Aktualności

Branża meblarska boryka się z długami. Największe kłopoty mają jednoosobowe podmioty

Polska branża meblarska zmaga się z dużym kłopotem w postaci długu w wysokości 125,6 mln zł. Trudności pogłębia kryzys pandemiczny, który przyczynił się do zwiększenia zadłużenia polskich przedsiębiorstw o kolejne 18,5 mln zł, czyli 17%. Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, najwięcej do spłaty mają firmy zarejestrowane w Wielkopolsce. Powodem tak wysokich zaległości jest podatność całego sektora na wahania koniunktury i zatory płatnicze.

Branża meblarska z olbrzymimi długami: „rekordzista” ma do oddania ponad 3 mln zł

Największe długi, zgodnie ze statystykami Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, mają firmy zarejestrowane na terenie województwa wielkopolskiego. Niechlubnym rekordzistą jest jednak spółka jawna z województwa łódzkiego. Przedsiębiorstwo musi się rozliczyć z wierzycielami na prawie 3,3 mln zł. Średnia kwota długu przypadająca na jedną firmę działającą w branży meblarskiej wynosi niemal 37,6 tys. zł. Szczególnie cierpią jednoosobowe podmioty. W bazie KRD widnieje prawie 3 tys. firm z tego segmentu, które łącznie muszą oddać wierzycielom ponad 90 mln zł, co stanowi 70% łącznego zadłużenia branży.

Branża meblarska z problemami choć do niedawna nic tego nie zwiastowało

Branża meblarska do niedawna nie miała powodów do narzekań. Od 2016 r. r. sprzedaż mebli za granicę stale rośnie, natomiast uwzględniając 2020 r. polscy producenci wyeksportowali meble warte w sumie ponad 233 mln euro. Ten wynik dał rodzimej branży meblarskiej 4. miejsce na rynku światowych dostaw.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Popularne wpisy: