Aktualności

Poczta Polska ma duży kłopot. Pracownicy zapowiadają strajki, a przychody spadają

1 minut(y) czytania
Ocena

Poczta Polska ma coraz większe problemy. Nie chodzi tylko o spadek przychodów i straty. Pracownicy grożą też otwartymi protestami.

Poczta Polska nie miała powodów do świętowania, kiedy przed dwoma dniami miał miejsce Dzień Poczty. Jak informuje w swoim tekście „Rzeczpospolita”, w najbliższych dniach może być naprawdę gorąco.

Poczta Polska w tarapatach?

Jeśli chodzi o rok 2020, Poczta Polska zmniejszyła przychody o 5 procent. Straty wygenerowane przez spółkę sięgnęły aż 119 milionów złotych. Michał Duszczyk w swoim tekście podkreśla, że gigantyczny problem stanowi dla niej oparcie zdecydowanej większości przychodów na usługach, na które popyt jest coraz mniejszy.

Autor podkreślił, że trudna sytuacja Poczty Polskiej ma miejsce mimo jej niemal całkowitego monopolu jeśli chodzi o dostarczanie listów. Dodaje, że aż 70 proc. przychodów dotyczy usług takich jak właśnie dostarczanie listów oraz przekazy pocztowe, na które chętnych jest coraz mniej. Sama Poczta Polska przyznała, że od maja 2017 roku do lipca tego roku rynek zmniejszył się aż o 31 procent.

Trend, z jakim mamy tu do czynienia, nie ulegnie zmianie. Związane jest to między innymi z przyspieszeniem zastępowania tradycyjnych listów e-mailami, za co odpowiada również pandemia.

Poczta Polska ma poważne kłopoty, a będzie jeszcze gorzej

Choć Poczta Polska zapewnia, że problem widzi i nie ma zamiaru czekać, aż ten sam się rozwiąże, kolejne kłopoty już czyhają za rogiem. Problemem jest między innymi nierentowność aż 70 proc. placówek. Choć w spółce mamy do czynienia z przerostem zatrudnienia, wiele urzędów nie ma odpowiedniej liczby rąk do pracy.

Jednocześnie Poczty Polskiej nie stać na podwyżki. Pracownicy już zapowiadają wysłanie listów z protestem, skierowanych do prezesa Tomasza Zdzikota. Związki zawodowe zapowiadają też, że jeśli nie dojdzie we wtorek do porozumienia w kwestii płac, ruszą przygotowania do referendum strajkowego – informuje „Rzeczpospolita”. Ma też powstać miasteczko protestacyjne.

Kliknij!
Wyższe emerytury w ramach Polskiego Ładu. Seniorów czekają podwyżki w 2022 r.

Za: rp.pl

Zobacz też:
Nasze propozycje
Aktualności

Jacek Sasin wyklucza zamknięcie gospodarki

1 minut(y) czytania
Ocena Jacek Sasin we wtorek 25 stycznia był pytany o potencjalne wprowadzenie twardego locdownu w Polsce. Wicepremier wykluczył taką możliwość i to…
Aktualności

Firmy z sektora MŚP przed widmem bankructwa. Co piąte przedsiębiorstwo obawia się upadłości

1 minut(y) czytania
Ocena Niemal co piąta firma wyraża obawy związane z potencjalnym bankructwem w 2022 r. – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru…
Aktualności

Inflacja producencka w grudniu 2021 r. osiągnęła poziom 14,2%. To najwyższy wynik od maja 1996 r.

1 minut(y) czytania
Ocena Inflacja Producencka (PPI) w grudnia 2021 r. wzrosła do 14,2%, co przewyższa prognozy analityków. W porównaniu z listopadem zeszłego roku jest…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.