Aktualności

Podwyżki płac w 2022 roku. Wyższe pensje otrzymają jednak wybrani

1 minut(y) czytania

Pracownicy mogą szykować się na przyszłoroczne podwyżki płac. Pracodawcy zaplanowali wzrost wynagrodzeń o 3,8%. To więcej o 0,3% niż wynikało to z prognoz przeprowadzonych w czerwcu przez firmę doradczą Willis Towers Watson (WTW), które w Polsce objęło 379 firm, w większości prywatnych spółek z zagranicznym kapitałem i dużych krajowych przedsiębiorstw. Niestety na wyższe pensje mogą liczyć jedynie wybrani.

Podwyżki płac w 2022 r. mogą sięgać nawet 7%

Co ciekawe raport WTW podkreśla, że planowany wzrost wynagrodzeń jest wyższy niż szacowana przyszłoroczna inflacja, która według NBP ma wynosić 3,4%. Krzysztof Gugała, dyrektor działu talenty i wynagrodzenia w WTW Polska wskazuje też, że poszczególne przedsiębiorstwa zamierzają podnieść płace nawet o 7%. Mowa tu głównie o firmach budowlanych i technologicznych.

Podwyżki płac w 2022 r. „Top performers” zostaną wyróżnieni

Sowite podwyżki obejmą jednak tylko wybranych. Jak możemy przeczytać w „Rzeczpospolitej”:

„Najwięcej dostają najcenniejsi dla firmy, tzw. top performers. W tym roku ich podwyżki były w Polsce średnio 2,4 razy większe niż te, które trafiły do pozostałych pracowników. W rezultacie połowa budżetu podwyżkowego przypada na jedną trzecią kluczowych pracowników – na strategiczne zespoły i stanowiska w firmach”.

Wiele też zależy od branży. W poszczególnych segmentach rośnie popyt na pracownika, co może zaowocować nawet dwukrotnością pensji. Taki proces można zaobserwować w budownictwie, branży IT czy centrach usług dla biznesu. Duży wpływ ma również praca zdalna, która otworzyła dla polskich specjalistów rynek międzynarodowy. Z raportu firmy Devire wynika, że niemal połowa ekspertów IT otrzymała w ciągu ostatniego roku propozycję pracy od firmy, która nie ma biura ani przedstawicielstwa w Polsce.

Zobacz także:  Pracodawcy mają problem ze znalezieniem odpowiednich ludzi do pracy
Nasze propozycje
Aktualności

Pandemia a rynek pracy – lepsze warunki zatrudnienia pracowników

1 minut(y) czytania
Pandemia zmieniła rynek pracy mimo, że 85% osób nie zmieniło formy zatrudnienia. Pozostali jednak pracują na innych, lepszych warunkach – podaje „Rzeczpospolita”….
Aktualności

Polski Ład: ulga sponsoringowa pozwoli zaoszczędzić firmom nawet 100 mln zł

3 minut(y) czytania
Polski Ład. Ministerstwo Finansów startuje z ulgą sponsoringową. Zapisy ją wprowadzające mają znaleźć się w podatkowej części Polskiego Ładu. Przedsiębiorstwa, które zdecydują…
Aktualności

Agrounia protestowała przed Ministerstwem Rolnictwa. Kołodziejczak: „W Polsce tradycyjna hodowla świń umiera”

1 minut(y) czytania
Agrounia dzisiaj (tj. 20 października) protestowała przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa. Powodem demonstracji był sprzeciw dotyczący likwidacji tradycyjnych polskich hodowli świń. Rolnicy wraz…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *