Zarobki

Ile zarabia kierowca TIR-a w Niemczech? Czy to dobra praca dla polskich kierowców?

1 minut(y) czytania
Ocena

Ile zarabia kierowca TIR-a w Niemczech? Od czego zależy wysokość pensji na tym stanowisku? Dlaczego niemieccy przewoźnicy szukają kierowców w Polsce? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Na niemieckim rynku pracy brakuje kierowców ciężarówek. Dlatego na polskich portalach z ogłoszeniami często znaleźć można ofertę pracy w niemieckich firmach przewozowych. Czy warto przyjmować oferty pracy w niemieckich firmach transportowych? Ile zarabia kierowca TIR-a w Niemczech? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Ile zarabia kierowca TIR-a w Niemczech?

Minimalna godzinowa stawka kierowcy wynosi 9,82 euro brutto, ale od 1 lipca 2022 roku będzie to kwota 10,45 euro brutto za godzinę. W praktyce początkujący kierowcy zarabiają około 1800 euro za miesiąc. Doświadczeni kierowcy osiągają zarobki w kwocie około 2500 euro brutto za miesiąc. W przypadku przewozu paliwa lub materiałów niebezpiecznych pensja wzrasta do 3000 euro brutto. Kierowcy otrzymują też premie za oszczędną jazdę, za długie trasy, za pracę w nocy i przewóz niebezpiecznych ładunków.

Dlaczego brakuje w Niemczech zawodowych kierowców?

W przeliczeniu na złotówki pensja niemieckiego kierowcy robi wrażenie. Jednak biorąc pod uwagę koszty życia w Niemczech i ogólne zarobki w tym kraju, kwota jest bardzo niewielka. Dodatkowo zarobki kierowców zależą od tego, w którym landzie ma siedzibę ich pracodawca. Równie istotne jest, czy jest to mała firma przewozowa, czy duża korporacja. Poza tym szkolenie na kierowcę ciężarówek w Niemczech trwa 3 lata, podczas których kandydat do pracy pobiera tylko niewielki zasiłek. Dlatego niemiecki rynek pracy jest otwarty dla kierowców zza wschodniej granicy.

Wiesz już, ile zarabia kierowca TIR-a w Niemczech. Wielu kierowców zawodowych, zwłaszcza z zachodnich województw Polski, przyjmuje oferty pracy w Niemczech. Pensja w niemieckiej firmie przewozowej wystarcza na utrzymanie rodziny w Polsce na przyzwoitym poziomie. Nie mniej jednak nie są to zarobki, dla których można byłoby się przeprowadzić do Niemiec na stałe.

Kliknij!
Ile można zarobić po kierunku lekarskim i specjalizacji z psychiatrii? Dowiedz się, ile zarabiają psychiatrzy!
Zobacz też:
Avatar
232 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Od czego zależy wysokość diet radnych?

1 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Nie są to małe kwoty, zważywszy na to, że sesje rady…
Zarobki

Ile zarabia bibliotekarz? Czy jest to ciekawa praca?

2 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia bibliotekarz? Kwota jego wynagrodzenia nie budzi westchnień zazdrości. Z drugiej strony jest to stabilna i spokojna praca w „budżetówce”….
Zarobki

Ile zarabia Julia Wieniawa? Prześwietlamy zarobki młodej gwiazdy ekranu

1 minut(y) czytania
4.6/5 – (7 votes) Zarobki osobowości medialnych często pochodzą z wielu źródeł. Także na to, ile zarabia Julia Wieniawa, składa się kilka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.