Zarobki

Ile zarabia kominiarz? Aktualne dane odnośnie wynagrodzenia kominiarzy


Ocena

Praca kominiarza nie jest prosta. Wymaga ona jednocześnie predyspozycji fizycznych i wiedzy na temat instalacji odprowadzających zanieczyszczenia. Jeśli ciekawi cię, ile zarabia kominiarz, przeczytaj nasz tekst. 

Czasem można spotkać się z opinią, zgodnie z którą profesja kominiarza jest jednym z tzw. ginących zawodów, a wraz ze stopniowym odchodzeniem od pieców kaflowych itp. kominiarstwo odchodzi do przeszłości. Wciąż jednak wiedza i kwalifikacje tych pracowników są niezbędne np. podczas czyszczenia i sprawdzania poprawności działania kominków w domach jednorodzinnych. Konieczność posiadania obszernej wiedzy wpływa na to, ile zarabia kominiarz.

Ile zarabia kominiarz w 2022 roku?

Niestety, trudno jest znaleźć ogólnokrajowe dane na temat przeciętnych zarobków osiąganych w Polsce przez kominiarzy. Taki stan po części wynika stąd, iż liczba osób parających się tą profesją spada — trudne jest znalezienie odpowiedniej liczby respondentów. Mimo to na podstawie m.in. internetowych ofert pracy i portali branżowych można dojść do następujących wniosków:

  • średnie zarobki miesięczne kominiarzy to około 3,6 tysiąca złotych brutto. Na pierwszy rzut oka nie są to imponujące płace. Trzeba jednak pamiętać, że kominiarze — oprócz zatrudnienia etatowego — mogą pracować także w ramach dodatkowych zleceń;
  • ile zarabia kominiarz z doświadczeniem? Wykwalifikowani przedstawiciele tego zawodu zarabiają pięć tysięcy złotych brutto i więcej. Zazwyczaj są oni zatrudniani na umowę o pracę, co gwarantuje stabilność zatrudnienia;
  • ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość zarobków jest także wielkość przedsiębiorstwa pracodawcy i doświadczenie zawodowe;
  • znaczna część kominiarzy — chcąc zwiększyć swoje dochody — decyduje się na otworzenie własnej działalności gospodarczej. Dlatego też dane na temat tego, ile zarabia kominiarz na etacie, nie są w pełni miarodajne;
  • na największe zarobki mogą liczyć kominiarze z dużych miast i wszędzie tam, gdzie są osiedla domów jednorodzinnych. Z tego powodu najwyższe wynagrodzenia to domena województwa mazowieckiego.

Wiesz już, ile zarabia kominiarz w Polsce i od czego zależy jego wynagrodzenie. Czy są to kwoty adekwatne do trudności wykonywanej pracy? To musisz już ocenić sam. 


Zobacz też:
Subskrybuj MagazynPrzedsiebiorcy.pl
google news
Avatar photo
417 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia się na Tik Toku? Sprawdź, ile zarabiają Tiktokerzy na platformie!

Zarobki

Ile zarabia się na paczkomacie? Sprawdź, ile płaci Inpost

Zarobki

Ile zarabia kierowca karetki w Polsce? Zarobki na stanowisku ratownika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *