Aktualności

Dotacja dla firm. 800 mln zł ma trafić do przedsiębiorców z programu „Mój elektryk”

2 minut(y) czytania

Dotacja dla firm. W sumie 800 mln zł zostanie przeznaczonych dla przedsiębiorstw, które będą wspierać elektromobilność w Polsce w postaci budowy stacji ładowania dla samochodów elektrycznych. Takie są założenia programu „Mój elektryk”. Na razie inicjatywa dotyczy osób fizycznych, jednak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapewnia, że wsparciem zostaną objęte za kilka tygodni także firmy.

Dotacja dla firm. Program „Mój prąd” niebawem obejmie także przedsiębiorców

O szczegółach programu w rozmowie z agencją Newseria Biznes mówi Artur Lorkowski – zastępca prezesa NFOŚiGW:

„Program wsparcia dla budowy ładowarek chcemy uruchomić w ciągu najbliższych tygodni, po zakończeniu uzgodnień z Komisją Europejską co do warunków udzielania pomocy publicznej. Do przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować w budowę stacji ładowania, trafi 800 mln zł. Jest to program priorytetowy, ponieważ sieć szybkich stacji ładowania to punkt wyjścia do upowszechniania elektromobilności w Polsce, szczególnie poza terenami zurbanizowanymi i wielkomiejskimi” – mówi były ambasador RP w Austrii i dodaje:

„Szansę na uzyskanie dotacji będą mieli także inwestorzy indywidualni, którzy stację ładowania sprzężoną z panelami fotowoltaicznymi zamontują we własnym domu. Dotacje będą dostępne w ramach rozszerzonego programu Mój prąd”.

Na jaką kwotę mogą liczyć firmy? 18 750 zł może otrzymać przedsiębiorca, który nie zadeklaruje podwyższonego przebiegu. 27 000 zł z kolei otrzymają firmy zobowiązujące się do podwyższonego przebiegu. W przypadku samochodów dostawczych kwota ta będzie wynosić kolejno 50 000 zł i 70 000 zł.

Dotacja dla firm. Miasta mogą również liczyć na wsparcie

„Mój elektryk” nie jest jedynym programem wspierającym działania w kierunku elektromobilności w Polsce. Inną taką kampanią jest „Zielony Transport Publiczny”, w ramach którego to samorządy mogą się starać o dotacje na zakup autobusów zeroemisyjnych, elektrycznych i wodorowych:

„Finalizujemy negocjacje z ponad 30 miastami, dla których przygotowaliśmy dotacje. Jednocześnie z początkiem września ruszył nowy nabór, na który przeznaczyliśmy ponad 1 mld zł. Zachęcamy samorządy, aby wymieniały swoją flotę, zarówno duże miasta wojewódzkie, jak i średnie miasta powiatowe” – powiedział Artur Lorkowski, który zaznaczył, że celem jest, aby do 2030 r. wszystkie autobusy jeżdżące po miastach zeroemisyjne.

Kliknij!
Rząd planuje długotrwałe dotacje dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Nie każdy jednak będzie mógł liczyć na wsparcie

Wysokość dofinansowania zależy od kilku czynników jak np. liczba mieszkańców czy rodzaj organizowanego transportu publicznego. Wnioski można składać do 20 grudnia br.

Zobacz też:
Nasze propozycje
Aktualności

Jacek Sasin wyklucza zamknięcie gospodarki

1 minut(y) czytania
Jacek Sasin we wtorek 25 stycznia był pytany o potencjalne wprowadzenie twardego locdownu w Polsce. Wicepremier wykluczył taką możliwość i to pomimo…
Aktualności

Firmy z sektora MŚP przed widmem bankructwa. Co piąte przedsiębiorstwo obawia się upadłości

1 minut(y) czytania
Niemal co piąta firma wyraża obawy związane z potencjalnym bankructwem w 2022 r. – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników…
Aktualności

Inflacja producencka w grudniu 2021 r. osiągnęła poziom 14,2%. To najwyższy wynik od maja 1996 r.

1 minut(y) czytania
Inflacja Producencka (PPI) w grudnia 2021 r. wzrosła do 14,2%, co przewyższa prognozy analityków. W porównaniu z listopadem zeszłego roku jest to…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.