Zarobki

Ile zarabia budowlaniec? Średnie wynagrodzenie brutto i zarobki w branży budowlanej. Ile może zarobić pracownik na budowie?

2 minut(y) czytania

Kwestia tego, ile zarabia budowlaniec, jest bardzo istotna w momencie wybierania ścieżki zawodowej. Wpływ na pensje mają zarówno specjalizacja, jak i doświadczenie oraz umiejętności. Sprawdź, co musisz wiedzieć, aby zarabiać dobrze jako pracownik budowlanki.

Pracownik budowlany to zazwyczaj pracownik fizyczny. Specjalizuje się w pracach remontowych lub budowlanych. W zależności od dziedziny, którą preferuje, może mieć węższe lub szersze umiejętności. Kluczowe zadania, które wykonują pracownicy w tej branży, to:

  • murowanie;
  • wyburzanie;
  • ocieplanie.

Ile zarabia budowlaniec? Odpowiadamy na to pytanie w poniższym artykule!

Od czego zależy to, ile zarabia budowlaniec?

Obecnie zapotrzebowanie na pracowników budowlanych jest ogromne, a liczba ofert pracy znacznie przewyższa ilość chętnych. Zarobki na tym stanowisku pozwalają rozpocząć samodzielne życie od razu po szkole lub dogodnie dorobić po godzinach.

W sektorze budowlanym wielu pracowników wykonuje także proste prace hydrauliczne oraz tynkowe (łącznie z malowaniem i tapetowaniem). Pensja netto zależy od stanowiska, umiejętności i systemu pracy. Niewykwalifikowani pracownicy otrzymują zwykle najniższą stawkę godzinową i pracują tyle, ile to konieczne.

Wiele osób posiadających umiejętności tzw. złotej rączki może po skończonej pracy etatowej podreperować domowy budżet poprzez podjęcie się niewielkich zleceń. Malowanie ścian, kładzenie tapet lub układanie glazury jest dobrym sposobem na zdobycie doświadczenie i możliwości przebranżowienia.

Średnie zarobki na budowie – warunki i formy działalności

Miesięczne zarobki w budownictwie rzadko są stałe, przez co ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile zarabia budowlaniec. W wielu sektorach tej branży ilość pracy uzależniona jest pory roku i warunków atmosferycznych. Z tego względu zimą, w czasie mrozów, zleceń może być bardzo niewiele, a latem ich liczba może wygenerować wysokie zarobki.

Kliknij!
Podwyżki dla nauczycieli 2022. Jak wzrośnie pensja, o ile zwiększy się średnie wynagrodzenie? Rozporządzenie weszło w życie

Zazwyczaj przeciętne wynagrodzenie deklarują budowlańcy prowadzący własną działalność. Dzięki temu nie mają stawki za godzinę, a za zlecenie. Samodzielny, wykwalifikowany i doświadczony specjalista może z powodzeniem zarabiać nawet 10 tysięcy złotych. Natomiast nieposiadający kwalifikacji pracownik fizyczny zatrudniony na godziny prawdopodobnie nie zarobi dużo więcej niż obowiązująca płaca minimalna.

Jakie wykształcenie powinni mieć pracownicy budowlani?

Najczęstszym wykształceniem poszukiwanym przez pracodawców w branży jest ukończona szkoła zawodowa o profilu budowlanym. Takie osoby dysponują niezbędną wiedzą oraz wystarczającym doświadczeniem wyniesionym z zajęć praktycznych. Praca na budowie jest wyczerpująca fizycznie, lecz na najniższych szczeblach nie wymaga dużej znajomości teorii.

Dopiero samodzielni pracownicy powinni charakteryzować się dużym doświadczeniem oraz myśleniem analitycznym. Kluczowa jest także znajomość zasad BHP oraz przepisów.

Dodatkowo w wielu przypadkach konieczne jest posiadanie uprawnień. Umożliwiają one w pełni legalne realizowanie zleceń. Jedne z istotniejszych to uprawnienia pozwalające na pracę na wysokości lub z instalacjami elektrycznymi.

Umiejętności niezbędne do pracy na budowie

Najwyższe zarobki osiągają wykwalifikowani pracownicy o umiejętnościach analitycznych. Konieczne jest efektywne zdobywanie zleceń oraz łatwość nawiązywania kontaktów z potencjalnymi klientami. Rozwijanie działalności i zdobywanie doświadczenia to sposób na otrzymywanie wyższego wynagrodzenia.

Samodzielna praca na budowie wymaga także dużej siły fizycznej i dobrej kondycji. Warto także umieć czytać rysunki techniczne oraz obsługiwać wszelkie niezbędne urządzenia. Niekiedy konieczne może okazać się zaliczenie dodatkowych szkoleń lub kursów.
Ile zarabia budowlaniec? To kwestia bardzo zróżnicowana. Można otrzymywać zarówno bardzo niskie wynagrodzenie, jak i naprawdę wysokie. Wiele zależy od indywidualnych umiejętności.

Zobacz też:
Kliknij!
Ile zarabia polityk najwyższego szczebla w Polsce? Jakie dochody osiągają posłowie i senatorowie w kraju?
Nasze propozycje
Zarobki

Na czym polega praca lektora filmowego? Ile zarabia lektor za użyczanie swojego głosu?

2 minut(y) czytania
Lektor kojarzy nam się z filmem, ale także ze szkołą językową. Która z tych profesji jest bardziej opłacalna? Ile zarabia lektor w…
Zarobki

To, ile zarabia Jeff Bezos, jest liczone w miliardach. Jak się zdobywa taki majątek?

1 minut(y) czytania
Ile zarabia Jeff Bezos – człowiek, który potrafi wykorzystać swoje wykształcenie, pasje i z odwagą realizuje swoje plany? Czy mogło mu się…
Zarobki

Wysokie standardy, prestiżowe miejsce pracy – ile zarabia stewardessa Emirates? Dlaczego tak trudno zdobyć tę pracę?

1 minut(y) czytania
Zawód stewardessy jest wyjątkowy, ale stanowisko w liniach lotniczych Emirates to coś znacznie więcej. Czy to styl życia i pracy, czy kwestia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.