Zarobki

Ile zarabia adiunkt? Podpowiadamy!

2 minut(y) czytania

Zarobki pracownika uczelni wyższej nie dla wszystkich będą satysfakcjonujące. Podpowiadamy, ile zarabia adiunkt!

Mianem adiunkta określa się stanowisko pracy na uczelniach wyższych, w placówkach naukowo-badawczych i naukowo-dydaktycznych. Średnie wynagrodzenie tych osób jest nieco wyższe od przeciętnej polskiej pensji. Sprawdź, ile zarabia adiunkt!

Adiunkt jest pracownikiem uczelni wyższej lub innej placówki naukowej charakteryzujący się posiadaniem odpowiedniego stopnia naukowego. Jego zarobki są zróżnicowane i uzależnione przede wszystkim od poziomu posiadanego stopnia naukowego, ale też liczby przepracowanych godzin, miejsca zatrudnienia i pełnionej funkcji. Wiążesz swoją karierę zawodową z pracą na uczelni? Koniecznie sprawdź, ile zarabia adiunkt!

Kim jest adiunkt?

Mianem adiunkta określa się pracownika uczelni wyższej, placówki naukowo-badawczej lub naukowo dydaktycznej. Osoba ta posiada stopień naukowy doktora lub doktora habilitowanego. Stanowisko pracy nie jest w pełni samodzielne, dlatego czasem osoby je piastujące określa się mianem pracowników pomocniczych.

Ile zarabia adiunkt?

Adiunkt jest pracownikiem naukowym. Zatem odpowiadając na pytanie, ile zarabia adiunkt, należy przede wszystkim sięgnąć do treści rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń dla pracowników uczelni publicznych. Tam wyszczególnione zostały konkretne zasady przyznawania wynagrodzeń pracownikom w stopniu doktora.

Od czego zależy wynagrodzenie adiunkta?

To, ile zarabia adiunkt, zależy przede wszystkim od:

 • posiadanego stopnia naukowego;
 • ilości przepracowanych godzin dydaktycznych;
 • posiadanego stażu pracy;
 • lokalizacji firmy;
 • wielkości firmy;
 • formy własnościowej firmy.

Wysokość wynagrodzenia zasadniczego adiunkta

Na mocy przytoczonych powyżej przepisów, adiunkt pracujący na uczelni wyższej lub placówce naukowej zarabia za każdą przepracowaną godzinę dydaktyczną (trwającą 45 minut) kwotę odpowiadającą od 1,8 do 3,6 procenta z 4 305 złotych brutto.

Kliknij!
Ile zarabia sędzia piłkarski? Czym zajmuje się osoba zatrudniona jako sędzia? Średnie zarobki sędziów piłkarskich w pigułce

Praktyka pokazuje, że doktor habilitowany piastujący stanowisko adiunkta nie może zarobić mniej niż 4 305 złotych brutto miesięcznie. Nieco niższe są minimalne zarobi adiunkta ze stopniem doktora. Wynoszą one 3 820 złotych brutto miesięcznie.

Dodatki do wynagrodzenia adiunkta

Biorąc pod uwagę jedynie wynagrodzenie zasadnicze, odpowiedź na pytanie, ile zarabia adiunkt, jest zaskakująco niekorzystna. Na szczęście pracownicy mogą liczyć na szereg dodatków do wynagrodzenia. Wśród tych najpopularniejszych wymienia się:

 • dodatek funkcyjny;
 • dodatek za staż pracy;
 • dodatki specjalne;
 • dodatek za udział w pracach komisji egzaminacyjnej;
 • dodatek za sprawowanie funkcji promotora;
 • dodatek za opracowanie recenzji lub dokonanie oceny kandydata w postępowaniu kwalifikacyjnym.

Ile zarabia adiunkt w praktyce?

Badania wskazują, że mediana wynagrodzeń adiunktów zatrudnionych na polskich uczelniach i w placówkach dydaktycznych wynosi 6260 złotych brutto, co odpowiada kwocie 4503 złotych netto miesięcznie. 25 procent doktorów i doktorów habilitowanych zarabia poniżej 5320 złotych brutto miesięcznie (3864 PLN netto). Kolejne 25 procent zarabia powyżej 7550 złotych brutto miesięcznie (5413 PLN netto).

Benefity przyznawane adiunktom

Obok tego, ile zarabia adiunkt, bardzo istotne są inne świadczenia, które pracodawcy oferują swoim pracownikom. W przypadku pracowników uczelni wśród tych najczęściej wymienianych znajdują się:

 • świadczenia socjalne;
 • dofinansowanie zajęć sportowych;
 • dofinansowanie biletów na wydarzenia kulturalne;
 • dofinansowanie usług turystycznych.

Wiesz już, ile zarabia adiunkt. W praktyce najwięcej zarabiają adiunkci posiadający habilitację, pełniący dodatkowe funkcje, pracujący na uczelniach prywatnych i posiadający kilkuletnie doświadczenie zawodowe.

Zobacz też:
Kliknij!
Ile zarabia kierowca tira? Poznaj jego zarobki!
Avatar
153 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Na czym polega praca lektora filmowego? Ile zarabia lektor za użyczanie swojego głosu?

2 minut(y) czytania
Lektor kojarzy nam się z filmem, ale także ze szkołą językową. Która z tych profesji jest bardziej opłacalna? Ile zarabia lektor w…
Zarobki

To, ile zarabia Jeff Bezos, jest liczone w miliardach. Jak się zdobywa taki majątek?

1 minut(y) czytania
Ile zarabia Jeff Bezos – człowiek, który potrafi wykorzystać swoje wykształcenie, pasje i z odwagą realizuje swoje plany? Czy mogło mu się…
Zarobki

Wysokie standardy, prestiżowe miejsce pracy – ile zarabia stewardessa Emirates? Dlaczego tak trudno zdobyć tę pracę?

1 minut(y) czytania
Zawód stewardessy jest wyjątkowy, ale stanowisko w liniach lotniczych Emirates to coś znacznie więcej. Czy to styl życia i pracy, czy kwestia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.