Zarobki

Ile zarabia elektronik? Czym się zajmuje i jakie ma wykształcenie?

1 minut(y) czytania

Elektronika obejmuje różne specjalizacje, począwszy od serwisu sprzętu RTV i komputerowego, po elektronikę samochodową i przemysłową. Od specjalizacji zależy w dużej mierze to, ile zarabia elektronik. Przeczytaj i dowiedz się więcej o pracy w tym zawodzie.

Chcesz zostać elektronikiem? Wystarczy, że skończysz szkołę branżową lub technikum elektroniczne. Osobom o większych ambicjach, które chcą sporo zarabiać, warto polecić studia inżynierskie na politechnice. Ile zarabia elektronik po technikum, a ile inżynier elektroniki? Czym różni się ich praca? Dowiesz się, gdy przeczytasz ten artykuł.

Czym zajmuje się elektronik?

Zanim dowiesz się, ile zarabia elektronik, przeczytaj, czym zajmuje się osoba na tym stanowisku. Technik elektronik może pracować jako serwisant sprzętu komputerowego i RTV. Wielu elektroników po technikum pracuje w zakładach przemysłowych przy montażu i obsłudze zautomatyzowanych maszyn produkcyjnych. Tego rodzaju urządzenia coraz częściej obsługuje się przy pomocy programu komputerowego. Elektronicy samochodowi diagnozują usterki w nowszych autach. Z kolei inżynier elektronik wdraża w fabrykach nowe rozwiązania technologiczne. Pracuje przy konstrukcji i programowaniu nowych maszyn i urządzeń rolniczych i przemysłowych, a także nadzoruje maszyny w zakładach przemysłowych.

Ile zarabia elektronik?

Inżynier elektronik z doświadczeniem, zajmujący wysokie stanowisko, zarabia od 6000 do 8000 złotych brutto. Technicy elektroniki muszą zadowolić się kwotą od 4000 do 6000 złotych brutto. Są to stawki za ustawowy czas pracy, czyli 40 godzin w tygodniu. Wielu elektroników dorabia sobie, biorąc nadgodziny w zakładzie lub dodatkowe zlecenia po godzinach. Najwyższe zarobki mają specjaliści w wąskich dziedzinach takich jak montaż i serwis elektronicznych zabezpieczeń przeciwwłamaniowych, nowoczesnych systemów ogrzewania ekologicznego czy elektronicznych systemów typu „inteligentny dom”.

Wiesz już, ile zarabia elektronik. Praca elektronika jest bardzo ciekawa i pożyteczna społecznie. Zarobki wprawdzie mocno się różnią, w zależności od posiadanej wiedzy i doświadczenia. Są to jednak specjaliści poszukiwani na rynku pracy, więc zwykle mogą negocjować wyższe stawki. Najlepsi elektronicy nieustannie się doszkalają, bo ich dziedzina dynamicznie się rozwija.

Kliknij!
Ile zarabia Elżbieta Jaworowicz? Czy znana reporterka znalazła się na liście najlepiej zarabiających dziennikarzy?
Zobacz też:
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia organista, skąd wywodzi się ta profesja i czy ma przyszłość?

2 minut(y) czytania
Organista to profesja. Jedna z podstawowych w każdym kościele katolickim i protestanckim. Organy w kościele zaczęły być używane w średniowieczu. Ich dźwięk…
Zarobki

Na czym polega praca aktora? Ile zarabia aktor w teatrze i czy płaca rekompensuje wysiłek?

1 minut(y) czytania
Zawód aktora jest bardzo stary i sięga czasów antycznych. Kojarzony jest ze sławą, wolnością i artyzmem. Pomijana jest jego zakulisowa część, czyli…
Zarobki

Ile zarabia kapral w wojsku i jakie są jego obowiązki wynikające z otrzymanej rangi?

1 minut(y) czytania
Kapral to najniższy stopień w randze podoficerskiej. Wyżej w hierarchii stoi starszy kapral, niżej starszy szeregowy. Ile zarabia kapral w wojsku jako…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.