Zarobki

Ile zarabia ekonomista? Jakie są średnie zarobki dla ekonomisty? Ile można zarabiać jako technik ekonomista?

2 minut(y) czytania

We współczesnych firmach sprawne zarządzanie kapitałem (ekonomia) to podstawa sukcesu. Ile zarabia ekonomista? Gdzie pracują absolwenci kierunków ekonomicznych? Jeśli zainteresował cię temat perspektyw zawodowych ekonomisty, przeczytaj poniższy tekst.

Ekonomia to nauka o tym, w jaki sposób gospodarować ograniczonymi zasobami. Jest to szczególnie istotne w przypadku biznesu, w którym sukces zależy właśnie od efektywności zarządzania. Nie jest tajemnicą, ile zarabia ekonomista z dobrymi kwalifikacjami. Kompetentna osoba w tej branży to pożądany specjalista na rynku. Przekonaj się, na jakie zarobki może liczyć!

Czym zajmuje się ekonomista i jak nim zostać? Gdzie pracują absolwenci kierunku?

Ekonomista to osoba, który ma szerokie możliwości zatrudnienia przede wszystkim w takich segmentach rynku jak:

  • bankowość (doradca klienta, analityk);
  • księgowość (specjalista ds. rachunkowości);
  • administracja (referent).

Gdzie ekonomista może znaleźć zatrudnienie?

Ekonomista może pracować… wszędzie. W każdym przedsiębiorstwie ceni się specjalistów biegłych w finansach. Aby zostać wykwalifikowanym ekonomistą, należy skończyć studia wyższe w obszarze ekonomii/finansów. Niezbędne są także znajomość języka obcego oraz dobrze rozwinięte umiejętności interpersonalne.

Technik ekonomista może zaś liczyć na stanowiska typowo asystenckie. Przykładowe z nich to młodszy księgowy oraz specjalista ds. obsługi kasowej w banku. Oczywiście, w przypadku zdobycia doświadczenia lub ukończenia studiów wyższych technicy także otrzymują wyższe zarobki brutto.

Ile zarabia ekonomista? Czy opłaca się zostać ekonomistą?

Ile zarabia ekonomista? Nie ma jednoznacznej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Poziom wynagrodzenia zależy przede wszystkim od:

  • doświadczenia zawodowego;
  • znajomości języków obcych;
  • aplikacji biznesowych.
Kliknij!
Ile zarabia mechanik samochodowy w Niemczech? To dla wielu polskich mechaników pensja marzeń!

Ważna jest także wielkość przedsiębiorstwa. Zwykle korporacjach z kapitałem zagranicznym płaca ekonomisty może być nawet kilka razy wyższa niż w MŚP.

Ile zarabia ekonomista? Najlepiej opłacani specjaliści

Ciekawych informacji w tym zakresie dostarczają m.in. dane z ofert pracy. Zgodnie z nimi mediana zarobków ekonomisty to ok. 6140 złotych miesięcznie brutto. Najlepsi specjaliści w branży mogą zarabiać nawet ok. 9 000 zł i więcej. Przykładowo, profesjonalni analitycy danych oraz dyrektorzy finansowi zarabiają ponad 10 000 złotych netto. Z kolei najsłabiej wynagradzani ekonomiści zarabiają poniżej pięciu tysięcy złotych brutto.

Pensja ekonomisty to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. Na jakie benefity może liczyć ekonomista?

Na miesięczne wynagrodzenie całkowite obejmuje, oprócz płacy podstawowej, również benefity pozafinansowe. Ważne jest, ile zarabia ekonomista na rękę”, ale korzyści z takiej pracy to nie tylko pensja. To także takie dodatkowe świadczenia jak na przykład:

  • karnet na siłownię;
  • samochód służbowy;
  • prywatna opieka medyczna;
  • ubezpieczenie na życie,

Droga do tego, by zostać profesjonalnym ekonomistą, jest jednak długa. Zdobycie renomy wymaga kilkunastu lat ciężkiej pracy, ukończenia prestiżowej uczelni oraz dobrej znajomości co najmniej 1 języka obcego.

Zobacz też:
Avatar
146 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia organista, skąd wywodzi się ta profesja i czy ma przyszłość?

2 minut(y) czytania
Organista to profesja. Jedna z podstawowych w każdym kościele katolickim i protestanckim. Organy w kościele zaczęły być używane w średniowieczu. Ich dźwięk…
Zarobki

Na czym polega praca aktora? Ile zarabia aktor w teatrze i czy płaca rekompensuje wysiłek?

1 minut(y) czytania
Zawód aktora jest bardzo stary i sięga czasów antycznych. Kojarzony jest ze sławą, wolnością i artyzmem. Pomijana jest jego zakulisowa część, czyli…
Zarobki

Ile zarabia kapral w wojsku i jakie są jego obowiązki wynikające z otrzymanej rangi?

1 minut(y) czytania
Kapral to najniższy stopień w randze podoficerskiej. Wyżej w hierarchii stoi starszy kapral, niżej starszy szeregowy. Ile zarabia kapral w wojsku jako…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.