Aktualności

Sektor hotelowy niepewny przyszłości. Odbudowa branży potrwa kilka lat

1 minut(y) czytania

Sektor hotelowy ponownie obawia się lockdownu. Mimo, że sytuacja branży na przestrzeni kilku poprzednich miesięcy poprawiła się, to właściciele obiektów są niepewni przyszłości. Hotelarze zakładają powrót do rentowności nie wcześniej niż pod koniec 2022 r. Segment ten adaptuje się do nowych warunków, aczkolwiek jego odbudowa potrwa kilka lat.

Sektor hotelowy obawia się ponownego zamknięcia branży

Okres od marca 2020 r. jest trudny dla branży hotelarskiej, która mocno odczuła skutki pandemii koronawirusa. Wprowadzane obostrzenia szczególnie dały się we znaki hotelom miejskim. Obiekty zlokalizowane w miastach oczekują gości biznesowych, choć sytuacja w ciągu kilku ubiegłych miesięcy znacząco się poprawiła. Niestety do ideału jest nadal daleko. Zbliżający się okres jesienno-zimowy w połączeniu z coraz głośniejszymi pogłoskami dotyczących czwartej fali zachorowań na Covid-19 sprawia, że hotele niepokojąco patrzą w przyszłość.

Sektor hotelowy okazją dla inwestorów? Niekoniecznie

Panujące okoliczności sprzyjają inwestorom, którzy poszukują hoteli w słabej kondycji finansowej. Aktualnie jednak takich miejsc jest niewiele uwzględniając obiekty posiadające co najmniej 100 pokoi co nie oznacza, że potencjalnych rozmów odnośnie transakcji nie ma. Osoby rozważające sprzedaż nie są z kolei skore do obniżenia cen szczególnie jeżeli mówimy o hotelach znajdujących się w turystycznych miejscowościach. Dodatkowo panujące uwarunkowania utrudniają oszacowanie przyszłych zysków co zniechęca inwestorów. Warto też podkreślić inny aspekt. W Polsce właścicielami hoteli są indywidualni przedsiębiorcy, a nie instytucjonalny kapitał, który dominuje na rynkach w Europie.

Sektor hotelowy szykuje się na duże zmiany

Niepewna przyszłość zmusza hotele do poszukiwania innych form zarabiania. Jedna z nich to oferta długoterminowych pobytów, które co prawda obniżają średnią cenę za pokój, ale z drugiej strony pozwala to w dłuższej perspektywie lepiej zarządzać obłożeniem obiektu. Inne rozwiązanie wymyśliły hotele zlokalizowane w wakacyjnych miejscowościach. Takie miejsca oferują połączenie wypoczynku z biznesem. Oferta branży jest elastyczna i dostosowana to aktualnych warunków rynku wliczając w to pracę zdalną.

Zobacz także:  Od jutra nowe przepisy dot. liczby klientów w sklepach. Problematyczna kwestia osób zaszczepionych
Nasze propozycje
Aktualności

Pandemia a rynek pracy – lepsze warunki zatrudnienia pracowników

1 minut(y) czytania
Pandemia zmieniła rynek pracy mimo, że 85% osób nie zmieniło formy zatrudnienia. Pozostali jednak pracują na innych, lepszych warunkach – podaje „Rzeczpospolita”….
Aktualności

Polski Ład: ulga sponsoringowa pozwoli zaoszczędzić firmom nawet 100 mln zł

3 minut(y) czytania
Polski Ład. Ministerstwo Finansów startuje z ulgą sponsoringową. Zapisy ją wprowadzające mają znaleźć się w podatkowej części Polskiego Ładu. Przedsiębiorstwa, które zdecydują…
Aktualności

Agrounia protestowała przed Ministerstwem Rolnictwa. Kołodziejczak: „W Polsce tradycyjna hodowla świń umiera”

1 minut(y) czytania
Agrounia dzisiaj (tj. 20 października) protestowała przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa. Powodem demonstracji był sprzeciw dotyczący likwidacji tradycyjnych polskich hodowli świń. Rolnicy wraz…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *