Aktualności

E-Faktury będą dla przedsiębiorców obowiązkowe

1 minut(y) czytania

E-Faktury staną się w Polsce obowiązkowe? Taki scenariusz od 2023 r. zakłada Ministerstwo Finansów. Na razie wiadomo, że od stycznia przyszłego roku z takiego rozwiązania przedsiębiorcy będą mogli korzystać dobrowolnie. Magdalena Raczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej, poinformowała w minioną środę o prowadzonym obecnie pilotażu tego wariantu.

E-Faktury. Szefowa KAS: „rozpoczął się pilotaż tego rozwiązania”

Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii wraz z Komisją Finansów Publicznych zorganizowały posiedzenie sejmowe, które dotyczyło Informacji Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w kwestii stanu przygotowania merytorycznego administracji skarbowej do przeprowadzania kontroli w firmach działających w sektorze nowych technologii. Mówiono także o planach Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie podnoszenia kwalifikacji kadr aparatu skarbowego w tym zakresie, którą przedstawiała wiceminister finansów i zarazem szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska. Przewodnicząca KAS odniosła się m.in. do tematu wdrożenia systemu e-faktur:

„Jeśli chodzi o Krajowy System e-Faktur, rozpoczął się się pilotaż tego rozwiązania – fakultatywny – który będzie trwał do końca roku. Rozwiązanie zgodnie z przyjętymi przepisami przez dwa lata ma charakter fakultatywny. Wynika to m.in. z tego, że dla rozwiązania obligatoryjnego konieczne jest uzyskanie pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej, czyli derogacji. Wniosek derogacyjny został skierowany i zgodnie z planem po dwóch latach obowiązywania rozwiązania fakultatywnego ma być wdrożone i przyjęte rozwiązanie obligatoryjne”.

E-Faktury na razie dobrowolnie, od 2023 r. obowiązkowo

Według MF od stycznia przyszłego roku e-Faktury będą dla polskich przedsiębiorców dobrowolne. Będzie to jeden z wariantów dokumentowania sprzedaży obok tradycyjnych faktur papierowych z kolei rok później taka opcja ma być już obowiązkowa. Wiceminister finansów mówiła podczas posiedzenia komisji o szkoleniach wykorzystywanych przez KAS, by skuteczniej kontrolować firmy z branży nowych technologii, wymieniając tematy takie jak wykorzystywanie na rynku finansowym chmury obliczeniowej, technologii blockchain czy sztucznej inteligencji. Wspomniała również o studiach podyplomowych o profilu Transformacja cyfrowa, która ma na celu podniesienie kompetencji kontrolnych i analitycznych pracowników KAS i MF.

Zobacz także:  Awaria Facebooka. Spadają notowania firmy
Nasze propozycje
Aktualności

Pandemia a rynek pracy – lepsze warunki zatrudnienia pracowników

1 minut(y) czytania
Pandemia zmieniła rynek pracy mimo, że 85% osób nie zmieniło formy zatrudnienia. Pozostali jednak pracują na innych, lepszych warunkach – podaje „Rzeczpospolita”….
Aktualności

Polski Ład: ulga sponsoringowa pozwoli zaoszczędzić firmom nawet 100 mln zł

3 minut(y) czytania
Polski Ład. Ministerstwo Finansów startuje z ulgą sponsoringową. Zapisy ją wprowadzające mają znaleźć się w podatkowej części Polskiego Ładu. Przedsiębiorstwa, które zdecydują…
Aktualności

Agrounia protestowała przed Ministerstwem Rolnictwa. Kołodziejczak: „W Polsce tradycyjna hodowla świń umiera”

1 minut(y) czytania
Agrounia dzisiaj (tj. 20 października) protestowała przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa. Powodem demonstracji był sprzeciw dotyczący likwidacji tradycyjnych polskich hodowli świń. Rolnicy wraz…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *