Zarobki

Ile zarabia kierowca TIR-a w Niemczech? Czy to dobra praca dla polskich kierowców?


Ocena

Ile zarabia kierowca TIR-a w Niemczech? Od czego zależy wysokość pensji na tym stanowisku? Dlaczego niemieccy przewoźnicy szukają kierowców w Polsce? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Na niemieckim rynku pracy brakuje kierowców ciężarówek. Dlatego na polskich portalach z ogłoszeniami często znaleźć można ofertę pracy w niemieckich firmach przewozowych. Czy warto przyjmować oferty pracy w niemieckich firmach transportowych? Ile zarabia kierowca TIR-a w Niemczech? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Ile zarabia kierowca TIR-a w Niemczech?

Minimalna godzinowa stawka kierowcy wynosi 9,82 euro brutto, ale od 1 lipca 2022 roku będzie to kwota 10,45 euro brutto za godzinę. W praktyce początkujący kierowcy zarabiają około 1800 euro za miesiąc. Doświadczeni kierowcy osiągają zarobki w kwocie około 2500 euro brutto za miesiąc. W przypadku przewozu paliwa lub materiałów niebezpiecznych pensja wzrasta do 3000 euro brutto. Kierowcy otrzymują też premie za oszczędną jazdę, za długie trasy, za pracę w nocy i przewóz niebezpiecznych ładunków.

Dlaczego brakuje w Niemczech zawodowych kierowców?

W przeliczeniu na złotówki pensja niemieckiego kierowcy robi wrażenie. Jednak biorąc pod uwagę koszty życia w Niemczech i ogólne zarobki w tym kraju, kwota jest bardzo niewielka. Dodatkowo zarobki kierowców zależą od tego, w którym landzie ma siedzibę ich pracodawca. Równie istotne jest, czy jest to mała firma przewozowa, czy duża korporacja. Poza tym szkolenie na kierowcę ciężarówek w Niemczech trwa 3 lata, podczas których kandydat do pracy pobiera tylko niewielki zasiłek. Dlatego niemiecki rynek pracy jest otwarty dla kierowców zza wschodniej granicy.

Wiesz już, ile zarabia kierowca TIR-a w Niemczech. Wielu kierowców zawodowych, zwłaszcza z zachodnich województw Polski, przyjmuje oferty pracy w Niemczech. Pensja w niemieckiej firmie przewozowej wystarcza na utrzymanie rodziny w Polsce na przyzwoitym poziomie. Nie mniej jednak nie są to zarobki, dla których można byłoby się przeprowadzić do Niemiec na stałe.


Zobacz też:
Subskrybuj MagazynPrzedsiebiorcy.pl
google news
Avatar photo
418 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia się na YT? Poznaj zarobki youtuberów!

Zarobki

Ile zarabia się na Tik Toku? Sprawdź, ile zarabiają Tiktokerzy na platformie!

Zarobki

Ile zarabia się na paczkomacie? Sprawdź, ile płaci Inpost

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *