Aktualności

Certyfikat Covid: przedsiębiorcy mają kłopot z weryfikacją osób zaszczepionych. „Żaden przepis nie przewiduje obowiązku pokazania certyfikatu”


Ocena

Certyfikat Covid to dokument, który w myśl rządowych rozporządzeń miał ułatwić życie, jednak dla przedsiębiorców stał się nie lada kłopotem. Wszystko przez nowe obostrzenia obowiązujące w Polsce od 15 grudnia. Restrykcje znacząco zmniejszyły limit obecności w restauracjach, barach i hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych z 50 do 30%. Ograniczenia nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych, aczkolwiek firmom brakuje narzędzi, aby weryfikować takie osoby. Problem ten porusza 16 grudnia serwis Prawo.pl.

Certyfikat Covid: okazanie dokumentu jest dobrowolne

Według znowelizowanego rozporządzenia, dokumentem potwierdzającym zaszczepienie jest certyfikat. To jednak kłopotliwa kwestia, ponieważ okazanie dokumentu jest dobrowolne, co zdecydowanie utrudnia życie przedsiębiorcom. Żaden przepis nie przewiduje obowiązku pokazania certyfikatu w hotelu, restauracji czy w kinie – pisze Prawo.pl. Prace nad ustawą, która miała to zapewnić, nadal nie ruszyły.

Certyfikat Covid: przestrzeganie limitów to fikcja

Obowiązujące obecnie przepisy sprawiają, że przestrzeganie limitów to fikcja. Niby restrykcje obowiązują, ale nikt nie będzie ich weryfikował, bowiem jeśli klient odmówi okazania dokumentu, to przedsiębiorca nie może z tym nic zrobić:

Rozporządzenie precyzuje, że firmy ustalając limity mogą żądać od swoich klientów certyfikatów covidowych. Ale to nie daje pewności prawnej. Jeżeli bowiem klient odmówi podania informacji, taki restaurator czy hotelarz jest bezradny. Bo nie ma prawnego obowiązku podania informacji czy posiada się paszport, czy nie. Taki obowiązek powinien jasno wynikać z przepisów, ale nie tych z rozporządzenia tylko z ustawy. Dzięki temu nareszcie byłaby w prawie mocna podstawa

– wyjaśnia w rozmowie z Prawo.pl Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Źródło: Business Insider


Zobacz też:
Subskrybuj MagazynPrzedsiebiorcy.pl
google news