Aktualności

Emerytury bez podatku. Znamy najnowsze wyliczenia

Emerytury bez podatku to jeden z pomysłów rządzących, który ma nieco odciążyć seniorów. Sprawdzono, ile ma ona wynieść według zmian, które zawarto w programie „Polski Ład”.

Program Prawa i Sprawiedliwości ma być realizowany w odpowiedzi na pandemię koronawirusa. Emerytury bez podatku są jednym z zaproponowanych rozwiązań i będzie dotyczyć aż 65 proc. emerytów oraz osób z najniższą płacą.

Emerytury bez podatku. Kto zyska?

Rządzący w programie „Polski Ład” zaproponowali, aby podatek od emerytury nie był pobierany do progu, który wyznaczono na poziomie 2500 złotych brutto. Dzięki temu najgorzej sytuowany emeryci mogą liczyć na konkretny wzrost jeśli chodzi o wpływy na konto.

Kwota wolna od podatku podniesiona zostanie do 30 tysięcy złotych. Oznacza to, że niektórzy seniorzy będą płacić większy podatek niż do tej pory. Dotyczy to jednak tylko tych, którzy otrzymują świadczenia w wysokości co najmniej 5 tysięcy złotych.

Emerytury bez podatku. Ile wyniosą?

Jeśli emerytura brutto wynosi w naszym przypadku 1200 złotych, obecnie netto otrzymujemy na konto 1025 złotych. Według obliczeń „Faktu”, w nowym systemie możemy liczyć wówczas na wzrost świadczenia o 67 złotych „do ręki”. Po reformie taka emerytura będzie wynosić 1092 złote.

Przy emeryturze na poziomie 1500 złotych brutto, zysk jest nieco większy. O ile do tej pory otrzymalibyśmy 1270,25 zł, teraz będzie to 1365 złotych. Mamy to więc wzrost o 94,75 zł miesięcznie.

Przykładowa emerytura w wysokości 2000 zł brutto miesięcznie zapewni seniorom jeszcze większy wzrost. Do tej pory otrzymalibyśmy około 1679 złotych „na rękę”. Teraz będzie to już 1820 złotych. Wzrost zapewniony przez nowy system to w takim przypadku 141 złotych każdego miesiąca.

Za: „Fakt”, pomorska.pl

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Popularne wpisy: