Zarobki

Tutaj nie chodzi tylko o to, żeby odtrąbić hejnał… Ile zarabia hejnalista i jakie są jego obowiązki?

1 minut(y) czytania
Ocena

Każdy Polak wie, czym jest hejnał mariacki. Niejeden przyjechał do Krakowa jedynie po to, aby go usłyszeć na żywo. Sprawdziliśmy, ile zarabia hejnalista oraz jakie wymogi są przed nim stawiane!

Nie każdy trębacz może starać się o posadę krakowskiego hejnalisty. Tutaj nie wystarczą umiejętności. Trzeba również posiadać odpowiednie kwalifikacje. W końcu odgrywanie hejnału mariackiego to nie lada zadanie. Hejnaliści nie tylko stają się częścią legendy, ale również zapisują się w historii miasta. Niedawno odbywała się rekrutacja na stanowisko krakowskiego hejnalisty. Przekazujemy najaktualniejsze informacje: ile zarabia hejnalista oraz co należy do jego obowiązków!

Krakowski hejnalista – wymagania

Hejnalista powinien być przede wszystkim strażakiem i członkiem jedynego oddziału strażaków wieżowych na świecie. Aby się do niego dostać, konieczne jest zdanie testu sprawnościowego. Dodatkowo trzeba doskonale grać na trąbce i znać nuty hejnału mariackiego. Nie powinno też się czuć skrępowania, kiedy codziennie występ będzie oglądać tłum turystów i tubylców zgromadzonych przy krakowskiej fontannie z aparatami i kamerami w dłoni.

Dyżur krakowskiego hejnalisty trwa całą dobę. Na każdym pracuje po dwóch hejnalistów. Praca odbywa się na 81 metrach wysokości. Wchodzi się do niej po schodach. Hejnał odgrywany jest czterokrotnie co godzinę – wygrywa się go na każdą z czterech stron świata. Poza graniem, hejnalista ma obowiązek oprowadzania zwiedzających po Wieży Mariackiej.

Ile zarabia hejnalista?

Początkujący hejnalista może liczyć na wynagrodzenie rzędu od 2 600 do  3 000 złotych netto miesięcznie. Jego pensja zwiększa się wraz z odbytym stażem pracy. Mimo wszystko zarobki nie należą do najwyższych.

Podsumowując, praca hejnalisty odbywa się w trybie zmianowym. Jedna zmiana trwa 24 godziny. Podczas niej należy 96 razy odegrać hejnał mariacki. Hejnaliści nie tylko są trębaczami, ale również strażakami. Do ich obowiązków należy też oprowadzanie zwiedzających po Wieży Mariackiej. Zarobki na tym stanowisku nie należą do najwyższych.

Kliknij!
Ile zarabia mediator? Podajemy oficjalne i rynkowe stawki
Zobacz też:
Justyna Redzik
54 Artykuł(y)

o autorze
Zawodowo zajmuje się copywritingiem i usługami finansowymi. Z wykształcenia jest ekonomistką, ekspertem od prawa w biznesie i zarządzania logistyką. Prowadzi firmę, która zajmuje się doradztwem finansowym, dlatego też w tej tematyce czuje się najlepiej. Jej pasją jest psychologia i szeroko rozumiany handmade.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia pracownik biurowy oraz co należy do jego obowiązków?

1 minut(y) czytania
Ocena Biuro kojarzone jest ze spokojnym, cichym i czystym miejscem pracy. Wiele osób właśnie w ten sposób wyobraża sobie swoją przyszłość. Specjalnie…
Zarobki

Marzysz o karierze w radiu? Zobacz, ile zarabia prezenter radiowy!

1 minut(y) czytania
Ocena Praca prezentera radiowego wiąże się z popularnością. Z tego względu wielu ludzi chciałoby uprawiać ten zawód. okazuje się jednak, że praca…
Zarobki

Czym się zajmuje i ile zarabia właściciel firmy budowlanej? Sprawdź!

1 minut(y) czytania
Ocena Posiadanie własnej firmy budowlanej to dobry pomysł na dochodowy biznes. Należy jednak pamiętać, że jedynie najlepsi osiągną w nim sukces. Sprawdziliśmy,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.