Aktualności

Stopy procentowe idą do góry. RPP uzasadniła swoją decyzję


Ocena

Stopy procentowe zostały podwyższone. Główna stawka wzrosła do poziomu 0,5 procent. Tłumacząc swoją decyzję, Rada Polityki Pieniężnej dodała że NBP nadal może stosować interwencje na rynku walutowym i inne instrumenty przewidziane w założeniach polityki pieniężnej.

W komunikacie RPP dodano, że terminy i skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych. Stopy procentowe wzrosły, choć nikt w tym momencie nie spodziewał się takiej decyzji ze strony Rady.

Stopy procentowe w górę. Jak wygląda sytuacja?

Do tej pory od ponad roku mieliśmy do czynienia z główną stawką oprocentowania w NBP na poziomie 0,1 proc. Nic nie zapowiadało decyzji o ich podniesieniu. Prezes NBP Adam Glapiński zapowiadał jednak, że taka decyzja może zapaść w przyszłości. Ta jednak nastąpiła szybciej niż ktokolwiek mógł się spodziewać.

Poza wzrostem głównej stawki z 0,1 do 0,5 proc. Wzrosła też stopa lombardowa, inaczej zwana kredytową. Wcześniej wynosiła 0,5 proc., a obecnie 1 proc. Stawki obowiązują banki chcące lokować czy pożyczać pieniądze z NBP. To przekłada się na kwotę, jaką zapłacić muszą klienci. Wzrośnie zatem zarówno oprocentowanie depozytów i lokat, jak i pożyczek oraz kredytów.

Stopy procentowe w górę. RPP tłumaczy decyzję

Rada Polityki Pieniężnej przekazała wczoraj uzasadnienie swojej decyzji jeśli chodzi o stopy procentowe.

W sytuacji prawdopodobnego dalszego ożywienia aktywności gospodarczej inflacja może utrzymać się na podwyższonym poziomie dłużej, niż dotychczas oczekiwano

czytamy w uzasadnieniu.

Dodano, że Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP. Chodzi o dążenie do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie.

Rada podkreśliła, że duża inflacja (5,8 proc. we wrześniu) spowodowana jest w dużej mierze oddziaływaniem czynników, które są niezależne od krajowej polityki pieniężnej. Dynamika cen związana jest również z ożywieniem gospodarczym – pisze w komunikacie RPP.

Za: Money.pl


Zobacz też:
Subskrybuj MagazynPrzedsiebiorcy.pl
google news
Nasze propozycje
Aktualności

Black Friday 2022. Czarny Piątek w sklepach

Aktualności

Od 1 lipca Urząd Skarbowy może zaglądać na prywatne konta bankowe!

Aktualności

Ceny prądu zamrożone – kto może liczyć na oszczędności?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *