Aktualności

Elektrownia jądrowa w Polsce. KGHM podpisuje umowę, minister odpowiada ws. konkretów

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma zacząć działać w przeciągu kilku najbliższych lat. Pewne informacje na ten temat zdradził minister klimatu Michał Kurtyka.

Co więcej, KGHM podpisało już umowę z NuScale Power LLC i PBE Molecule, która dotyczy rozwoju energetyki jądrowej. Polskiej spółce zależy na tym, aby do 2029 roku powstały co najmniej cztery niewielkie reaktory.

Elektrownia jądrowa w Polsce. Kiedy konkrety?

Minister Kurtyka przekazał, że podpisana z USA umowa zakłada przeznaczenie 18 miesięcy na pogłębione prace w tej kwestii. W rozmowie na antenie Polsat News szef resortu podał, że szczegóły na temat powstania w Polsce elektrowni atomowej poznamy już w połowie 2022 roku.

To są bardzo złożone kwestie, wczoraj i przedwczoraj rozmawialiśmy długo z panią sekretarz Jennifer Granholm. Odnotowaliśmy postęp, ale to jest proces, który rządzi się swoim kalendarzem

– podkreślał Kurtyka.

Wynegocjowana i podpisana umowa międzynarodowa z USA dotycząca współpracy mającej na celu rozwój programu energetyki jądrowej i cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce, weszła w życie w lutym tego roku. Opracowany na końcu raport ma być dla rządu podstawą do podjęcia decyzji w kwestii wyboru technologii i strategicznego partnera. Program budowy elektrowni ma obejmować 20 lat.

Elektrownia jądrowa w Polsce. KGHM podpisuje umowę

Jednocześnie wczoraj KGHM Polska Miedź podpisała wspomnianą umowę dotyczącą wybudowania do 2029 roku co najmniej czterech niewielkich reaktorów. Mają one stanowić jedno z kilku źródeł energii dla zakładów spółki.

Inwestujemy w odnawialne źródła energii. Ale wiemy, że stabilność systemu energetycznego musi opierać się na wielu filarach. Wiemy, że nie osiągniemy tego bez energetyki jądrowej

– podkreślał wiceminister Aktywów Państwowych Karol Rabenda.

Przyznał, że cieszy go decyzja KGHM, które chce wybudować pierwszą elektrownię tego typu w kraju. Pierwszy reaktor ma powstać do 2029 roku.

Za: PAP, gazetawroclawska.pl

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Popularne wpisy: