Aktualności

Akcyza na alkohol. Prezydent RP podpisał ustawę, która ma uprzywilejować małych producentów

Akcyza na alkohol. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, na której skorzystają mali, niezależni producenci napojów alkoholowych. Zgodnie z regulacjami tacy przedsiębiorcy mogą liczyć na niższy o połowę podatek w porównaniu do standardowych stawek. Ustawa ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.

Akcyza na alkohol niższa dla poszczególnych producentów i inne udogodnienia

Beneficjentami takiego rozwiązania mają być producenci win, miodów pitnych i wódek regionalnych. Ponadto w myśl ustawy ma nastąpić uelastycznienie sprzedaży na odległość wyrobów akcyzowych z akcyzą zapłaconą w innym kraju a przeznaczonych bezpośrednio dla konsumenta. Akcyzę będzie można rozliczyć na terenie kraju bez konieczności korzystania z usług pośrednika.

Nowelizacja wprowadza również zmiany w przepisach o podatku dochodowym, w tym np. definicję podmiotu hybrydowego oraz zasady jego opodatkowania. W ustawie są zawarte również zmiany w nowelizacji ustaw podatkowych, która wprowadza rozwiązania podatkowe z Polskiego Ładu, w tym np. dotyczące wspólnego opodatkowania osoby samotnie wychowującej dziecko z tym właśnie dzieckiem.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz