GUS poinformował dzisiaj (tj. 30 listopada), że inflacja w Polsce w listopadzie br. wyniosła 7,7%. To najwyższy rezultat od grudnia 2000 r., kiedy to wówczas mieliśmy do czynienia ze wzrostem cen na poziomie 8,5%. W porównaniu z październikiem br. odnotowano zaś wzrost w skali 0,9%. Rezultat ten przebił nawet oczekiwania analityków. Ci prognozowali 7,4% rok do roku. Od ubiegłego miesiąca najszybciej podrożały ceny prądu i gazu.

GUS. Inflacja w Polsce – co najbardziej podrożało

Porównując ceny w skali roku najbardziej podrożały paliwa samochodowe (36,6%), nośniki energii, czyli prąd i gaz (13,4%) oraz żywność i napoje (6,4%). Jeśli jednak zestawimy dane z październikiem br. najszybciej wzrosły opłaty za: nośniki energii (2,7%), paliwa samochodowe (2,2%) i żywności (1,3%). Ekonomiści z mBank Research twierdzą, że po ostatnich spadkach na rynku ropy naftowej w grudniu raczej nie dojdzie do przebicia poziomu 8%. W skali ostatniego miesiąca europejska ropa Brent spadła o prawie 18%, a w skali tylko tygodnia obniżyła się o ponad 13% do 68 dol. za baryłkę.

Z kolei Tomasz Wyłuda, dyrektor Biura Doradztwa Inwestycyjnego w Credit Agricole zauważa, że tempo wzrostu cen jest wyższe od przyszłorocznej płacy minimalnej, która wzrośnie o 7,5%. Co za tym idzie minimum płacowe realnie spadnie.

Ekspert Instytutu Emerytalnego dodaje, że taki wskaźnik inflacji może podnieść waloryzację emerytur do ok. 6,15% w przyszłym roku, jednak już „styczniowa inflacja może zjeść waloryzację”. W styczniu będą podwyżki regulowanych cen energii, które dotyczą większości gospodarstw domowych w Polsce.

Zobacz także  Handel dla rolników. Senat podjął decyzję

GUS. Inflacja w Polsce – kolejna podwyżka stóp procentowych jeszcze w tym roku

Najlepszych wieści nie mają również ekonomiści z Banku Pekao. Specjaliści sugerują, że mimo pojawienia się wariantu Omikron koronawirusa i ryzyka jakie niesie to dla światowej gospodarki, Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się w grudniu na trzecią z rzędu podwyżkę stóp procentowych. Tym razem o 0,5 pp, czyli do 1,75%.

Analitycy ING Economics uważają, że docelowo stopa referencyjna osiągnie poziom 3%.

Według ekonomistów Polskiego Instytutu Ekonomicznego NBP jednak stracił już możliwość kontroli wzrostu cen, bo rozbudzone zostały oczekiwania inflacyjne.

GUS. Inflacja w Polsce należy do najwyższych w Europie

Problem inflacji dotyczy wiele krajów, jednak w Polsce wzrost cen jest szczególnie odczuwalny. W październiku pod tym względem wyprzedzały nas jedynie kraje kraje bałtyckie oraz Turcja.

Źródło: Business Insider

GUS. Inflacja w Polsce