Aktualności

Bezrobocie w Polsce. GUS podał najnowsze dane za październik 2021 r.

Bezrobocie w Polsce w październiku 2021 r. wyniosło 5,5% – informuje w czwartek 25 listopada Główny Urząd Statystyczny. To spadek o 0,1% w porównaniu z wrześniem br. Jak się okazało rezultat jest zgodny z oczekiwaniami analityków, którzy prognozowali taki odczyt. Polski rynek pracy jednak całkowicie nie otrząsnął się z pandemii, a skala bezrobocia pomiędzy regionami jest mocno zróżnicowana.

Bezrobocie w Polsce. Duża dysproporcja pomiędzy województwami

GUS podał, że w poprzednim miesiącu odnotowano 5,5% wskaźnik zarejestrowanego bezrobocia, czyli 910,9 tys. osób. To niemal 24 tys. mniej bezrobotnych w zestawieniu z wrześniem br.

Pomimo kolejnego spadku, aktualny odczyt jest nadal większy niż przed pandemią. Rekordowy wynik w tym obszarze padł w październiku 2019 r., kiedy to odnotowano bezrobocie na poziomie 5%. Eksperci są jednak zgodni od kilku miesięcy, że perspektywy dla rynku pracy są optymistyczne.

Obecna stopa bezrobocia nie oznacza jednak, że w Polsce nie ma problemu z pracą. Wręcz przeciwnie, istnieją regiony, które borykają się z dużymi trudnościami w tej materii. Przykładowo powiat szydłowiecki notuje skalę bezrobocia na poziomie 22,1% i jest najwyższe w naszym kraju. W porównaniu z Katowicami (1,8%) czy Warszawą (1,9%) to wręcz przepaść. Duże różnice panują również jeśli zestawimy między sobą województwa. Tutaj wyróżnia się wielkopolska (3,2%). Za tym regionem plasuje się Śląskie (4,4%), Małopolskie i Mazowieckie (po 4,6%). Na drugim końcu plasuje się zaś warmińsko-mazurskie z bezrobociem sięgającym 8,6%.

Źródło: businessinsider.com.pl

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz