Zarobki

Ile zarabia elektryk w Niemczech? Czy praca tam się opłaca?

1 minut(y) czytania

Czy warto pracować jako elektryk u zachodniego sąsiada? Ile zarabia elektryk w Niemczech i jakie wymagania musi spełnić, aby tam pracować? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Jesteś elektrykiem i zastanawiasz się, czy warto wyjechać do pracy do Niemiec? Oczywiście niemieckie pensje wypłacane są w euro, a stawki godzinowe, w przeliczeniu na złotówki, są kilka razy większe, niż w Polsce. A zatem ile zarabia elektryk w Niemczech? Jakie oczekiwania mają niemieccy pracodawcy? Przeczytaj i dowiedz się więcej o pracy elektryków u naszego zachodniego sąsiada.

Elektryk elektrykowi nie równy

To, ile zarabia elektryk w Niemczech, zależy od kilku czynników. Pracowałeś przy rozciąganiu instalacji elektrycznych w Polsce i wydaje ci się, że jesteś dobrym elektrykiem? W Niemczech takie zajęcie możesz wykonywać pod okiem doświadczonych elektryków z uprawnieniami lub dyplomem inżyniera. Pracę taką zaczniesz od najniższej stawki, która wynosi obecnie niecałe 10 euro za godzinę, ale od października 2022 roku będzie to 12 euro. Na wyższe stawki mogą liczyć polscy elektrycy z uprawnieniami SEP lub dyplomem inżyniera elektryka. Dyplom technika elektryka też z reguły oznacza pracę na najniższych stawkach.

Ile zarabia elektryk w Niemczech, który zna swój fach i posługuje się językiem niemieckim?

Warunkiem znalezienia dobrej pracy w branży elektrycznej w Niemczech, są więc uprawnienia lub dyplom wyższej uczelni, ale też znajomość języka niemieckiego i to najlepiej słownictwa branżowego. Taki pracownik może czytać projekty instalacji, instrukcje obsługi, a także komunikować się z pracodawcą czy innymi pracownikami. Dobry fachowiec w branży elektrycznej zarabia od 14 euro za godzinę wzwyż. Najlepsi dostają wynagrodzenie nawet 3500 euro na miesiąc.

Stawki w euro a ceny kwater i żywności

Choć wysokość wynagrodzenia w Niemczech budzi zazdrość Polaków, to warto pamiętać, że miesięcznie utrzymanie się w tym kraju pochłania znaczną część wypłaty. Dlatego szukając pracy w Niemczech, warto przejrzeć i porównać różne oferty. Zdarza się, że pracodawca zapewnia kwatery pracownicze i dietę żywieniową.

Kliknij!
Wysokie standardy, prestiżowe miejsce pracy – ile zarabia stewardessa Emirates? Dlaczego tak trudno zdobyć tę pracę?

Wiesz już, ile zarabia elektryk w Niemczech. Legalna praca w Niemczech to zwykle znacznie mniej nadgodzin niż w Polsce w sektorze budowlanym czy przemysłowym. Nadgodziny można odebrać jako czas wolny lub dostać za nie wynagrodzenie. 

Zobacz też:
Avatar
154 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Na czym polega praca lektora filmowego? Ile zarabia lektor za użyczanie swojego głosu?

2 minut(y) czytania
Lektor kojarzy nam się z filmem, ale także ze szkołą językową. Która z tych profesji jest bardziej opłacalna? Ile zarabia lektor w…
Zarobki

To, ile zarabia Jeff Bezos, jest liczone w miliardach. Jak się zdobywa taki majątek?

1 minut(y) czytania
Ile zarabia Jeff Bezos – człowiek, który potrafi wykorzystać swoje wykształcenie, pasje i z odwagą realizuje swoje plany? Czy mogło mu się…
Zarobki

Wysokie standardy, prestiżowe miejsce pracy – ile zarabia stewardessa Emirates? Dlaczego tak trudno zdobyć tę pracę?

1 minut(y) czytania
Zawód stewardessy jest wyjątkowy, ale stanowisko w liniach lotniczych Emirates to coś znacznie więcej. Czy to styl życia i pracy, czy kwestia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.