Zarobki

Ile zarabia elektryk w Polsce – najnowsze dane dotyczące płac

3 minut(y) czytania

Ile zarabia elektryk i czy warto wybrać właśnie ten zawód? A może zastanawiasz się nad zmianą zajęcia i rozpoczęciem nauki, by stać się elektrykiem? Przeczytaj ten artykuł, żeby się upewnić, na jakie stawki możesz liczyć!

Można przytaczać wiele zabawnych powiedzonek na temat elektryków, ale nie są one tym razem głównym tematem. Z tekstu dowiesz się, ile zarabia elektryk w Polsce i w jakich miejscach jest najczęściej zatrudniany. Sprawdzisz też, po jakich szkołach możesz liczyć na zawód elektryka i czy zawsze oznacza on to samo.

Elektryk i jego zarobki – od czego zależą?

Kluczowymi czynnikami są uzyskane wykształcenie, posiadane doświadczenie i lokalizacja zakładu, w którym dany pracownik jest zatrudniony. Zwykle jednak technik elektryk ma zarobki na poziomie 4300 zł brutto. Zdecydowanie więcej inkasuje inżynier elektryk, którego wynagrodzenie nieznacznie przekracza 6000 zł brutto. Są to stawki uznawane za przeciętne w branży elektrycznej. Ich wysokość jest uzależniona od czynników wymienionych na samym początku.

Zarobki elektryków a ich stanowiska pracy

Samo pytanie o to, ile zarabia elektryk, jest na tyle ogólne, że trudno jest podać na nie sprecyzowaną odpowiedź. Dlaczego? Ponieważ osoba zajmująca się elektryką może wykonywać prace związane z wieloma różnymi gałęziami tej dziedziny technicznej. Dlatego, spośród wszystkich elektryków wyróżnić można:

 • elektryka budowlanego;
 • technika elektryka;
 • elektromechanika;
 • technika elektryka samochodowego;
 • inżyniera elektryka;
 • elektromontera;
 • technika elektroenergetyka;
 • elektroenergetyka.
Kliknij!
Na czym polega praca przy obsłudze gości w gastronomii i ile zarabia kelner? Sprawdź wynagrodzenia w tej branży!

Zarobki elektryka w Polsce a rodzaj uprawnień

Na to, ile zarabia elektryk, składają się np. zakresy napięć (do 1 kV lub więcej), na jakich pracuje, i typ wykonywanych prac. Jak to rozumieć? Elektryk może mieć uprawnienia SEP E, dzięki którym jest w stanie wykonywać prace techniczne i pomiary w miejscu pracy. Osoba, która uzyska uprawnienia SEP D, może sprawować dozór nad monterami i osobami dokonującymi pomiarów instalacji i urządzeń elektrycznych. Oczywiście, elektryk mający uprawnienia dozoru, zapewni sobie możliwość negocjowania wyższych stawek.

Ile zarabiają elektrycy według specjalizacji?

Jak zdążyłeś zauważyć, nie każda osoba z mianem elektryka zajmuje się tym samym. Niektórzy są wykwalifikowani w naprawie urządzeń elektrycznych i elektronicznych, inni kładą instalacje elektryczne w domach prywatnych. Jeszcze inna grupa specjalizuje się w elektromechanice pojazdowej. 

Ile zarabia elektryk, który wykonuje prace monterskie na placu budowy? Zwykle może liczyć na niecałe 4000 zł brutto miesięcznie. Elektromechanik zarabia nawet 5000 zł brutto, a elektryk automatyk może uzyskać nawet 5400 zł brutto.

Stawka godzinowa elektryka – ile wynosi?

Czy da się ustalić, ile bierze elektryk za godzinę pracy? Według średniego miesięcznego wynagrodzenia można wywnioskować, że stawka za jedną godzinę pracy oscyluje w granicach 20-25 zł netto. Rozbieżność uzależniona jest od stażu, doświadczenia i stanowiska, a także indywidualnej polityki firm zatrudniających. Pamiętaj jednak, że elektryk często nie pobiera płacy za godzinę, ale w zależności od liczby punktów, na których pracuje.

Pomocnik elektryka – zarobki godzinowe i na etacie

Osoba będąca pomocnikiem elektryka zwykle nie może liczyć na wysokie stawki. Szczególnie, jeśli dopiero zaczyna zbierać doświadczenie. Ile zarabia elektryk będący pomocnikiem? Zwykle jest to najniższa stawka krajowa lub, w przypadku rozliczenia godzinowego, ok. 15-18 zł na rękę. Bardzo dużo zależy od miejsca zatrudnienia, zaawansowania prac elektrycznych i lokalizacji.

Kliknij!
Ile zarabiają kasjerzy w Biedronce? Praca kasjera w supermarkecie — na jakie zarobki i podwyżki mogą liczyć sprzedawcy?

Elektryk – ile zarabia i jak zdobyć kwalifikacje?

Zdecydowana większość elektryków pobiera wynagrodzenie znacznie przekraczające najniższą krajową. Już na początku pracy w branży elektrycznej – nie jako pomocnik – można liczyć na niemal 4000 zł brutto. Jak więc zdobyć potrzebne uprawnienia do tego, by być elektrykiem? 

Niektórzy korzystają z niezalecanego sposobu, jakim jest podpatrywanie innych elektryków, np. na placach budów, i samodzielny montaż instalacji bez potrzebnych zezwoleń i uprawnień. Oczywiście, nie jest to poprawna droga. O wiele lepiej jest zdobywać uprawnienia w sposób legalny.

Co zrobić, żeby zostać elektrykiem?

Dla osób, które edukację w szkole mają już za sobą, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z egzaminu organizowanego np. przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Opanowanie materiału potrzebnego do zdobycia uprawnień SEP G1 do 1 kV wymaga jednak nieco czasu i wysiłku. Sama wiedza o tym, ile zarabia elektryk, zachęca też młode osoby do wyboru odpowiedniego kierunku kształcenia. Dlatego możesz wybrać:

 • szkołę zawodową elektryczną;
 • technikum elektryczne;
 • studia związane z elektryką. 

Nie jest to jednak obowiązkowa droga dla każdego.

Kto nadaje się na elektryka?

To jasne, że praca elektryka nie jest dla każdego. Dlaczego? Liczy się w niej bardzo dobra znajomość zasad bezpieczeństwa, matematyki, fizyki i technologii materiałowej. Ważne są też takie cechy jak dokładność, cierpliwość i umiejętności z innych branż, np. budowlanej. Wtedy możesz wykonywać pracę elektryka w swoim zakładzie pracy i po godzinach dokonywać montaży indywidualnie. Dla bardzo dobrych fachowców z dziedziny elektryki pracy nie zabraknie.

Ile zarabia elektryk – podsumowanie tematu

Pracując jako elektryk, możesz liczyć na zarobki rzędu co najmniej 2800 zł netto. Mowa o zupełnie początkujących osobach. Jednak mediana utrzymuje się na poziomie 3300 zł netto. Pamiętaj, że to, ile zarabia elektryk teraz, może być nieadekwatne do stawek po zakończeniu twojej nauki. Zapotrzebowanie na specjalistów jest wysokie i będzie rosło.

Kliknij!
Ile zarabia policjant? Jaki jest dodatek za stopień w policji? Sprawdź!
Zobacz też:
Nasze propozycje
Zarobki

Jak i komu pomaga pedagog? Ile zarabia pedagog w placówkach szkolnych i opiekuńczych?

1 minut(y) czytania
W placówkach oświatowych oprócz nauczycieli pracuje szereg pracowników podlegających ustawie o oświacie. Jednym z nich jest pedagog. Ile zarabia pedagog podlegający ustawie…
Zarobki

Ile zarabia manager? Czy zarządzanie zespołem to dobry pomysł na karierę zawodową?

2 minut(y) czytania
Zastanawiasz się, ile zarabia manager? Jak można scharakteryzować to stanowisko? Na czym polega jego praca i jakie ma obowiązki? Tego dowiesz się,…
Zarobki

Ile zarabia niania? Od czego zależy wysokość pensji opiekunki dziecięcej?

2 minut(y) czytania
Ile zarabia niania? Jej pensja zależy głównie od regionu kraju. Najwięcej zarabiają opiekunki w dużych miastach, a najmniej na terenach wiejskich. Dlaczego…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.