Zarobki

Ile zarabia bankier i co wpływa na jego zarobki?

2 minut(y) czytania
Ocena

Bankier to wizytówka instytucji finansowych. Wymagania wobec kandydatów są duże, ale osoby pracujące w tym zawodzie mogą liczyć na atrakcyjne uposażenie. Ile zarabia bankier? Dowiesz się tego po przeczytaniu naszego tekstu.

Choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile zarabia bankier, można znaleźć wiele raportów na temat dochodów bankowców. Należy jednak pamiętać, że są to dochody uśrednione. Wysokość uposażenia zależy od licznych czynników. Jakich? Aby to sprawdzić, czytaj nasz krótki artykuł!

Ile zarabia bankier? Od czego zależy jego pensja?

To, jaki rodzaj klientów obsługuje pracownik banku, w dużym stopniu przekłada się na poziom jego wynagrodzenia. 

  1. Na najniższe uposażenie mogą liczyć ci bankierzy, którzy zajmują się sprzedażą produktów finansowych osobom fizycznym (kredyty hipoteczne i gotówkowe, konta i lokaty bankowe). Na stanowisku typu „pracownik obsługi klienta detalicznego” średnie zarobki wynoszą ok. 5-6 tysięcy złotych brutto miesięcznie.
  2. Znacznie wyższe dochody mogą osiągać ci bankierzy, którzy świadczą usługi wobec klientów korporacyjnych (biznesowych), czyli firm. Bankowcy sprzedający produkty finansowe małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) mogą liczyć na średnie zarobki na poziomie wynoszącym ok. 8 tysięcy złotych brutto miesięcznie.
  3. Ile zarabia bankier, który obsługuje duże przedsiębiorstwa? Specjaliści w tym zakresie mogą liczyć na płace na poziomie nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Praca na takim szczeblu wymaga jednak solidnej wiedzy nie tylko na temat bankowości, lecz także finansów przedsiębiorstwa.

Dochody bankiera to nie tylko pensja o stałej wysokości

Trzeba przy tym pamiętać, że zazwyczaj dochody pracowników bankowych nie są stałe. To, ile zarabia bankier, jest bezpośrednio powiązane np. z ilością sprzedanych przez niego produktów finansowych czy wartością udzielonych kredytów w danym czasie (zazwyczaj limity sprzedażowe ustala się w skali miesiąca).

Kliknij!
Na czym polega praca aktora? Ile zarabia aktor w teatrze i czy płaca rekompensuje wysiłek?

W efekcie nierzadko zdarza się, że pensja podstawowa wynosi np. 3 tysiące złotych brutto plus premie. Efektywna sprzedaż usług finansowych jest korzystna dla pracownika banku, ponieważ wówczas otrzyma on prowizje.
Wiesz już, ile zarabia bankier i widzisz, jak duże są różnice w wynagrodzeniu w zależności od szczebla. Przedstawione dane na pewno dają ci lepszy obraz sytuacji takich osób na rynku pracy.

Zobacz też:
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Od czego zależy wysokość diet radnych?

1 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Nie są to małe kwoty, zważywszy na to, że sesje rady…
Zarobki

Ile zarabia bibliotekarz? Czy jest to ciekawa praca?

2 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia bibliotekarz? Kwota jego wynagrodzenia nie budzi westchnień zazdrości. Z drugiej strony jest to stabilna i spokojna praca w „budżetówce”….
Zarobki

Ile zarabia Julia Wieniawa? Prześwietlamy zarobki młodej gwiazdy ekranu

1 minut(y) czytania
4.6/5 – (7 votes) Zarobki osobowości medialnych często pochodzą z wielu źródeł. Także na to, ile zarabia Julia Wieniawa, składa się kilka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.