Aktualności

Zakaz handlu w niedzielę. Studenci i emeryci będą mogli pracować?

Zakaz handlu w niedzielę może zostać złagodzony. Domagają się tego senatorowie, którzy chcą rozszerzyć listę osób mogących pracować w dzień wolny od handlu.

Deputowani chcieliby doprowadzić do pewnych zmian jeśli chodzi o zakaz handlu w niedzielę. Rząd tymczasem ma zamiar doprecyzować przepisy, aby niemożliwe stało się otwieranie sklepów w niedzielę po tym, jak otwarto w nich placówkę pocztową.

Zakaz handlu w niedzielę. Idą zmiany?

Za zmianami jeśli chodzi o zakaz handlu w niedzielę opowiada się między innymi senator Adam Szejnfeld. Poinformował, że w Europie ograniczeń w ten dzień nie ma w 63 proc. państw. Dodał, że jeśli chodzi o Unię Europejską, ograniczenia dotyczą dziewięciu państw.

Senator złożył już w tej sprawie poprawkę. Domaga się poszerzenia listy osób, które są uprawnione do nieodpłatnej pomocy w niehandlowe niedziele. Przedsiębiorca mógłby wówczas skorzystać z pomocy osób „we wspólnym pożyciu”. Chodzi o małżonka, dzieci, a także rodzeństwo czy dziadków.

Co więcej, opowiadający się zmianami jeśli chodzi o zakaz handlu w niedzielę, chcą również umożliwić przedsiębiorcom zatrudnianie w te dni pewnych grup osób. Chodzi tu o studentów i uczniów do 26. roku życia. Taka możliwość miałaby dotyczyć także emerytów i rencistów.

Zakaz handlu w niedzielę. „Solidarność” chce uszczelnienia przepisów

Zupełnie odmienny postulat wysuwają przedstawiciele NSZZ Solidarność razem z Polską Izbą Handlu oraz Konfederacją Lewiatan. Doszło tu do porozumienia, w którym organizacje apelują do Senatu o przyjęcie poprawek mających uszczelnić prawo.

Chodzi o to, aby w niedzielę pracować mogły tylko placówki, które rzeczywiście zajmują się głównie usługami pocztowymi. Wymagane byłoby wykazanie, że przychody z usług pocztowych stanowią więcej niż 50 proc. pozostałych przychodów. W zmianach przewidziano też poszerzenie katalogu osób spokrewnionych, które mogą pomagać przedsiębiorcy w niedzielę. Chodzi o rodzeństwo, wnuków oraz dziadków.

Za: PAP

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Popularne wpisy: