Aktualności

Stopy procentowe idą do góry. RPP uzasadniła swoją decyzję

1 minut(y) czytania

Stopy procentowe zostały podwyższone. Główna stawka wzrosła do poziomu 0,5 procent. Tłumacząc swoją decyzję, Rada Polityki Pieniężnej dodała że NBP nadal może stosować interwencje na rynku walutowym i inne instrumenty przewidziane w założeniach polityki pieniężnej.

W komunikacie RPP dodano, że terminy i skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych. Stopy procentowe wzrosły, choć nikt w tym momencie nie spodziewał się takiej decyzji ze strony Rady.

Stopy procentowe w górę. Jak wygląda sytuacja?

Do tej pory od ponad roku mieliśmy do czynienia z główną stawką oprocentowania w NBP na poziomie 0,1 proc. Nic nie zapowiadało decyzji o ich podniesieniu. Prezes NBP Adam Glapiński zapowiadał jednak, że taka decyzja może zapaść w przyszłości. Ta jednak nastąpiła szybciej niż ktokolwiek mógł się spodziewać.

Poza wzrostem głównej stawki z 0,1 do 0,5 proc. Wzrosła też stopa lombardowa, inaczej zwana kredytową. Wcześniej wynosiła 0,5 proc., a obecnie 1 proc. Stawki obowiązują banki chcące lokować czy pożyczać pieniądze z NBP. To przekłada się na kwotę, jaką zapłacić muszą klienci. Wzrośnie zatem zarówno oprocentowanie depozytów i lokat, jak i pożyczek oraz kredytów.

Stopy procentowe w górę. RPP tłumaczy decyzję

Rada Polityki Pieniężnej przekazała wczoraj uzasadnienie swojej decyzji jeśli chodzi o stopy procentowe.

W sytuacji prawdopodobnego dalszego ożywienia aktywności gospodarczej inflacja może utrzymać się na podwyższonym poziomie dłużej, niż dotychczas oczekiwano

czytamy w uzasadnieniu.

Dodano, że Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP. Chodzi o dążenie do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie.

Rada podkreśliła, że duża inflacja (5,8 proc. we wrześniu) spowodowana jest w dużej mierze oddziaływaniem czynników, które są niezależne od krajowej polityki pieniężnej. Dynamika cen związana jest również z ożywieniem gospodarczym – pisze w komunikacie RPP.

Za: Money.pl

Zobacz także:  ZUS: Kwiecień rekordowym miesiącem pod względem ubezpieczonych cudzoziemców
Nasze propozycje
Aktualności

Pandemia a rynek pracy – lepsze warunki zatrudnienia pracowników

1 minut(y) czytania
Pandemia zmieniła rynek pracy mimo, że 85% osób nie zmieniło formy zatrudnienia. Pozostali jednak pracują na innych, lepszych warunkach – podaje „Rzeczpospolita”….
Aktualności

Polski Ład: ulga sponsoringowa pozwoli zaoszczędzić firmom nawet 100 mln zł

3 minut(y) czytania
Polski Ład. Ministerstwo Finansów startuje z ulgą sponsoringową. Zapisy ją wprowadzające mają znaleźć się w podatkowej części Polskiego Ładu. Przedsiębiorstwa, które zdecydują…
Aktualności

Agrounia protestowała przed Ministerstwem Rolnictwa. Kołodziejczak: „W Polsce tradycyjna hodowla świń umiera”

1 minut(y) czytania
Agrounia dzisiaj (tj. 20 października) protestowała przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa. Powodem demonstracji był sprzeciw dotyczący likwidacji tradycyjnych polskich hodowli świń. Rolnicy wraz…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *