Senat 26 listopada nie wprowadził zmian do ustawy o ułatwieniach w handlu dla rolników. Nowe regulacje mają na celu zachęcić rolników do sprzedaży własnych produktów w wyznaczonych miejscach, co ma zwiększyć dochody gospodarstw rolnych. Za podjęciem uchwały w tej sprawie opowiedziało się 97 senatorów, nikt nie był przeciw, zaś jedna osoba wstrzymała się od głosu. Teraz ustawa o o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników trafi do podpisu prezydenta.
Handel dla rolników możliwy również w niedzielę
Inicjatorem ustawy byli posłowie partii Kukiz-15. Nowe przepisy mają umożliwić rozpowszechnienie sprzedaży bezpośredniej w miastach m.in. poprzez wprowadzanie przez władze gmin dnia sprzedaży bezpośredniej, kiedy samorząd udostępniałaby miejsca dla rolników chcących sprzedawać swoje produkty. To oznacza, że miejsce do prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników wyznaczy rada gminy w drodze uchwały. Dodatkowo rolników miałoby obejmować zwolnienie od opłaty targowej. Co więcej ustawa nie wyklucza handlu także w niedzielę. Takie zapewnienia wystosował Wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk.
Źródło: PAP
- Program Polski Ład dla rolników – co przygotował PIS dla rolnictwa? 7 kluczowych zmian w Polskim Ładzie dla polskiej wsi
- Zakaz handlu w niedzielę. Studenci i emeryci będą mogli pracować?
- Czy własne gospodarstwo rolne to dobry sposób na życie? Ile zarabia rolnik w Polsce? Jaki jest realny dochód polskiego rolnika?
- Wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej
- Zakaz handlu w niedziele. Coraz więcej sklepów omija restrykcje. PIS przygotował projekt nowelizacji, KO i Porozumienie stawia weto
Dodaj komentarz