służbami ratowniczymi. To oczywiście tylko część wyzwań, jakie czekają na osoby pełniące taką funkcję.

Kontroler ruchu lotniczego to jedna z najważniejszych osób na lotnisku. Między innymi ze względu na to, ile zarabia kontroler lotów, praca cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Droga do celu jest jednak trudna, ponieważ szkolenie kończą jedynie najlepsi. Trudno się temu dziwić. Zawód należy do bardzo wymagających i stresujących – wymaga dużej odporności psychicznej.

Zobacz też:
Kliknij!
Ile zarabia polityk najwyższego szczebla w Polsce? Jakie dochody osiągają posłowie i senatorowie w kraju?
Avatar
154 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Na czym polega praca lektora filmowego? Ile zarabia lektor za użyczanie swojego głosu?

2 minut(y) czytania
Lektor kojarzy nam się z filmem, ale także ze szkołą językową. Która z tych profesji jest bardziej opłacalna? Ile zarabia lektor w…
Zarobki

To, ile zarabia Jeff Bezos, jest liczone w miliardach. Jak się zdobywa taki majątek?

1 minut(y) czytania
Ile zarabia Jeff Bezos – człowiek, który potrafi wykorzystać swoje wykształcenie, pasje i z odwagą realizuje swoje plany? Czy mogło mu się…
Zarobki

Wysokie standardy, prestiżowe miejsce pracy – ile zarabia stewardessa Emirates? Dlaczego tak trudno zdobyć tę pracę?

1 minut(y) czytania
Zawód stewardessy jest wyjątkowy, ale stanowisko w liniach lotniczych Emirates to coś znacznie więcej. Czy to styl życia i pracy, czy kwestia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.