Zarobki

Ile zarabia klasa średnia? Sprawdź, czy się do niej zaliczasz!

2 minut(y) czytania
Ocena

Ile zarabia klasa średnia? Co w ogóle oznacza pojęcie „klasy średniej”? Przeczytaj i dowiedz się, na jakim poziomie żyje ta część polskiego społeczeństwa. Sprawdź, czy także jesteś w tej grupie!

Klasa średnia to grupa ludzi, którzy w hierarchii społecznej zajmują pozycję środkową, pomiędzy klasą niższą a wyższą. Teoretycznie jej przedstawiciele powinni żyć na normalnym poziomie, bez szastania pieniędzmi, ale też bez zamartwiania się, że zabraknie środków na podstawowe wydatki. A jak jest naprawdę? Jak żyje i ile zarabia klasa średnia w Polsce? Kogo można do niej zaliczyć? Sprawdź!

Europejska definicja klasy średniej

Zgodnie z klasyfikacją OECD do klasy średniej zaliczają się gospodarstwa domowe, których dochód na głowę wynosi od 75% do 200% mediany zarobków w danym kraju. Wg danych GUS mediana zarobków w Polsce w I kwartale tego roku wyniosła 3403 złote na rękę. Do klasy średniej należą więc gospodarstwa, w których dochód na członka rodziny wynosi od 2552 do 6800 złotych. Rozbieżności są więc duże, a w Polsce trudno jest osiągnąć takie dochody w przeliczeniu na osobę, zwłaszcza w większych rodzinach.

Ile zarabia klasa średnia według polskich polityków?

Na pytanie, ile zarabia klasa średnia, odpowiedzi będą różne w zależności od tego, kto je interpretuje. Zgodnie z projektowanymi zmianami w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych, ulga dla klasy średniej przysługiwałaby osobom, których miesięczny dochód netto wynosiłby w przybliżeniu od 4107 do 7156 złotych. Dla niektórych osób takie kwoty oznaczają godne życie, a dla innych to minimum, za które trudno się utrzymać. Wiele zależy od liczby dzieci na utrzymaniu, kwoty spłacanych rat kredytowych czy miejsca zamieszkania.

Kliknij!
Chcesz wiedzieć, ile zarabia Messi? Sprawdź, ile wynoszą zarobki jednego z najlepszych piłkarzy na świecie!

Czy młody urzędnik, pielęgniarka i nauczyciel należą do klasy średniej?

Zgodnie z kryteriami stanowiskowymi, wykształceniem i posiadanymi kwalifikacjami, do klasy średniej zaliczyć należy osoby ze średnim i wyższym wykształceniem. Są to głównie pracownicy umysłowi w sektorze budżetowym, a w sektorze przedsiębiorstw także menedżerowie niższego szczebla i osoby nadzorujące pracę innych. Tu zarobki mieszczą się w przedziale od 2,5 tys. nawet do 5–6 tys. złotych na rękę dla pracowników korporacji.

Wiesz już, że to, ile zarabia klasa średnia, jest postrzegane według różnych kryteriów oceniania. Zarobki klasy średniej są więc bardzo zróżnicowane. Warto przy tym pamiętać, że przynależność do klasy średniej to nie tylko wysokość dochodu, lecz także (a może przede wszystkim) poziom wiedzy ogólnej, kultury i sposób zachowania. 

Zobacz też:
Avatar
232 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Od czego zależy wysokość diet radnych?

1 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Nie są to małe kwoty, zważywszy na to, że sesje rady…
Zarobki

Ile zarabia bibliotekarz? Czy jest to ciekawa praca?

2 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia bibliotekarz? Kwota jego wynagrodzenia nie budzi westchnień zazdrości. Z drugiej strony jest to stabilna i spokojna praca w „budżetówce”….
Zarobki

Ile zarabia Julia Wieniawa? Prześwietlamy zarobki młodej gwiazdy ekranu

1 minut(y) czytania
4.6/5 – (7 votes) Zarobki osobowości medialnych często pochodzą z wielu źródeł. Także na to, ile zarabia Julia Wieniawa, składa się kilka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.