Aktualności

Polski Ład. Zmiany podatkowe w programie PiS. Krysiak: „Podniesienie kwoty wolnej, jak i drugiego progu podatkowego, będzie silnie oddziaływać na dochody ludności”

1 minut(y) czytania

Polski Ład. Wczoraj (tj. 8 września) Rada Ministrów przyjęła zmiany w programie autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Modyfikacje dotyczą m.in zmian podatkowych jak chociażby zwiększenie kwoty wolnej od podatku, podwyższenie drugiego progu podatkowego czy zmianę sposobu naliczania składki zdrowotnej przez firmy. Dr Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana i SGH jest zdania, że wprowadzony pakiet poprawek sprzyja firmom z sektora MŚP.

Polski Ład. Podniesienie kwoty wolnej od podatku kluczowym rozwiązaniem

Na temat zmian w ustawie dot. Polskiego Ładu wypowiedział się Dr Zbigniew Krysiak. Ekspert wskazał, że kluczowe było podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz podwyższenie z 85 tys. do 120 tys. zł progu podatkowego. Dzięki temu zarabiający w tym przedziale zapłacą podatek w wysokości 17%, a nie jak to było wcześniej ustalone 32%:

„Podniesienie kwoty wolnej, jak i drugiego progu podatkowego, będzie silnie oddziaływać na dochody ludności. Przykładowo kwota wolna oddziałuje na miliony ludzi, którzy mają w sumie niewielkie dochody. Dzięki wyższej kwocie wolnej powstanie duży wolumen pieniądza, który pójdzie na rynek, choć te środki nie będą wydawane na dobra luksusowe, tylko na bieżące usługi i dobra” – powiedział Dr Krysiak.

Polski Ład będzie sprzyjać przedsiębiorcom z sektora MŚP

Ekspert jest zdania, że wprowadzone zmiany są pozytywne także z perspektywy przedsiębiorców:

„Będzie to pewnego rodzaju rekompensata dla tych przedsiębiorstw, które będą płacić składkę zdrowotną, mimo że nie będą mogły jej odliczyć. Mamy do czynienia ze wzrostem gospodarczym, który powiększa ten +tort+ dla wszystkich, czyli i również przychody. Mam wrażenie, że wielu przedsiębiorców o tym zapomina”.

Krysiak odniósł się także do kwestii kładki zdrowotnej dla firm. Jak stwierdził zainteresowany, propozycja rządu stanowi pewnego rodzaju kompromis. Ponadto specjalista pozytywnie ocenił liberalizację przepisów dot. tzw. estońskiego CIT-u:

Kliknij!
Andrzej Sapkowski. Ile zarabia autor sagi o wiedźminie? Kwota robi wrażenie!

„Moim zdaniem w tej sprawie rozluźnione powinny zostać wszelkie warunki, ponieważ estoński CIT dotyczy celów inwestycyjnych i innowacyjnych. Budżet państwa przetrwa bez tych dochodów, a estoński CIT pozwoli na większą kapitalizację firm” – podsumował.

Zobacz też:
Nasze propozycje
Aktualności

Jacek Sasin wyklucza zamknięcie gospodarki

1 minut(y) czytania
Jacek Sasin we wtorek 25 stycznia był pytany o potencjalne wprowadzenie twardego locdownu w Polsce. Wicepremier wykluczył taką możliwość i to pomimo…
Aktualności

Firmy z sektora MŚP przed widmem bankructwa. Co piąte przedsiębiorstwo obawia się upadłości

1 minut(y) czytania
Niemal co piąta firma wyraża obawy związane z potencjalnym bankructwem w 2022 r. – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników…
Aktualności

Inflacja producencka w grudniu 2021 r. osiągnęła poziom 14,2%. To najwyższy wynik od maja 1996 r.

1 minut(y) czytania
Inflacja Producencka (PPI) w grudnia 2021 r. wzrosła do 14,2%, co przewyższa prognozy analityków. W porównaniu z listopadem zeszłego roku jest to…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.