Aktualności

GUS: 30% więcej wolnych miejsc pracy, liczba nowych firm spadła o 7%

1 minut(y) czytania

Główny Urząd Statystyczny podał w piątek 10 września statystyki, z których wynika, że na koniec II kwartału br. w Polsce było 142,8 tys. wolnych miejsc pracy. To o 29,6% więcej niż miało to miejsce na koniec I kwartału br. i 75,4% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Podkreślono też, że zlikwidowano 58,5 tys. stanowisk, zaś z powodu pandemii koronawirusa, liczba objętych badaniem osób pracujących zdalnie wyniosła 6,8%.

GUS: niemal 146 tys. nowych miejsc pracy w II kwartale 2021 r.

W raporcie GUS możemy przeczytać, że w II kwartale br. utworzono 145,8 tys. nowych miejsc pracy. To wzrost o 23,9% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Najwięcej stanowisk powstało w jednostkach prowadzących działalność w zakresie handlu; naprawy pojazdów samochodowych (28,7 tys.), przetwórstwa przemysłowego (26,4 tys.) oraz budownictwa (18,0 tys.). Wakatów było 35 tys., głównie w jednostkach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego, w mniejszym stopniu także w działalności związanej z informacją i komunikacją. Od początku kwietnia do końca czerwca 2021 r. zlikwidowano 58,5 tys. miejsc pracy. To o 16,7% mniej niż w okresie styczeń-marzec br. i 37,5% mniej niż w analogicznym czasie 2020 r.

GUS: w sierpniu mniejsza ilość firm zarejestrowanych w REGON

GUS uwzględnił również dane dotyczące liczby przedsiębiorstw. W ubiegłym miesiącu spadła liczba nowo zarejestrowanych firm o 6,9% w porównaniu z lipcem 2021 r. W sumie według stanu na koniec sierpnia, podmiotów gospodarczych znajdujących się w rejestrze REGON wyniosła 4 779 118. To o 0,3% więcej niż miesiąc wcześniej i o 3,6% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Z kolei 11% ogólnej liczby zarejestrowanych podmiotów w rejestrze REGON stanowią firmy z zawieszoną działalnością.

Zobacz także:  Wyższe emerytury w ramach Polskiego Ładu. Seniorów czekają podwyżki w 2022 r.
Nasze propozycje
Aktualności

Pandemia a rynek pracy – lepsze warunki zatrudnienia pracowników

1 minut(y) czytania
Pandemia zmieniła rynek pracy mimo, że 85% osób nie zmieniło formy zatrudnienia. Pozostali jednak pracują na innych, lepszych warunkach – podaje „Rzeczpospolita”….
Aktualności

Polski Ład: ulga sponsoringowa pozwoli zaoszczędzić firmom nawet 100 mln zł

3 minut(y) czytania
Polski Ład. Ministerstwo Finansów startuje z ulgą sponsoringową. Zapisy ją wprowadzające mają znaleźć się w podatkowej części Polskiego Ładu. Przedsiębiorstwa, które zdecydują…
Aktualności

Agrounia protestowała przed Ministerstwem Rolnictwa. Kołodziejczak: „W Polsce tradycyjna hodowla świń umiera”

1 minut(y) czytania
Agrounia dzisiaj (tj. 20 października) protestowała przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa. Powodem demonstracji był sprzeciw dotyczący likwidacji tradycyjnych polskich hodowli świń. Rolnicy wraz…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *