Zarobki

Ile zarabia generał w wojsku Polskim?


Ocena

Zajmowanie wysokiego stanowiska w armii to właściwie gwarancja wysokich dochodów. Jeśli zastanawiasz się, ile zarabia generał, to trafiłeś w dobre miejsce. Dzięki lekturze dowiesz się, na jakie dochody mogą liczyć żołnierze na tym stopniu zaszeregowania.

Generał to najwyższa funkcja w polskiej armii. Jest to idealny sposób na zwieńczenie wieloletniej, udanej kariery wojskowej. Pełnienie tej funkcji to nie tylko podejmowanie istotnych decyzji oraz poważanie w armii. Dla osób zainteresowanych karierą wojskową na tak wysokim szczeblu istotne jest także to, ile zarabia generał.

Ile zarabia generał w polskiej armii?

Informacje na ten temat można znaleźć w licznych źródłach. Decydujące są tu regulacje prawne, w tym na przykład Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 28.03.2022 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych.

Oprócz tego do źródeł należą m.in. branżowe portale tematyczne (np. Puls HR), które opierają się na analizie raportów płacowych.

Dzięki temu można zyskać pewien ogląd odnośnie tego, ile zarabia generał w wojsku Polskim. Przeciętna płaca jest kilkukrotnie wyższa od uposażenia, jakie otrzymuje żołnierz w stopniu szeregowego.

Uposażenie zasadnicze wynosi od 11 400 do 17 750 złotych. Górne widełki osiąga generał (admirał), zaś dolne odnosi się do generała brygady (kontradmirała).

Nie tylko płaca zasadnicza

Wynagrodzenie zasadnicze to ważny, ale nie jedyny element wszystkich dochodów osiąganych przez osobę pełniącą funkcję generała. Oprócz tego istotne są również benefity. Oto niektóre z nich:

  • trzynastka (dodatkowe wynagrodzenie roczne),
  • dodatek z tytułu rozłąki,
  • nagrody uznaniowe oraz jubileuszowe (te ostatnie przyznawane są po 20 oraz więcej latach służby wojskowej,
  • należność z tytułu odbywania podróży służbowych.

Taki stan rzeczy oznacza, że w niektórych sytuacjach łączne realne wynagrodzenie żołnierza może być nawet o kilkadziesiąt procent wyższe, niż wynika to z analizy samej płacy zasadniczej. Różnego rodzaju benefity trzeba brać pod uwagę podczas analizy tego, ile zarabia generał.


Zobacz też:
Avatar photo
415 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – co należy wiedzieć?

Zarobki

Cena brutto i cena netto – czym się różnią? Brutto i netto w świetle podatku VAT

Zarobki

18,30 brutto – ile to netto (umowa zlecenie)? Sprawdź minimalne stawki godzinowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.