Aktualności

Koronawirus w Polsce. Rząd rozważa potencjalne obostrzenia. Miałyby wejść w życie 1 grudnia

Koronawirus w Polsce. Z nieoficjalnych informacji przekazanych przez serwis Interia.pl wynika, że rząd rozpatruje możliwość wprowadzenia ewentualnych obostrzeń, które miałyby zacząć obowiązywać od 1 grudnia. Restrykcje dotyczyłyby głównie ograniczenia liczby klientów w sklepach, restauracjach, kinach czy teatrach. Powodem takich rozważań jest rosnąca liczba zakażeń i zgonów czwartej fali COVID-19. Dotychczasowe rozporządzenia zostały przedłużone do 30 listopada.

Koronawirus w Polsce. Limity nie dotyczyłyby osób zaszczepionych

Za wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń opowiada się minister zdrowia Adam Niedzielski, a także Rada Medyczna przy premierze. Decyzja nie została jeszcze podjęta, aczkolwiek nie jest wykluczone, że wraz z 1 grudnia zaczną obowiązywać limity osób mogących przebywać w zamkniętych pomieszczeniach. Jak dowiedziała się Interia, do kina czy restauracji wejdzie mniej osób niż ma to miejsce obecnie. Aktualna granica wynosi 75% miejsc lub 1 os. na 10 m2. Do limitów nie byłyby wliczane osoby zaszczepione przeciw COVID-19. Wiele będzie zależeć od najbliższych dni i liczby zakażeń wirusem. Sanepid we wzmożony sposób kontroluje lokale gastronomiczne oraz punkty handlowe, natomiast sam rząd dysponuje dwiema prognozami. Jedna mówi o tym, że Polska w tej chwili znajduje się na szczycie czwartej fali koronawirusa, druga z kolei wskazuje ten szczyt za dwa tygodnie. Jeżeli liczba chorych zacznie spadać, wówczas nikłe są szanse na poszerzenie obostrzeń.

Koronawirus w Polsce. Kolejny tydzień z blisko 20 tys. zakażeń na COVID-19

We wtorek 23 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 936 nowych przypadkach SARS-CoV-2 w Polsce. Zmarło w sumie 398 osób. Dla porównania tydzień temu, 16 listopada odnotowano 16 590 nowych przypadków koronawirusa i śmierć 282 chorych. 22 listopada rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w Polsat News, że jeżeli pojawią się nowe obostrzenia, stanie się to „w miejscach, w których faktycznie system służby zdrowia jest niewydolny”. Opozycja zaś krytykuje rząd za obecny sposób walki z pandemią. Poszczególni politycy apelują m.in. o zaostrzenie restrykcji dla niezaszczepionych, polegających np. na niewpuszczaniu ich do lokali usługowych.

Źródło: Interia.pl

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Popularne wpisy: