Aktualności

Praca zdalna w Kodeksie Pracy? Trwają prace nad rozporządzeniem

2 minut(y) czytania

Praca Zdalna w Kodeksie Pracy? Taka możliwość jest bardzo prawdopodobna, bowiem proces ten znajduje się na zaawansowanym poziomie – informuje minister rodziny i pracy Marlena Maląg. Polityk we wtorek 19 października była gościem w Polskim Radiu 24. W wywiadzie mówiła o spotkaniu ministrów pracy państw Grupy Wyszehradzkiej (V4), na którym podsumowano sytuację po pandemii koronawirusa oraz omówiono plan działań na przyszłość.

Praca zdalna w Kodeksie Pracy? Maląg: „proces prac jest zaawansowany”

Minister wskazała, że na mocy ustawy covidowej, w Polsce obowiązuje przepis o pracy zdalnej, który obowiązuje do dzisiaj:

„Pracodawcy mogą nadal jak najbardziej je stosować. Dziś funkcjonuje ona na takiej zasadzie, że pracodawca może ją zlecić w związku z sytuacją epidemiczną swojemu pracownikowi” – mówi Maląg, która podkreśla, że obecnie trwają prace nad wpisaniem pracy zdalnej na stałe do Kodeksu Pracy. Jak zaznacza minister rodziny „proces prac jest zaawansowany”.

„Chcemy uporządkować, wprowadzić na stałe pracę zdalną do Kodeksu Pracy. Toczyły się prace legislacyjne, wypracowane zostały rozwiązania wspólne ze stroną społeczną, ze stroną pracodawców. I ten proces legislacyjny (…) teraz intensywnie ruszy i do Kodeksu Pracy praca zdalna zostanie wpisana” – podała Maląg.

„My zakładamy, że wpisanie do Kodeksu Pracy będzie obowiązywało po zakończeniu epidemii plus trzy miesiące. Będzie dłuższe vacatio legis, żeby zarówno strona społeczna, a przede wszystkim pracodawcy, mogli przygotować się” – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej.

Praca zdalna w Kodeksie Pracy. Pracodawca musi porozumieć się z pracownikiem

Marlena Maląg w rozmowie z Polskim Radiem 24 podkreśla, że jeżeli praca zdalna ma zostać wpisana na stałe do Kodeksu Pracy „to będzie musiało być wypracowane porozumienie z pracownikiem: czy podczas zawierania umowy, czy też w momencie, gdy będziemy chcieli wprowadzić prace zdalną”. Wskazała także na to, że, jeśli w danym zakładzie pracy jest organizacja związkowa, to trzeba będzie wypracować z nią porozumienie w tym zakresie.

Kliknij!
Myślisz o własnym biznesie? Wystartował program „Patent na biznes”. Bezzwrotne wsparcie finansowe w wysokości 40 tys. zł

Zgodnie z panującymi regulacjami praca zdalna jest możliwa dzięki ustawie covidowej z dnia 2 marca 2020 r. W uzasadnieniu możemy przeczytać, że w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie przez czas oznaczony pracy poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna). 14 marca rząd wprowadził stan zagrożenia epidemicznego, później stan epidemii.

W maju br. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii skierowało do konsultacji międzyresortowych projekt nowelizacji Kodeksu Pracy zawierający zapisy dotyczące pracy zdalnej. W lipcu do konsultacji trafiła druga wersja projektu, w której uwzględniono część zgłoszonych uwag.

Źródło: PAP

Zobacz też:
Nasze propozycje
Aktualności

Jacek Sasin wyklucza zamknięcie gospodarki

1 minut(y) czytania
Jacek Sasin we wtorek 25 stycznia był pytany o potencjalne wprowadzenie twardego locdownu w Polsce. Wicepremier wykluczył taką możliwość i to pomimo…
Aktualności

Firmy z sektora MŚP przed widmem bankructwa. Co piąte przedsiębiorstwo obawia się upadłości

1 minut(y) czytania
Niemal co piąta firma wyraża obawy związane z potencjalnym bankructwem w 2022 r. – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników…
Aktualności

Inflacja producencka w grudniu 2021 r. osiągnęła poziom 14,2%. To najwyższy wynik od maja 1996 r.

1 minut(y) czytania
Inflacja Producencka (PPI) w grudnia 2021 r. wzrosła do 14,2%, co przewyższa prognozy analityków. W porównaniu z listopadem zeszłego roku jest to…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.