Aktualności

Marlena Maląg: oszuści podszywają się pod ZUS w sprawie czternastej emerytury

Marlena Maląg przestrzega przed oszustami podszywającymi się pod pracowników ZUS i oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Jak podkreśliła Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Polski w rozmowie z TVP Info, środki są przyznawane z urzędu i nie jest konieczne wypełnianie żadnych dokumentów.

Marlena Maląg: oszuści podszywają się pod ZUS. Żaden wniosek nie jest potrzebny do otrzymania świadczenia

Pierwsze wypłaty z tytułu czternastej emerytury, emeryci i renciści otrzymali w miniony piątek (tj. 29 października). Pełna kwota w wysokości 1250,88 zł brutto trafi do tych osób, których podstawowe świadczenie nie przekracza 2,9 tys. brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Panujące okoliczności postanowili wykorzystać oszuści, którzy pod pretekstem pomocy w wypełnieniu wniosku, naciągają seniorów. Jak przypomina polityk, dodatkowe środki są przyznawane z urzędu i żadna pomoc w uzupełnianiu rzekomych wniosków nie jest potrzebna:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (…) w terminie pobierania renty, czy emerytury wypłaca czternastą emeryturę

– podkreśliła minister

Marlena Maląg przypomniała, że do świadczenia uprawnionych jest blisko 8 mln emerytów.

Tzw. czternastka przysługuje osobom, które na dzień 31 października 2021 r. miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do świadczeń jest zawieszone.

Czternasta emerytura podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, nie są dokonywane potrącenia i egzekucje.

Marlena Maląg: Polski Ład z korzyścią dla emerytów

Szefowa MRiPS zaznacza także, że program „Polski Ład” jest skonstruowany w taki sposób, aby skorzystało na nim większość emerytów. W ramach proponowanych rozwiązań seniorzy otrzymujący świadczenie do 2500 zł brutto nie będą odprowadzały podatku od swoich rent i emerytów. Regulacje mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz