Zarobki

Ile zarabia automatyk? Poznaj zarobki i specyfikę tego zawodu

1 minut(y) czytania
Ocena

Automatyka to dziedzina techniki dotycząca sterowania różnymi procesami technologicznymi w produkcji i przemyśle. Ile zarabia automatyk? Jakie wykształcenie musi zdobyć? Czytaj nasz tekst, by się dowiedzieć!.

Ze względu na intensywny rozwój różnych gałęzi przemysłu i tendencję do zastępowania pracy rąk ludzkich maszynami, automatycy mają na rynku pracy bardzo dobrą sytuację. Czy to wpływa bezpośrednio na fakt, ile zarabia automatyk? Jaką uczelnię musi skończyć taki specjalista, aby zautomatyzowane urządzenia znał jak własną kieszeń? Sprawdź!

Automatyk – programista, fizyk i technolog w jednej osobie

Choć zautomatyzowane maszyny zastępują zwykle pracę wielu par rąk ludzkich, to osoba, która je projektuje, konstruuje i obsługuje, musi mieć wiedzę z różnych dziedzin. Automatyk musi znać prawa fizyki, umieć analizować procesy technologiczne i programowanie maszyn. Specjaliści w tej dziedzinie znajdują pracę w instytutach badawczych, fabrykach produkujących maszyny przemysłowe, ale też w zakładach produkcyjnych i usługowych przy obsłudze i serwisie zaawansowanych technologicznie maszyn.

Jaka uczelnia lub szkoła wykształci automatyków?

Chcesz wiedzieć, ile zarabia automatyk? Najpierw przekonaj się, jakie wykształcenie jest konieczne, by podjąć pracę w tym zawodzie. Musisz skończyć studia na kierunku automatyka i robotyka na politechnice. Na ostatnim roku studiów studenci wybierają specjalizację (automatyzacja maszyn i procesów technologicznych lub automatyzacja systemów mikroprocesorowych). Od kilku lat zaczęły też powstawać technika kształcące techników automatyki. Osoby uczące się na tych kierunkach powinny mieć zdolności w kierunku nauk ścisłych i umiejętność analitycznego myślenia.

Ile zarabia automatyk?

Ile zarabia automatyk na początku swojej drogi zawodowej? Automatycy zaczynają karierę od zarobków około 4–5 tys. na rękę. Znają dobrze teorię, ale dopiero lata praktyki czynią z nich świetnych fachowców. Wynagrodzenie doświadczonego specjalisty może wynosić nawet drugie tyle. Najzdolniejsi zostają naukowcami w instytutach, a tam wynagrodzenia zależą zwykle od dofinansowań i grantów.

Kliknij!
Ile zarabia burmistrz? Poznaj zarobki najważniejszej osoby w mieście

Wiesz już, ile zarabia automatyk w Polsce. A ile wynosi jego wynagrodzenie za granicą? Na przykład w Niemczech automatyk może zarobić od 3,5 do 5 tys. euro. Dlatego wielu polskich specjalistów z terenów przygranicznych dojeżdża do pracy w Niemczech. 

Zobacz też:
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Od czego zależy wysokość diet radnych?

1 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Nie są to małe kwoty, zważywszy na to, że sesje rady…
Zarobki

Ile zarabia bibliotekarz? Czy jest to ciekawa praca?

2 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia bibliotekarz? Kwota jego wynagrodzenia nie budzi westchnień zazdrości. Z drugiej strony jest to stabilna i spokojna praca w „budżetówce”….
Zarobki

Ile zarabia Julia Wieniawa? Prześwietlamy zarobki młodej gwiazdy ekranu

1 minut(y) czytania
4.6/5 – (7 votes) Zarobki osobowości medialnych często pochodzą z wielu źródeł. Także na to, ile zarabia Julia Wieniawa, składa się kilka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.