Zarobki

Ile zarabia burmistrz? Poznaj zarobki najważniejszej osoby w mieście

2 minut(y) czytania

Wielu osobom wydaje się, że urzędnicy na kierowniczych stanowiskach zarabiają kokosy. A jaka jest prawda? Ile zarabia burmistrz? Przeczytaj i poznaj wysokość zarobków głowy miasta.

Burmistrz to organ wykonawczy miejskiego samorządu lokalnego, a zarazem szef miejskiego ratusza. Odpowiada za wiele istotnych spraw, m.in. za to, jak wygląda jego miasto i jak żyje się mieszkańcom. Taka odpowiedzialność powinna być odpowiednio nagrodzona. Ile zarabia burmistrz? Ten artykuł wyjaśni ci, od czego zależy wysokość pensji głowy miasta.

Burmistrz – głowa miasta, wybrana przez mieszkańców

Zanim dowiesz się, ile zarabia burmistrz, przeczytaj, czym zajmuje się osoba na tym stanowisku. Burmistrz jest organem wykonawczym w gminie, której siedziba władz znajduje się w położonym na terenie gminy mieście, liczącym nie więcej, jak 100 tys. mieszkańców. W większych miastach takim organem samorządowym jest prezydent miasta. Burmistrzowie, podobnie jest wójtowie gmin wiejskich, są wybierani przez mieszkańców podczas głosowania w wyborach samorządowych. Ich kadencja trwa obecnie 5 lat.

Jakie obowiązki ma burmistrz?

Burmistrz wykonuje uchwały rady miasta. Jest zwierzchnikiem urzędników zatrudnionych w ratuszu i to właśnie im zleca większość obowiązków wykonawczych. Zarządza mieniem komunalnym i budżetem miasta. Powołuje kierowników jednostek organizacyjnych samorządu gminnego. Pełni też funkcje reprezentacyjne i współpracuje z samorządami powiatu i województwa w swoim regionie. W praktyce oznacza to, że burmistrz ma nienormowany czas pracy, mnóstwo obowiązków. Czy to, ile zarabia burmistrz, jest więc adekwatne do odpowiedzialności, jaka na nim spoczywa?

Ile zarabia burmistrz?

Wysokość jego pensji określa rada miasta w uchwale, biorąc pod uwagę wysokość budżetu miasta i przepisy ustawy o pracownikach samorządowych. Ta właśnie ustawa, wraz z rozporządzeniem Rady Ministrów, reguluje wysokość minimalnego i maksymalnego wynagrodzenia wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz niższych stopniem urzędników. Zgodnie z tymi przepisami aktualne wynagrodzenie brutto burmistrzów, wraz z dodatkiem funkcyjnym i specjalnym, oscyluje w granicy od 16 000 do 20 000 złotych brutto.

Kliknij!
Ile zarabia Neymar? Cristiano Ronaldo, Neymar Jr, Messi, Robert Lewandowski – wartość netto w mln euro.

Wiesz już, ile zarabia burmistrz. Czy pensja burmistrza jest wysoka? Wysokość jego zarobków związana są z odpowiedzialnością. Warto pamiętać, że głowa ratusza pracuje często w niedziele i święta, bo właśnie wtedy odbywa się większość lokalnych imprez, które promują miasto oraz integrują jego mieszkańców.

Zobacz też:
Avatar
153 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Na czym polega praca lektora filmowego? Ile zarabia lektor za użyczanie swojego głosu?

2 minut(y) czytania
Lektor kojarzy nam się z filmem, ale także ze szkołą językową. Która z tych profesji jest bardziej opłacalna? Ile zarabia lektor w…
Zarobki

To, ile zarabia Jeff Bezos, jest liczone w miliardach. Jak się zdobywa taki majątek?

1 minut(y) czytania
Ile zarabia Jeff Bezos – człowiek, który potrafi wykorzystać swoje wykształcenie, pasje i z odwagą realizuje swoje plany? Czy mogło mu się…
Zarobki

Wysokie standardy, prestiżowe miejsce pracy – ile zarabia stewardessa Emirates? Dlaczego tak trudno zdobyć tę pracę?

1 minut(y) czytania
Zawód stewardessy jest wyjątkowy, ale stanowisko w liniach lotniczych Emirates to coś znacznie więcej. Czy to styl życia i pracy, czy kwestia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.