Zarobki

Co robi i ile zarabia asystent sędziego?

1 minut(y) czytania
Ocena

Asystent sędziego to pracownik pomagający przy prowadzeniu rozpraw sądowych. Może nią zostać osoba z wyższym wykształceniem z dziedziny prawa i administracji, nawet niemająca ukończonej aplikacji. Ile zarabia asystent sędziego i jakie ma obowiązki?

Sędziowie należą do grona zawodów cieszących się publicznym zaufaniem. Z reguły także zarobki w tej branży są stosunkowo wysokie. Na początku kariery większość sędziów podejmuje się pracy jako asystent sędziego. Do obowiązków takich pracowników należy pomoc przy prowadzeniu postępowania. Mniejsza odpowiedzialność wiąże się niestety z niższymi poborami. 

Asystent sędziego – kwalifikacje i zakres zadań 

Praca w systemie sądowym zapewnia prestiż i wysokie zarobki, jednak wymaga od kandydatów odpowiednich kwalifikacji. Asystentem sędziego może zostać każdy, kto ukończył studia z zakresu prawa, ma ukończone 24, nieposzlakowaną opinię i jest obywatelem RP. Na to, ile zarabia asystent sędziego, wpływ ma przede wszystkim doświadczenie w zawodzie. Dla poprawy warunków finansowych może mieć znaczenie także fakt, że asystent po 4 latach pracy może podejść do egzaminów sędziowskich i podnieść kwalifikacje. 

Asystenci zajmują się głównie przygotowaniem dokumentacji do procesów sądowych. Do ich zadań należy kontrola pracy biegłych, zebranie opinii stron, a także tworzenie uzasadnienia do wyroków sądowych. Pracownicy na to stanowisko są wyłaniani na zasadzie dwuetapowego konkursu. 

Ile zarabia asystent sędziego – stawki 

Liczne obowiązki asystenta sędziego i spore wymagania nie przekładają się na wysokie wynagrodzenia. Ile zarabia asystent sędziego? Większość pracowników otrzymuje miesięczne pensje na poziomie od 3300 do 4200 złotych netto. Z biegiem lat i zdobywania większego doświadczenia, stawki mogą wzrosnąć nawet ponad 5000 złotych. To wszystko w porównaniu z zarobkami głównych sędziów orzekających nadal niewiele. 

Kliknij!
Ile zarabia florysta? Dowiedz się, na jakie wynagrodzenie miesięczne może liczyć pracownik kwiaciarni!

Praca asystenta sędziego najczęściej wybierana jest tylko z uwagi na możliwość zdobycia kwalifikacji sędziowskich. Niskie zarobki, jak na tę branżę, nie przekonują do pozostawania asystentem dłużej, niż kilka lat.

Zobacz też:
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia pracownik biurowy oraz co należy do jego obowiązków?

1 minut(y) czytania
Ocena Biuro kojarzone jest ze spokojnym, cichym i czystym miejscem pracy. Wiele osób właśnie w ten sposób wyobraża sobie swoją przyszłość. Specjalnie…
Zarobki

Marzysz o karierze w radiu? Zobacz, ile zarabia prezenter radiowy!

1 minut(y) czytania
Ocena Praca prezentera radiowego wiąże się z popularnością. Z tego względu wielu ludzi chciałoby uprawiać ten zawód. okazuje się jednak, że praca…
Zarobki

Czym się zajmuje i ile zarabia właściciel firmy budowlanej? Sprawdź!

1 minut(y) czytania
Ocena Posiadanie własnej firmy budowlanej to dobry pomysł na dochodowy biznes. Należy jednak pamiętać, że jedynie najlepsi osiągną w nim sukces. Sprawdziliśmy,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.