Zarobki

Ile zarabia ginekolog? Ginekologia – krótki opis specjalizacji lekarskiej

2 minut(y) czytania

Ginekologia to taka dziedzina medycyny, wokół której powstało wiele stereotypów. Jednym z nich jest wysokość wynagrodzenia lekarzy. Ile zarabia ginekolog? Przeczytaj poniższy tekst, by poznać odpowiedź na to pytanie.

Ginekologia to dziedzina medycyny, która skupia się na profilaktyce i badaniu kobiecych chorób układu płciowego. Zdobycie umiejętności w tym zawodzie wymaga wielu lat nauki oraz samodyscypliny. Wytrwałość jednak popłaca i absolwenci mogą liczyć na atrakcyjne dochody. Użyteczne informacje dotyczące tego, ile zarabia ginekolog, można znaleźć w raportach statystycznych na temat płac lekarzy w Polsce. Nie musisz jednak bezpośrednio ich czytać, by dowiedzieć się o zarobkach tych lekarzy. Przedstawiamy dane w naszym tekście!

Lekarz specjalista w zakresie ginekologii. Ile zarabia ginekolog?

Gdzie można się dowiedzieć, ile zarabia ginekolog? Szacunkową odpowiedź na temat tego, ile zarabia lekarz ginekolog, można znaleźć w licznych badaniach dotyczących poziomu płac pracowników polskiej służby zdrowia. Zgodnie z informacjami znajdującymi się w raportach mediana zarobków na tym stanowisku wynosi około siedem tysięcy złotych miesięcznie brutto. W przeliczeniu na netto jest to około pięć tysięcy złotych na miesiąc.

Ile zarabia ginekolog w zależności od doświadczenia?

Oczywiście, nie jest to maksymalna możliwa do uzyskania pensja lekarza zajmującego się opisywaną specjalizacją.

  1. Według raportów analitycznych co czwarty lekarz w Polsce, który jest ginekologiem, osiąga zarobki na poziomie wynoszącym niemal dziewięciu tysięcy złotych i więcej.
  2. Z kolei jeśli chodzi o dolny przedział, 25% lekarzy zarabia mniej niż około pięć i pół tysiąca złotych brutto na miesiąc. Są to głównie początkujący medycy.
Kliknij!
Ile zarabia monter fotowoltaiki? Sprawdź, na czym polega ta praca i kto może zostać monterem paneli słonecznych!

Jak widać, dochody są dość wysokie. Dla porównania, tzw. krajowa w Polsce to w 2021 roku około pięć tysięcy netto (siedem tysięcy brutto miesięcznie).

Dochody lekarza ginekologicznego a dodatkowe składniki wynagrodzenia

Trzeba mieć jednak na uwadze, że wynagrodzenie zasadnicze (tj. dochód netto z umowy o pracę) jest głównym, a czasem nawet jedynym źródłem dochodu w tej branży. Jedynie nieznaczna część osób w tym zawodzie może liczyć na benefity pozapłacowe w postaci dofinansowania do nauki i karnetów na siłownię czy fitness. To znaczna różnica np. w zestawieniu z dochodami uzyskiwanymi przez inżynierów, finansistów czy przedstawicieli handlowych.

Generalnie, z raportów płacowych wynika, że tego typu dodatkowe benefity uzyskuje nie więcej niż kilkanaście procent specjalistów zajmujących się badaniami ginekologicznymi.

Jakie są średnie zarobki ginekologa w Polsce? Od czego zależy wysokość jego pensji?

To, ile zarabia ginekolog, jest determinowane m.in. przez następujące czynniki:

  • staż pracy – wraz ze wzrostem doświadczenia rośnie średni dochód lekarza ginekologa;
  • pracodawca – specjaliści pracujący dla państwowej ochrony zdrowia (tj. szpitali publicznych) mogą zwykle liczyć na niższe płace niż ma to miejsce w prywatnych przychodniach i placówkach;
  • liczba przepracowanych godzin – przypadku dodatkowych dyżurów dochód lekarza może być o kilkanaście, a czasem nawet o kilkadziesiąt procent wyższy.

Przedstawione czynniki sprawiają, że zarobki lekarzy zajmujących się ginekologią mogą być bardzo zróżnicowane. Płaca doświadczonych rezydentów może być nawet kilka razy wyższa w porównaniu z dochodami specjalistów.

Czy warto zostać ginekologiem? Jednym z argumentów przemawiających za takim wyborem jest to, ile zarabia ginekolog w Polsce. Na atrakcyjne pensje mogą liczyć zarówno lekarze pracujący w publicznej służbie zdrowia, jak i ci prowadzący prywatną praktykę lekarską. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wysokość pensji nie powinna być jedynym czynnikiem decydującym o wyborze miejsca pracy. Oczywiste jest, że liczy się również zamiłowanie do tej dziedziny medycyny oraz chęć niesienia pomocy innym.

Kliknij!
Ile zarabia tatuażysta i jakie są jego zadania?
Zobacz też:
Avatar
153 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Na czym polega praca lektora filmowego? Ile zarabia lektor za użyczanie swojego głosu?

2 minut(y) czytania
Lektor kojarzy nam się z filmem, ale także ze szkołą językową. Która z tych profesji jest bardziej opłacalna? Ile zarabia lektor w…
Zarobki

To, ile zarabia Jeff Bezos, jest liczone w miliardach. Jak się zdobywa taki majątek?

1 minut(y) czytania
Ile zarabia Jeff Bezos – człowiek, który potrafi wykorzystać swoje wykształcenie, pasje i z odwagą realizuje swoje plany? Czy mogło mu się…
Zarobki

Wysokie standardy, prestiżowe miejsce pracy – ile zarabia stewardessa Emirates? Dlaczego tak trudno zdobyć tę pracę?

1 minut(y) czytania
Zawód stewardessy jest wyjątkowy, ale stanowisko w liniach lotniczych Emirates to coś znacznie więcej. Czy to styl życia i pracy, czy kwestia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.