Aktualności

Dotacja dla firm. 800 mln zł ma trafić do przedsiębiorców z programu „Mój elektryk”

2 minut(y) czytania

Dotacja dla firm. W sumie 800 mln zł zostanie przeznaczonych dla przedsiębiorstw, które będą wspierać elektromobilność w Polsce w postaci budowy stacji ładowania dla samochodów elektrycznych. Takie są założenia programu „Mój elektryk”. Na razie inicjatywa dotyczy osób fizycznych, jednak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapewnia, że wsparciem zostaną objęte za kilka tygodni także firmy.

Dotacja dla firm. Program „Mój prąd” niebawem obejmie także przedsiębiorców

O szczegółach programu w rozmowie z agencją Newseria Biznes mówi Artur Lorkowski – zastępca prezesa NFOŚiGW:

„Program wsparcia dla budowy ładowarek chcemy uruchomić w ciągu najbliższych tygodni, po zakończeniu uzgodnień z Komisją Europejską co do warunków udzielania pomocy publicznej. Do przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować w budowę stacji ładowania, trafi 800 mln zł. Jest to program priorytetowy, ponieważ sieć szybkich stacji ładowania to punkt wyjścia do upowszechniania elektromobilności w Polsce, szczególnie poza terenami zurbanizowanymi i wielkomiejskimi” – mówi były ambasador RP w Austrii i dodaje:

„Szansę na uzyskanie dotacji będą mieli także inwestorzy indywidualni, którzy stację ładowania sprzężoną z panelami fotowoltaicznymi zamontują we własnym domu. Dotacje będą dostępne w ramach rozszerzonego programu Mój prąd”.

Na jaką kwotę mogą liczyć firmy? 18 750 zł może otrzymać przedsiębiorca, który nie zadeklaruje podwyższonego przebiegu. 27 000 zł z kolei otrzymają firmy zobowiązujące się do podwyższonego przebiegu. W przypadku samochodów dostawczych kwota ta będzie wynosić kolejno 50 000 zł i 70 000 zł.

Dotacja dla firm. Miasta mogą również liczyć na wsparcie

„Mój elektryk” nie jest jedynym programem wspierającym działania w kierunku elektromobilności w Polsce. Inną taką kampanią jest „Zielony Transport Publiczny”, w ramach którego to samorządy mogą się starać o dotacje na zakup autobusów zeroemisyjnych, elektrycznych i wodorowych:

„Finalizujemy negocjacje z ponad 30 miastami, dla których przygotowaliśmy dotacje. Jednocześnie z początkiem września ruszył nowy nabór, na który przeznaczyliśmy ponad 1 mld zł. Zachęcamy samorządy, aby wymieniały swoją flotę, zarówno duże miasta wojewódzkie, jak i średnie miasta powiatowe” – powiedział Artur Lorkowski, który zaznaczył, że celem jest, aby do 2030 r. wszystkie autobusy jeżdżące po miastach zeroemisyjne.

Zobacz także:  TVN pod kontrolą ZUS-u. Byli współpracownicy stacji będą przesłuchani jeszcze w maju

Wysokość dofinansowania zależy od kilku czynników jak np. liczba mieszkańców czy rodzaj organizowanego transportu publicznego. Wnioski można składać do 20 grudnia br.

Nasze propozycje
Aktualności

Pandemia a rynek pracy – lepsze warunki zatrudnienia pracowników

1 minut(y) czytania
Pandemia zmieniła rynek pracy mimo, że 85% osób nie zmieniło formy zatrudnienia. Pozostali jednak pracują na innych, lepszych warunkach – podaje „Rzeczpospolita”….
Aktualności

Polski Ład: ulga sponsoringowa pozwoli zaoszczędzić firmom nawet 100 mln zł

3 minut(y) czytania
Polski Ład. Ministerstwo Finansów startuje z ulgą sponsoringową. Zapisy ją wprowadzające mają znaleźć się w podatkowej części Polskiego Ładu. Przedsiębiorstwa, które zdecydują…
Aktualności

Agrounia protestowała przed Ministerstwem Rolnictwa. Kołodziejczak: „W Polsce tradycyjna hodowla świń umiera”

1 minut(y) czytania
Agrounia dzisiaj (tj. 20 października) protestowała przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa. Powodem demonstracji był sprzeciw dotyczący likwidacji tradycyjnych polskich hodowli świń. Rolnicy wraz…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *