Zarobki

Co robi i ile zarabia asystent sędziego?


Ocena

Asystent sędziego to pracownik pomagający przy prowadzeniu rozpraw sądowych. Może nią zostać osoba z wyższym wykształceniem z dziedziny prawa i administracji, nawet niemająca ukończonej aplikacji. Ile zarabia asystent sędziego i jakie ma obowiązki?

Sędziowie należą do grona zawodów cieszących się publicznym zaufaniem. Z reguły także zarobki w tej branży są stosunkowo wysokie. Na początku kariery większość sędziów podejmuje się pracy jako asystent sędziego. Do obowiązków takich pracowników należy pomoc przy prowadzeniu postępowania. Mniejsza odpowiedzialność wiąże się niestety z niższymi poborami. 

Asystent sędziego – kwalifikacje i zakres zadań 

Praca w systemie sądowym zapewnia prestiż i wysokie zarobki, jednak wymaga od kandydatów odpowiednich kwalifikacji. Asystentem sędziego może zostać każdy, kto ukończył studia z zakresu prawa, ma ukończone 24, nieposzlakowaną opinię i jest obywatelem RP. Na to, ile zarabia asystent sędziego, wpływ ma przede wszystkim doświadczenie w zawodzie. Dla poprawy warunków finansowych może mieć znaczenie także fakt, że asystent po 4 latach pracy może podejść do egzaminów sędziowskich i podnieść kwalifikacje. 

Asystenci zajmują się głównie przygotowaniem dokumentacji do procesów sądowych. Do ich zadań należy kontrola pracy biegłych, zebranie opinii stron, a także tworzenie uzasadnienia do wyroków sądowych. Pracownicy na to stanowisko są wyłaniani na zasadzie dwuetapowego konkursu. 

Ile zarabia asystent sędziego – stawki 

Liczne obowiązki asystenta sędziego i spore wymagania nie przekładają się na wysokie wynagrodzenia. Ile zarabia asystent sędziego? Większość pracowników otrzymuje miesięczne pensje na poziomie od 3300 do 4200 złotych netto. Z biegiem lat i zdobywania większego doświadczenia, stawki mogą wzrosnąć nawet ponad 5000 złotych. To wszystko w porównaniu z zarobkami głównych sędziów orzekających nadal niewiele. 

Praca asystenta sędziego najczęściej wybierana jest tylko z uwagi na możliwość zdobycia kwalifikacji sędziowskich. Niskie zarobki, jak na tę branżę, nie przekonują do pozostawania asystentem dłużej, niż kilka lat.


Zobacz też:
Subskrybuj MagazynPrzedsiebiorcy.pl
google news
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia się na YT? Poznaj zarobki youtuberów!

Zarobki

Ile zarabia się na Tik Toku? Sprawdź, ile zarabiają Tiktokerzy na platformie!

Zarobki

Ile zarabia się na paczkomacie? Sprawdź, ile płaci Inpost

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *